Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Evropská unie začne vyšetřovat podezřelé dění, které probíhalo okolo schvalovacího procesu OOXML. Půjde konkrétně o zjišťování, zda Microsoft neporušil antimonopolní zákon. MS zase ukazuje na IBM, které prý dělá podobné věci, nicméně o tom nejsou žádné informace. Čtěte ConsortiumInfo.
Tiskni
Sdílej:
Zrovna o organech EU se to tak snadno rict neda, MS uz dali zopar pokut a neprosetrujou je poprve.Jenže většinou to bylo kvůli nějaké kravině, aby ukázali aktivitu.
Z jakého důvodu považujete zneužívání dominantního postavení na trhu za kravinu? Jste opravdu takový MSfil nebo v tom jsou nějaké osobní zájmy? Nevěřím, že jste tak naivní a hloupý.Za to ještě MS nikdy pokutu nedostal. MS naposledy dostal pokutu za to, že Windows dodával s Windows Media Playerem, což je naprostá pitomost. Pro srovnání - v téměř libovolné distribuci Linuxu je nainstalován jeden přehrávač a nikdo za to pokutován není. Pokud vím, MS nikomu nebrání nainstalovat si další přehrávač.
MS zase ukazuje na IBM, které prý dělá podobné věci, nicméně o tom nejsou žádné informace.Presnejsi receno, Andy Updegrove z Consortiuminfo.org -- blogu, ktery je dlouhodobe naprosto jasne vyhraneny proti OOXML -- tvrdi, ze o nicem nevi