Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Vyšla první alfa verze bezpečné distribuce Androida založené na CyanogenModu: Copperhead OS. Copperhead OS staví bezpečnost na první místo, je nezávislý na Google službách, má hardened kernel i userspace (PaX, ASLR, hardened Bionic libc, atd.), bude poskytovat pravidelné a rychlé bezpečnostní OTA updaty, podporuje secure boot s dm-verity, odděluje šifrovací heslo od hesla zámku obrazovky. Z telefonů je zatím podporován Google Nexus 5 a Samsung Galaxy S4.
Tiskni
Sdílej:
I, for one, welcome our new Android overlords.
ÚJČ se snaží popisovat jazyk tak, jak se používáPřesně tak, pouze se snaží, a taky se snaží alespoň částečně určovat, jak se používat má.
Řekl bych, že preskriptivní lingvistika tu má své místo stejně jako ta deskriptivní. Proč to podle tebe nemá s (jazyko)vědou nic společného?
Nedá se falzifikovat. A mimoto je to píčovina někomu přikazovat jak má či nemá psát (mluvit)...
Ach tak… Skutečně nedá?
Ne, skutečně. „Předepisovat“ nebo „kodifikovat“ je dle běžných definicí vědy čiností zhola nevědeckou.
Platí to pro všechny podobory lingvistiky?
Ovšemže.
Platí to pro všechny humanitní vědy?
Pochopitelně. Platí to dokonce (navzdory rozšířeným předsudkům) i o takové teologii.
Zatím se zdá, že převažující názor je, že o vědy jde.
Dokud se drží svého kopyta (popisovat, interpretovat a diskutovat), tak to vědy jsou. Jakmile začnou „předepisovat“, stávají se z nich automaticky pseudovědy.
Chápu, že lidé z přírodních/technických oborů, navíc pokud mají nějaku formu ASD, to třeba vidí jinak…
Tvoje předpoklady jsou mylné.
Přikazovat někomu, jak má, či nemá mluvit, třeba píčovina je. Naštěstí to u nás nikdo (natožpak ÚJČ AV) nikomu nepřikazuje (na rozdíl od jiných států nemáme jazykový zákon).
Ve svém důsledku je to jedno. „Ústav“ si hraje na to, že spolknul všechnu moudrost a snaží se všem „předepisovat, co je správně“. Jediné, k čemu jsou „pravidla“ jakž takž dobrá, je jako pedagogická pomůcka. Ale je bláhové se domnívat, že by se bez nich (a bez škol) lidi nedokázali domluvit.
Je kodifikovaný nějaký spisovný jazyk, ten se učí na školách jako společný dorozumívací prostředek, mají jej používat úřady v oficiální komunikaci, aby si všichni rozuměli,
Což je pěkná blbost, protože oni by si lidi rozumněli i bez jakýchkoliv „pravidel“ a jakýchkoliv „ústavů“. Jen by jazyková realita byla o trošku pestřejší. Ale oni už v jazyce / ve společnosti / v mozku existují přirozené mechanismy, díky nimž se lidi vždy naučí dorozumnět, když je to potřeba. Bez žádných hloupých oficiálních „pravidel“.
ale nepřijde mi, že by někdo perzekvoval nějakého hypotetického dědu, kteří přijde na úřad v cizím městě a spustí svým nářečím z druhého konce republiky. Rád si ale o nějakých případech přečtu.Tuším, že v tomhle se příliš nelišíme od Německa, kde také kdekdo bez problémů soukromě mluví svým rodným nářečím, ale zároveň se učí a používá Hochdeutsch (resp. Standarddeutsch).
Právě to zrovna není pravda. V Německu jsou oblasti, kde se v minulé a předminulé generaci některé dialekty téměř vytratily, protože existoval tak velký sociální nátlak na jejich mluvčí (byli považování za méněcenné). Teprve v posledních tak ca. 20-25 letech existuje snaha tyto dialekty rehabilitovat - např. pořádáním divadla či bohoslužeb nebo vydáváním knih (ano, a přitom pro tyto dialekty neexistují žádná státem vynucená „pravidla pravopisu“ a přitom není problém vydávat knihy a pro lidi není problém tyto knihy číst a rozumnět jim!)
Já bych to viděl jinak - pokud budu chtít bezpečný smartphone, prostě si pořídím takový, který je podporovaný Copperhead OS.
Pokud budu chtít bezpečný smartfoun, taxi hlavně pořídím takový, o kterém vím, co je uvnitř a můžu si na něj nainstalovat, co chci. Takže kdyby GTv05 nebylo tak příšerně drahý a zastaralý, taxi pořídím to...
Zdaleka ne u všech smartphonů má baseband firmware DMA přístup do paměti hlavního OS. Pravda netuším jak je to zrovna v případě Nexus 5 a Galaxy S4 (zkusím někde zjistit).Muzes nejake jmenovat? Co ja vim, tak se o to pokusil Freerunner GTA02,GTA04 a pry Neo900(schema jsem nestudoval). Jedno ma zabugovane OS, druhe je na me uz prilis drahe. Bylo by hezke, kdyby muj Nexus5 mel oddeleny baseband od AP, ale kde se k takove informaci dostat?