Byl vydán Debian 12.11, tj. jedenáctá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Makepad dospěl do verze 1.0 (𝕏). Jedná se o multiplatformní open source UI framework pro Rust napsaný v Rustu.
Konference OpenAlt 2025 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 1. a 2. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 153 (pdf)
Byl publikován květnový přehled dění a novinek z vývoje Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon. Vývojáře lze podpořit na Open Collective a GitHub Sponsors.
Programovací jazyk Rust (Wikipedie) dnes slaví 10 let od vydání verze 1.0. Přímo na oslavě byla vydána nová verze 1.87.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Na serveru kinderporno.cz vyšel článek Doplňky pro bezpečnější prohlížení webu, který přináší tipy na rozšíření pro Firefox i obecné rady. Dočtete se zde např. o doplňku pro validaci DNSSEC záznamů, nebo o rozšíření, které vás upozorní při změně SSL certifikátu webového serveru.
Tiskni
Sdílej:
Pokud tam ty články vydávají pod svobodnou:effort:licencí, můžeš je depolitizovat a vystavit jinde.
A cituj prosím tak, aby si obrázek o propagandě mohli udělat i lidé, kteří na jjich web chodit nechtějí. Pokud článek opravdu obsahuje politickou propagandu, vydávají ho za technický a ještě si dovolí ho zde propagovat, je to nejlepší ukázka toho, že nejsou lepší než ti, proti kterým bojují. Ti druzí to také určitě dělají pro "dobro nás všech"...V článku se píše:
Zásuvné moduly slouží k zobrazování nestandardního obsahu v rámci internetových stránek (např. přehrávání videa v nějakém prehistorickém formátu).Svět se tedy podle článku rozděluje na svobodné formáty, které firefox podporuje, a staré formáty, které nepodporuje, ale to nevadí, protože jsou zastaralé a nikdo by je neměl chtít používat. Diplomat by řekl, že je to silně zavádějící, ale já řeknu, že je to sprostá lež.
[...]
Flash ve většině případů nepotřebujete – čím dál více videí na YouTube je ve svobodném formátu a lze je přehrávat bez dodatečných pluginů. Ty, které jsou ještě ve starém formátu si můžete přehrát pomocí služby TinyOgg.
ale já řeknu, že je to sprostá lež.Myslím si, že to není jen nediplomatické, ale i nepravdivé :).