Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
O chybě v OpenSSL v Debianu se už napsalo mnoho, ale nyní byl vytvořen modul pro Wireshark, který umožňuje snadné dešifrování a prohlížení komunikace, ke které bylo použito právě toto děravé OpenSSL.
Tiskni
Sdílej:
Prohlášení jednoho člověka na veřejném mailinglistu...Prohlášení jednoho vývojáře na veřejném mailinglistu.
(vyvojar == clovek) = 1
Ten človíček z Debianu aby teď chudák nadosmrti chodil kanálama...To mi povídej, taky mi ho je chudáka líto... Mi šlo spíš o to, že ten patch ve skutečnosti neopravoval žádnou chybu, jen nějakou blbost co zařval valgrid, když se to stane při opravě chyby, že člověk něco přehlédne/špatně pochopí tak se nedá nic dělat, člověk není neomylný.. v tomhle případě mi to však připadá jako zbytečná chyba.
a když něčemu kurňa pořádně nerozumím, tak si seženu někoho, kdo si po mně ten patch přečte a kdyžtak mi ho omlátí o hlavu (a udělám to i kdybych měl pocit, že to musím mít dobře). Ten človíček z Debianu aby teď chudák nadosmrti chodil kanálama...Přesně to, co píšeš, ten človíček z Debianu udělal. Sehnal někoho, kdo to po něm přečetl, dotyčný prohlásil, že OK, to se může klidně udělat.