V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Jiří Eischmann se v příspěvku /e/: Android bez Googlu na starém telefonu na svém blogu podělil o zkušenosti s mobilním operačním systémem /e/ (Wikipedie) na telefonu Samsung Galaxy S4 Mini: Pokud hledáte pro svůj androidí telefon systém bez závislosti na Googlu, je to asi ta nejlepší volba.
Tiskni
Sdílej:
LineageOS s custom laucherem (ktery se mi vubec nelibi
Ono ani nejde tak o to, jak to vypadá (mě se to naopak celkem líbí), ale jde o to, že to umí úplný kulový. Když to srovnáš s Lawnchairem, který je funkčně úplně někde jinde. Je to tak, v podstatě je to Lineage s microG + launcher a nějaké drobnosti.
Neni nějak patrný, co "odgoglili" navíc oproti Lineage. Řek bych že nic. Proto to na mě působí dost falešně, páč vychytrale předstírají a snaží se věšet bulíky na nos nepříliš neinformovaným lidem. Prostě udělali pár kosmetických změn nad Lineage. No a Nextcloud si nainstaluje dnes středně pokročilý jouda. Mandrake jsem měl rád, ale tady to silně zavání.
Hlavu z prdele bys mel vytahnout predevsim ty, zadnej non-it uzivatel vzivote nebude nic preinstalovavat, natoz android v telefonu.To máš pravdu. Proto /e/ Foundation nabízí na svých stránkách mobily přímo s předinstalovaným systémem nebo službu, že jim pošleš starý telefon, který je mezi podporovanými, a oni ti ho pošlou připravený nazpátek.
Pokud má mít něco aspoň minimální šanci uspět proti Googlu, Applu atd., tak tam věci už musí být, na pár kliknutí a zadání údajů ke kreditce (pokud se jedná o placenou službu) daleko.
Buďme rádi, že se někdo snaží o integraci open-source projektůJá bych byl rád, jen kdyby nedrnkali na falašnou strunu.
Pokud má mít něco aspoň minimální šanci uspět proti Googlu, Applu atd., tak
Nějak mi uniká a neni mi jasný, jak může někdo bojovat proti Googlu operačním systémem od Googlu. Že to je systém bez Google nemůže zodpovědně prohlásit nikdo, kdo má pět po hromadě a kdo má co do činění s androidem či jakýmkoli jeho klonem. To je iluzorní, poněvadž to má jaksi každý android zakódováno v DNA. On se totiž Google podílí i na vývoji AOSP a Lineage. K té metě odgoglení se blíží připravovaný Pinephone a librem 5. Tam by měla už chybět, jak jsem četl, i mezivrstva halium a libhybris. To je férová konkurence Googlu a byl bych nesmírně rád, kdyby se prosadili. Stačilo by pár procent trhu, to by je krásně uživilo a popohnalo vývoj. A přitom to, narozdíl od /eee/ do světa nějak zvlášť nevytrubují (google free, google free)
A proto říkám, že s. Duval hraje na flašinet falešnou odrhovačku a vytrubuje hesla, která z principu nemůže nikdy splnit. Ono to sice vypadá ušlechtile, ale založení nějaké neziskové nadace nezaručuje vůbec nic a i ve světě open source se mohou vyskytnout vykukové jako eee fujtabl.