Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Co konkrétně na tom vypadá dobře? Z těch věcí, co tam vypíchli mi nepřijde zásadní důvod, proč si koupit zrovna tuhle klávesnici, nic:
Jinak je ta klávesnice moc malá – numerický blok je podle mého více užitečný než na překážku, stejně tak další klávesy. Podsvícení mi nevadí, ale když už, tak by mohla svítit písmenka (pak by šlo psát potmě i v nestandardní poloze, kdy člověk nemá položené ruce na tom správném místě a píše poslepu), aby to k něčemu bylo. Rozdělený mezerník mi nevadí, možná je to fajn. Chtěl bych sloupcové/maticové rozložení kláves. Analogové spínače by taky byly plus. Pak by mi to přišlo zajímavé. Asi si budu muset vyrobit vlastní klávesnici (tohle píši na ErgoDox, se kterou jsem celkem spokojený + tu mám dasKeyboard).
Made in ColoradoV USA zakladaji firmy z celeho sveta, ... works on linux :D jinak to kycove svididlo ...
Jinak je ta klávesnice moc malá – numerický blok je podle mého více užitečný než na překážku, stejně tak další klávesy.Já používám už docela dlouho klávesnice bez něj, takže tohle mi více/méně vyhovuje. Jinak se mi prostě líbí a cena mi nepřijde zas tak hrozná.
Transfer 1TB of video footage in 15 minutes, compared to 5 hours on other keyboardsTa K ma zabudovane storage nebo jak to mysli?
Na čem máš na takhle malé klávesnici namapované modifikátory resp. přepínání vrstev? A kolik vrstev používáš?
A jak co děláš se zkratkami složenými ze tří kláves, třeba Alt+Shift+F9? Na běžné klávesnici prostě stiskneš tři klávesy, ale na tom ErgoDoxu se mi to zatím nepodařilo úplně uspokojivě vyřešit. Možnosti v zásadě jsou:
Zatím to mám tedy ve stavu, kdy pro psaní delších textů je ta klávesnice super (píši zhruba stejně rychle, ale plynuleji a mám z toho lepší pocit), ale pro zadávání zvláštních znaků a hlavně složitějších klávesových zkratek je to horší než běžná klávesnice.
Tiskni
Sdílej: