Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Jiří Eischmann se v příspěvku /e/: Android bez Googlu na starém telefonu na svém blogu podělil o zkušenosti s mobilním operačním systémem /e/ (Wikipedie) na telefonu Samsung Galaxy S4 Mini: Pokud hledáte pro svůj androidí telefon systém bez závislosti na Googlu, je to asi ta nejlepší volba.
Tiskni
Sdílej:
LineageOS s custom laucherem (ktery se mi vubec nelibi
Ono ani nejde tak o to, jak to vypadá (mě se to naopak celkem líbí), ale jde o to, že to umí úplný kulový. Když to srovnáš s Lawnchairem, který je funkčně úplně někde jinde. Je to tak, v podstatě je to Lineage s microG + launcher a nějaké drobnosti.
Neni nějak patrný, co "odgoglili" navíc oproti Lineage. Řek bych že nic. Proto to na mě působí dost falešně, páč vychytrale předstírají a snaží se věšet bulíky na nos nepříliš neinformovaným lidem. Prostě udělali pár kosmetických změn nad Lineage. No a Nextcloud si nainstaluje dnes středně pokročilý jouda. Mandrake jsem měl rád, ale tady to silně zavání.
Hlavu z prdele bys mel vytahnout predevsim ty, zadnej non-it uzivatel vzivote nebude nic preinstalovavat, natoz android v telefonu.To máš pravdu. Proto /e/ Foundation nabízí na svých stránkách mobily přímo s předinstalovaným systémem nebo službu, že jim pošleš starý telefon, který je mezi podporovanými, a oni ti ho pošlou připravený nazpátek.
Pokud má mít něco aspoň minimální šanci uspět proti Googlu, Applu atd., tak tam věci už musí být, na pár kliknutí a zadání údajů ke kreditce (pokud se jedná o placenou službu) daleko.
Buďme rádi, že se někdo snaží o integraci open-source projektůJá bych byl rád, jen kdyby nedrnkali na falašnou strunu.
Pokud má mít něco aspoň minimální šanci uspět proti Googlu, Applu atd., tak
Nějak mi uniká a neni mi jasný, jak může někdo bojovat proti Googlu operačním systémem od Googlu. Že to je systém bez Google nemůže zodpovědně prohlásit nikdo, kdo má pět po hromadě a kdo má co do činění s androidem či jakýmkoli jeho klonem. To je iluzorní, poněvadž to má jaksi každý android zakódováno v DNA. On se totiž Google podílí i na vývoji AOSP a Lineage. K té metě odgoglení se blíží připravovaný Pinephone a librem 5. Tam by měla už chybět, jak jsem četl, i mezivrstva halium a libhybris. To je férová konkurence Googlu a byl bych nesmírně rád, kdyby se prosadili. Stačilo by pár procent trhu, to by je krásně uživilo a popohnalo vývoj. A přitom to, narozdíl od /eee/ do světa nějak zvlášť nevytrubují (google free, google free)
A proto říkám, že s. Duval hraje na flašinet falešnou odrhovačku a vytrubuje hesla, která z principu nemůže nikdy splnit. Ono to sice vypadá ušlechtile, ale založení nějaké neziskové nadace nezaručuje vůbec nic a i ve světě open source se mohou vyskytnout vykukové jako eee fujtabl.