Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Toho jsem si nevšiml (mám výchozí grafický bootsplash), nicméně během krátkého testování výchozího GNOME sestavení jsem zaznamenal:
- Kategorie "X-GNOME-Sundry" v GNOME Shell Overview - jedná se o bug, který se dostal i do Ubuntu 19.04.
- Spousta předinstalovaných aplikací má ikony v nižším rozlišení, což v GNOME Shell Overview působí nehezkým (ačkoli trochu retro :)) dojmem.
- software-properties-gtk je z velké části nepřeložený do češtiny.
- Synaptic nefunguje pod Waylandem (resp. funguje bez root oprávnění).
- Steam balíček chybí v repozitáři a balíček z oficiální stránky nefunguje (chybí 32-bit libc6).
Ah, tak problém se Steamem je způsoben chybějící multiarch ve výchozím stavu. Je možné ji povolit přes dpkg --add-architecture i386
a následně nainstalovat balíček "steam" z non-free repa. (To je nejspíš nutné udělat přes Terminál či Synaptic, GNOME Software si s multiarch balíčky příliš nerozumí.)
Další možností je použití Flatpak verze Steamu z Flathubu, ta funguje na výchozím Busteru (po přidání podpory pro Flatpak) bez problémů.
Tady je něco o těch základech. Skvělé počtení. TL;DR: Run.
What if I told you … že na dobře navržených distribucích, které nezamrzly v dobách "distribuování" balíčků disket, se nikdy nic "migrovat" nemusí. Prostě nemusí. No problemo. (Trik je v tom, že verze mají mít pouze balíčky, nikoliv distribuce jako celek.)
Pozor použil si slovo rozdeliť.
Vôbec nechápem, prečo rieši správičky o debiane. Zaujímalo by ma či by schvaloval, keby niekto začne písať o to ako je Archlinux náročný na údržbu a má chaotické verzovanie ak samozrejme to môžeme nazvať verzovaní.
na dobře navržených distribucíchDoufám, že tím nemáš na mysli Arch (či jiný bleeding edge).
se nikdy nic "migrovat" nemusí. Prostě nemusí.A jak se tedy stane že bylo PHP5 a teď je PHP7, že byl evdev a teď je libinput atd.? Mně spíš přijde, že ve skutečnosti na rolling distribuci dělám desítky malých „migrací“ při každém updatu. A u release distribuce je výhoda v tom, že si můžu upgrade naplánovat na dobu, kdy nevadí výpadek. (a samozřejmě nevýhoda v tom, že má zastaralé verze)
apt-get --allow-releaseinfo-change update
pomůže.
E: Repository 'http://ftp.sk.debian.org/debian testing InRelease' changed its 'Codename' value from 'buster' to 'bullseye' N: This must be accepted explicitly before updates for this repository can be applied. See apt-secure(8) manpage for details.
Tiskni
Sdílej: