Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
ash
(z busyboxu) a když mi někdo cpe bash, protože je někdo línej napsat pořádně přenositelně skript, tak mě to vadí. Schválně tedy zkusím někdy až bude čas efl sestavit v chrootu, kde mám kernel+busybox+musl+gcc. Vše, co budu extra muset zkompilovat kvůli zkompilování EFL budu brát jako závislost. Schválně, jestli tam budu muset dát glib.
A ne, závislosti závislostí opravdu závislostmi projektu nejsou.Ale závislostmi programu zjevně ano.
Fribidi is used for handling right-to-left text (like Arabic, Hebrew, Farsi, Persian etc.) and is very likely not a feature you want to disable unless you know for absolute certain you will never encounter and have to display such scripts. Also note that we don't test with fribidi disabled so you may also trigger code paths with bugs that are never normally used.
You disabled Gstreamer 1.x support. You likely don't want to do this as it will heavily limit your media support options and render some functionality as useless, leading to visible application bugs.
The only audio output method supported by Ecore right now is via Pulseaudio. You have disabled that and likely have broken a whole bunch of things in the process. Reconsider your configure options.
Please add the following option to acknowledge this: --enable-i-really-know-what-i-am-doing-and-that-this-will-probably-break-things-and-i-will-fix-them-myself-and-send-patches-abaŽádný bugy opravovat nebudu a už vůbec nebudu posílat patche, tak tu volbu nemůžu použít. Výsledek: efl nejde bez glib zkompilovat.
lib/edje/.libs/libedje.so: undefined reference to `_ECORE_AUDIO_OUT_PULSE_EVENT_CONTEXT_FAIL'
lib/edje/.libs/libedje.so: undefined reference to `ecore_audio_out_pulse_class_get'
collect2: error: ld returned 1 exit status
Takže bez pulseaudio to nejde zkompilovat.
Uz jsem se lekl, ze podporuji jen PulseAudio. Ufff... to bych byl radeji bez zvuku.
Tiskni
Sdílej: