Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Stále nieje uzavretá otázka, aby sa balíčky balili s/bez systemd.Tohle mi prijde take uzavrene. Podpora alternativnich init systemu byla i predtim dobrovolna.
Ďakujeme mu za rozbitie najväčšej slobodnej komunity.Absurdni obvineni. Jak Debian naklada se systemd je vnitrni zalezitost Debianu a jeho maintaineru, nikoliv Lenarta, ktery ma s nimi spolecneho jen to, ze se Debian nezvisle rozhodl pouzivat jeho open source projekt.
Vo výsledku to skončilo 50 na 50, aké to malo dôsledky si asi každý pamätá.Hlasovani vyhral systemd a nasledna diskuze o dalsich init systemech byla v GR vetsinou vyvojaru odmitnuta. Soucasti jakekoliv demokracie je respekt k vysledkum hlasovani, i kdyz nedopadly podle predstav.
Dobre viem nadávam a hovno robím, ale robím toľko na čo mi ostane čas. Riešil som pár aplikácií aby komunita mohla fungovať aj bez systemd. Už dlhší čas som tak zahltení, že ma to samého sere, ale proste nevzdávame sa :)Sam moc nezmuzete, musite - stejne jako Lenart - presvedcit o sve verzi pravdy ostatni - pokud vam to za to stoji.
Systemd moc nepekne ovplyvnil celú linuxovú komunitu.Je to projekt (puvodne) jednoho cloveka. Pokud vim, Red Hat to puvodne ani nechtel financovat, a Poettering na tom pracoval ve volnem case. Teprve pak je nejak presvedcil a dostalo se to do Fedory a RHEL. Debian a jeho derivaty, Arch Linux a dalsi to prevzali zcela nezavisle na tom. Napr. v Gentoo je dodnes vychozim init systemem OpenRC. Tak jake zas "systemd nepekne ovlivnil"? Protoze nekdo dal volne k dispozici nejaky alternativni projekt? Fakt? Neni to spis tak, ze veskere spory prameni z toho, ze nezavisle distribuce se rozhodli provest technickou zmenu, se kterou nekteri nesouhlasi? A co komu brani v takovem pripade prejit na jinou distribuci, podobne jako lide masivne utikali pred Gnome Shell na Linux Mint MATE? Pokud uvnitr komunity existuji nejake zasadni spory kvuli systemd, tak je to problem te komunity, ne systemd.
Recently, people started collecting Bitcoins to hire a hitman for me (this really happened!).[zdroj]
klasicky init ospevuje ako zazrak
To se až tak moc neděje, spíš se poukazuje na to, že když něco není ideální, sama skutečnost, že se někdo problém rozhodne vyřešit jinak, neznamená automaticky, že výsledek bude lepší. A systemd je názorný příklad toho, že výsledek vůbec být lepší nemusí.
Tiskni
Sdílej: