Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
La Quadrature du Net píše o snaze britské vlády protlačit do evropského telekomunikačního balíčku dodatky omezující internetovou neutralitu. Tyto dodatky by změnily internet v něco podobného spíše síti kabelové televize - hovoří se v nich o podmíněném přístupu a možnosti ISP libovolně omezovat uživatele, na které stránky a služby mohou, či nemohou přistupovat.
Tiskni
Sdílej:
Pokial by blokovali facebook, len dobre :)
Já se zase téším na ty fronty zdejších zlodějíčků, jak si půjdou ke svému ISP pro balíček Kradu/Torrent+. The Pirate Bay je přeci legální, že?
Je videt ze si nepochopil o co jde. Nejaky trapny torrentovani je uplne nezajimavy, co je prusvih je moznost cenzury ze strany korporaci. Vazne chces aby ti tvuj poskytovatel netu nebo kterakolik jina kurva po ceste diktovala jaky si prectes noviny nebo co uvidis z wikipedie? Ja rozhodne ne!
tvuj poskytovatel netu nebo kterakolik jina kurva
Ta sedla teda.
Je videt ze si nepochopil o co jde.
Pochopil, neboj.
Nejaky trapny torrentovani je uplne nezajimavy
Dost možná. Ale já v tom vidím prvopočátek těhdle „problémů“.
Vazne chces aby ti tvuj poskytovatel netu nebo kterakolik jina kurva po ceste diktovala jaky si prectes noviny nebo co uvidis z wikipedie?
Tyhle zmaty nečtu a nezajímají mě.
Ja rozhodne ne!
A mně je to u pr....
Mnozí ISP blokují přístup na port 25 (na všechny IP adresy kromě svého SMTP serveru)I kdyz je blokovani portu 25 poruseni sitove neutrality a tedy zlo, je to porad mensi zlo nez nechat vsechny ty zombie odesilat maily ven a kazdou chvilku se octnout na blacklistu a u NATu tim znemoznit odesilat maily uplne vsem ze stejne adresy. Osobne bych byl spis pro jen pro monitorovani provozu na portu 25 a zasahl jen pokud by uzivatel zacal posilat podezdrele velka mnozstvi e-mailu (coz je samozdrejme narocnejsi a tudiz drazsi), ale i tak povazuju blokovani portu 25 (narozdil od jinych blokovani) spise za dobrou vec nez spatnou (asi stejne, jako je amputace porad lepsi nez umrit na sepsi). V kazdem pripade by ale mel poskytovatel pripojeni umoznit odblokovani tem, kteri o to explicitne pozadaji a budou si vedomi toho, co tim cini.
a kazdou chvilku se octnout na blacklistu a u NATu tim znemoznit odesilat maily uplne vsem ze stejne adresy.
Za tento mechanismus bych střílel. Třikrát odešlu důležitý mail do školy a třikrát je mi vrácen, protože moje IP adresa se nachází na nějakém imbecilním blacklistu. Bohu dík za veřejnou, protože jinak bych ho ani neodeslal. Chci se ze školy podívat na americasarmy.cz a nemůžu, protože jsem za proxynou. Pisálci podobných aplikací by si konečně měli uvědomit, že IP adresa(alespoň ta čtvrté verze) není jednoznačný identifikátor uživatele. A kdo si to uvědomit nebude chtít, toho upálit na hranici.
Když nic jiného, tak překonfigurovávat poštovního klienta v notebooku a PDA pokaždé, když změním síťJá si razím SSH tunel; SSH server mi poslouchá na portu 443, takže jsem se připojil, i když jednu dobu byla ve škole dost restriktivní proxyna, která povolovala jenom 80 a 443, nebo třeba s Twist "Internet" Surf+. Já vím, je to workaround...
kromě P2P, ale nevím, jak to detekují
Jak? Tak.
Co jim sakra vadí, že lidi chodí na porno a čtou kritiku vlády??Ne, vadí jim, že jsou ještě zbytky neprivatizovaného veřejného (byť virtuálního) prostoru.
To co vzdy predpovidaly konspiracni teorie se pomalu vyplnuje. Proste je videt, ze nekdo to chce kontrolovat. A za pet let to tu budeme mit - absolutne kontrolovany pristup k internetu. Neco jako koukat na televizi. Pusti nam to co si mysli, ze je pro nas dobre.
1984 se sice odehravalo ve fiktivni Oceanii, jejimz centrem vsak bylo mesto (fiktivni) Londyn
To ze ISP mohou omezovat co a kam clovek muze ci nemuze neni zadna novinka, problemem by byla spis nejaka dohoda ISP o napr. zpoplatneni/zakazani urcite skupiny stranek/sluzeb, prip. pokud by tato omezeni diktoval stat. ISP je soukromy podnikatelsky subjekt ktery si muze stanovit podminky sluzeb jak chce, s jedinym omezenim, a totiz ze to nesmi odporovat zakonum zeme/eu {coz mj. znamena ze i bez tohoto zakona je cenzura od ISP pokud ne primo legalni, tak minimalne ne-ilegalni, vzhledem k faktu ze zadny zakon na toto tema neni). Pokud toto projde, je to spis dalsi signal pro ISP ze toto maji delat, a problem by mohl v tom jak sem naznacil vyse (i kdyz napr. pri dohode vsech ISP, cimz padem klient prichazi o moznost volby, by to mohl/mel byt podnet treba pro antimonopolni urad...na druhou stranu nebudme naivni). Kazdopadne, v clanku se nehovori primo o nejakem narizovani co a jak filtrovat, tudiz nikomu nic nebrani zalozit si vlastni firmu, a stat se tak poskytovatelem bez cenzury:)
Pruser je, ze se da cekat ze krok za timhle zakonem pujdou i narizeni od eu/statu, zridej se treba povinny blacklisty pro ISP atd
Kazdopadne temhle dodatkum trikrat fuj)