Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
S otcem-zakladatelem Jonem Stephensonem von Tetzchner byla radost si u piva popovídat. Ostatně už to, že si jen tak zajde s fanoušky na pivo, ho odlišovalo od ostatních CEO.
Zlom nastal před takovými čtyřmi lety. Jon byl odsunut na druhou kolej (dostal čestnou pozici strategického poradce) a po čase odešel ze společnosti úplně s tím, že se současným managementem nesdílí stejné hodnoty a názory na směřování společnosti.
Bývalý zaměstnanec to zakončuje slovy: takto dopadla společnost, která se odcizila nejen svým uživatelům, ale i zaměstnancům.
Čo sa týka verzie pre Android, tam nemohu soudit :)
Ja som novú verziu nainštaloval kvôli tomu, že verzia 12 už na niektorých stránkach (napr. Facebook) bola nepoužiteľná.Ona použitelná je, ale kvůli javascriptovému shitokódu FB je práce se stránkami FB (ne s uživatelským profilem) ukrutně pomalá.
Hardware, za který jsem mimochodem zaplatil (a že jenom mainstream grafika je prakticky nejdražší komponentou z PC, nemluvě o highend kartách) a v době nákupu fungoval a byl podporovánPokud byl vůbec hardware v době koupě podporován linuxovými drivery, nikde není záruka, že se budou drivery dále vyvíjet a přizpůsobovat změnám v linuxovém ekosystému, tedy že s novějšími verzemi distribucí ještě k nečemu budou a hardware půjde využívat stejným způsobem jako doposud. Celým smyslem mého sdělení bylo, že u closed source driverů je kontinuita méně zajištěná než u open source driverů a že je to větší průser než u obecného software. Trochu mi připadá, že ve svých příspěvcích jenom zdůrazňuješ druhou část mého původního sdělení.
Pokud byl vůbec hardware v době koupě podporováns/podporován/oficiálně podporován/
V tom případě je plně dostačující integrovaná grafika v procesoru a není důvod pro kartu, co zvedá spotřebu stroje skoro na dvojnásobek.Ten termín grafická karta (grafika) se tak nějak zaužíval z dob, kdy byly samostatné karty potřeba. Správně bychom asi měli říkat grafický adaptér nebo grafický čip. Na druhou stranu, z toho, co píšeš, to vypadá, že uzavřenost driverů je nějaká výhoda pro uživatele, ale to je opravdu pitomost. Ve skutečnosti ale kartu s uzavřenými drivery vybíráš kvůli zcela odlišnému kritériu.
Ono by to bylo hezké, ale bohužel otevřené ovladače třeba pro Nvidie ty firemní nemohou nahradit.Podle mě je podstatné, zda lze vybrat hardware s otevřenými ovladači, který splní požadavky, nebo je potřeba sáhnout po hardware s uzavřenými ovladači. Nevím, kdo má jaké nároky, takže neříkám, že lidé nemají kupovat nvidii nebo používat její uzavřené ovladače. Ale za sebe můžu říct, že moje nároky na výkon grafické karty nejsou nijak závratné a naopak mám velké nároky na udržitelnost hardware. Nemám důvod utrácet za nesmysly, takže většina hardware, který kupuju, se už v době koupě nevyrábí, ale přesto ho chci plně používat tak dlouho, dokud bude vyhovovat. Momentálně mám ve všem snad kromě jednoho stroje grafiky od Intelu s open source drivery a k plné spokojenosti.
Ve chvíli, kdy potřebujete s kartou opravdu něco dělat(ne jen zobrazit plochu a pár oken), se bez těch uzavřených neobejdete.V těch vzácných případech, kdy na danou úlohu stačí jen jedna nebo více kartet s uzavřeným ovladačem, nemá smysl laborovat nad kritériem výběru, které vůbec nejde uplatnit.
... počítač hodím do popelnice a začnu profesionálně včelařit a chovat ovce. Bé-é-é-ééééVšechno je na hovno, jen včely jsou na med. ... A med je taky na hovno.
a zadne idealni reseni v podobe synchronizace primo ve firefoxu jsem nenasel, mam tu teda nejaky addin, ktery to uklada na google disk, ale synchro musim asi rucne, nvm, tohle zase tak moc neresimTo asi používáš nějaký jiný firefox, firefox sync je v něm už pěkně dlouho.
Tiskni
Sdílej: