Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
% wget http://ftp.isc.org/isc/bind9/9.8.0/bind-9.8.0.tar.gz
% find . -name "*.pl" | wc -l
34
% find . -name "*.c" |wc -l
563
% find . -name "*.h" | wc -l
486
%
% find . -name "*.hpp"
% find . -name "*.py"
./contrib/queryperf/utils/gen-data-queryperf.py
% find . -name "*.cpp"
./bin/win32/BINDInstall/BINDInstallDlg.cpp
./bin/win32/BINDInstall/DirBrowse.cpp
./bin/win32/BINDInstall/BINDInstall.cpp
./bin/win32/BINDInstall/AccountInfo.cpp
./bin/win32/BINDInstall/StdAfx.cpp
./bin/win32/BINDInstall/VersionInfo.cpp
b10-cfgmgr
. Je to opravdu tak? Jestli ano, tak abych se pomalu začal ohlížet po jiném nameserveru; s podobným přístupem jsem se potkal u AVG a víckrát to už zažít nechci.
avgcfgctl
umí i dump do souboru, který pak dokáže zase načíst. Ale už třeba diff oproti defaultu, abych věděl, co jsem změnil, si musím dělat ručně z těch dumpů. Navíc je to okořeněno mizernou dokumentací, takže jsem z toho byl dost zoufalý. A některé ukázky, které vidím v dokumentaci BIND10, se tomu AVG nepříjemně podobají - připadá mi to, jako by používali stejný nástroj (něco jako když se podívám na konfigurační soubory BIND9 a ISC dhcpd).
Navic to zdaleka neni onoTím je myšleno co? Takový dbndns ještě minulý rok uměl všechno, co kdo mohl potřebovat. A neřekl bych, že ostatní servery na tom byly nějak hůř.
djbdns
(samo o sobě) nemá a které je užitečné k masovému nasazení je až DNSSEC.
TSIG potřebuje prakticky každý, kdo potřebuje interoperabilní způsob jak dělat zónové transfery.Takže nikdo z těch, o kterých se tady bavíme.
sftp
nebo rsync
jako dobrý a jednoduchý nástroj pro kopírování souborů.
Zkuste se např. Forpsi zeptat, co všechno museli do djbdns doprogramovat, aby jej mohli dál používat.Jestli je to veřejná informace, klidně jsi to tu mohl napsat. Jestli není, tak asi nemá cenu se jich ptát, že ne...
Už existuje patch pro poslouchání na IPv6 rozhraní? Když jsem djbdns minulý rok opouštěl, tak to ještě nikde volně dostupné nebylo, pokud vím.Víš špatně.
# netstat -ntlup | grep tinydns udp6 0 0 ::1:53 :::* 15498/tinydnsNic jsem nepatchoval, používám balík dbndns (fork djbdns z Debianu + ty patche) - podpora pro IPv6 je tam od roku 2008.
djbdns je prostě kus starého neudržovaného software.... ve kterém teprve po 10 letech od vzniku někdo našel bezpečnostní chybu. Abych se přiznal, tak starý software bez věcí, které nepotřebuju, je mi milejší, než bind, který sice umí leccos navíc, ale každou chvíli v něm někdo najde kritickou chybu.
Takže jistě, pro vaše potřeby vám může vyhovovat i djbdns, ale netvrďte, že obsahuje, co kdo mohl potřebovat.Zvláště v momentě, kdy hovoříme o situaci, kdy by se zodpovědná část internetu měla obejít bez BINDu.
Bind byl vždy kus software, který podporoval většinu (až všechny) nejnovější standardy...... jo, přičemž větší část z nich drtivá většina lidí nepotřebuje. Klidně si můžeš tvrdit, že A/IXFR je nejjednoddušší, ale já budu trvat na tom, že i bez toho se obejdeš. Zavolat scp/rsync a ssh je totiž úplně stejně jednoduché. (A navíc to líp vyhovuje unixové filozofii, že jeden nástroj má dělat jednu věc a dělat ji dobře. DNS server má odpovídat na DNS dotazy, ne stěhovat data odněkud někam a modifikovat svoje vlastní nastavení. Na kopírování dat jsou tu jiné nástroje.) Takže srovnávám něco, co je velmi dobře srovnatelné. Na jedné straně mám starý bezpečný software, který pro většinu účelů bohatě stačí (ještě jednou - mínus DNSSEC), na druhé straně děravý (ok, dneska míň než dřív) bind se všemi úžasnými novými cool vlastnostmi, bez kterých by se ovšem kdekdo s klidem obešel.
Tiskni
Sdílej: