Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
- bol by tu kopec nepouzivanych uctov zalozenych len koli jednomu dotazuAspon by si mnohi rozmysleli, ci sa idu registrovat, alebo radsej pouziju google. Kto stravi N hodin riesenim problemu sa pokojne za par minut zaregistruje v nadeji, ze moze polozit otazku skusenej komunite pouzivatelov.
Obecně jsem spíše pro to, aby mohli dotazy klást i neregistrovaní. Ale pokud bych si měl vybrat mezi spamem v diskusích a diskusemi jen pro přihlášené, pak raději to druhé. Navíc nejde jen o spam, ale třeba také o stupidní komentáře (např. zde jyrki a cronin) - a s těmi ani antispam nepohne.
A pokud se na to "z vysoka" ten, kdo se ptá… pak asi tu radu zase tak nutně nepotřeboval…To nemusi byt vzdy pravda
Navíc nejde jen o spam, ale třeba také o stupidní komentáře (např. zde jyrki a cronin) - a s těmi ani antispam nepohne.Aaaa, panom Linuxakom zas stupil niekto na kurie oko a ukazal, ze existuje aj svet mimo Linuxu a ze dokonca v nom nieco moze byt lepsie podporovane a moze lepsie fungovat.
šmahem odsoudíte Linux jako celek a prohlásíte, že cokoli jiného je automaticky lepší (ve všem).Rozhodne nie "ve všem", ale vo vhodnosti pre Oracle. Kto sleduje porovnavcie testy okolo databazy Oracle, vie o com hovorim: pre Oracle 10 jednoznacne vitazi Solaris. V com mate pravdu, ze formulacia pouzita v zmienenom prispevku, nebola vhodna. Bola myslena polovazne-polozartom. Podobne metaforicke vyjadrenia si nabuduce odpustim; dal som sa strhnut predchadzajucim prispevkom k neprimeranemu vyjadreniu svojho nazoru na niektore vlastnosti Linuxu, ktore tu nebudem dalej rozoberat.
Taky s tím bojujeme a proto hledám inspiraci.
Tiskni
Sdílej: