Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Co má OpenSSH společného s Linuksem?Jak hovorově říkáš běžně používanému desktopovému nebo serverovému systému založenému na některé z distribucí GNU/Linuxu s přídavkem dalších aplikací, jako například X serveru, mailového klienta, textového editoru nebo webového prohlížeče? Když se tě někdo zeptá, jaký OS používáš, co mu odpovíš?
Když se tě někdo zeptá, jaký OS používáš, co mu odpovíš?Debian.
Pokud mluvím naprosto obecně o libovolném systému s linuksovým jádrem, pak asi Linux. Ale to se mi moc často nestává.Co má OpenSSH společného s Linuksem?Jak hovorově říkáš běžně používanému desktopovému nebo serverovému systému založenému na některé z distribucí GNU/Linuxu s přídavkem dalších aplikací, jako například X serveru, mailového klienta, textového editoru nebo webového prohlížeče?
Debian.OK, když příště v podobné situaci jako petrfm napíšu "ty linuxové distribuce jsou samá díra", budeš spokojený?
Pokud mluvím naprosto obecně o libovolném systému s linuksovým jádrem, pak asi Linux. Ale to se mi moc často nestává.petrfm se to teď stalo, řekl Linux, a dostal pojeb.
Poslední dobou je to samá díra, která vylézá na povrch.Například?
dostalo více prostředkůObávám se, že to příliš nepomůže.
Na čem záleží nejvíc je jak rychle je průšvih opraven.Podle toho, od koho očekáváš útok. V době, kdy si každý stát může koupit u HackingTeamu 0daye, ti nepomůže ani oprava do minuty po zveřejnění.
a současně v průběhu práce (nebo možná krátce předtím aby klíče zůstaly v io bufferech) se také zaloguji na jiný ssh server klíčem, tak útočník ze serveru 1 může mi ukrást klíče k serveru 2Ne. Útočník ti může ukrást ten klíč, kterým se přihlašuješ k tomu jeho serveru. A většina lidí má samozřejmě svůj klíč na víc serverech, takže se pak útočník může přihlásit i na tyto ostatní servery.
Na druhou stranu třeba monitoring, který ven ze systému hlásí všechny loginy včetně pokusůPo ukradení klíče to přihlášení bude vypadat zcela regulérně, asi bys to mohl chytit jenom tak, že by ses koukal na jeho čas a psal si, kdy se tam opravdu přihlašuješ.
nebo dokonce audit, který loguje a hlásí všechny příkazy, které se na systému provedouHmm, jo. Ale existuje vůbec pro Linux takový auditovací soft? Nejde totiž jen o příkazy, ale i třeba o SFTP přenosy.
Zaleží kolik paranoi potřebuješ.A kolik použitelnosti…
Ale, ruku na srdce, neda se to obejit? A nemuze utocnik vyuzit zase nejakou jinou diru, diky ktere se prihlasi do systemu, aniz by to bylo jakkoliv zjistitelne? Druha vec je, zda vubec tusi, ze mi tam neco takoveho bezi a az to zjisti, uz je pro nej pozde, protoze vim, ze nekdo prekonal SSH a jsem schopen zalogovat kdy a kdo.Tím co povolíš, definuješ i kanály, které může útočník použít. Třeba se můžeš rozhodnout, že použiješ jen SSH, tak že veškeré další věci jedou jen na localhost a musíš si vše ostatní připojovat jen přes ssh tunely. A pak na SSH to uřídíš (když nebude využita 0-day), logováním.
Myslím tím něco, čím se v jednoduché formě např hlási googlí účet. Když si pustíš nového klienta na nějakém zařízení a zkontaktuješ gogolí účet imapem. tak ti na záložní email přijde vyrozumění o novém přihlášení z nějakého nového zařízení. Pokud budu na systému paranoidní, tak si dokážu představit, že si nastavím, že mi systém pošle email, kdykoliv se někdo úspěšně přihlásí z nové IP adresy, a těch pár mailů denně, které budou mé skutečné přihlášení mi vadit nebude. (i když teď okamžitě nevím přesně jak bych to nakonfiguroval a asi to bude chtít ruční práci.)Na druhou stranu třeba monitoring, který ven ze systému hlásí všechny loginy včetně pokusůPo ukradení klíče to přihlášení bude vypadat zcela regulérně, asi bys to mohl chytit jenom tak, že by ses koukal na jeho čas a psal si, kdy se tam opravdu přihlašuješ.
Myslím ženebo dokonce audit, který loguje a hlásí všechny příkazy, které se na systému provedouHmm, jo. Ale existuje vůbec pro Linux takový auditovací soft? Nejde totiž jen o příkazy, ale i třeba o SFTP přenosy.
auditd
to umí. a audisp-remote
audit pošle na jiný stroj. Niméně nikdy jsem to nekonfiguroval.
Ano to jsou dvě strany jedné mince.Zaleží kolik paranoi potřebuješ.A kolik použitelnosti…
Tiskni
Sdílej: