Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Fedora 18 bude podporovat UEFI Secure Boot. Fedora Engineering Steering Committee (FESCo), devítičlenná komise přijímající technická rozhodnutí, schválila dříve zveřejněný návrh. „Předzavaděč“ shim bude podepsán Microsoftem. Návrh prošel poměrem hlasů 7 ku 2.
Tiskni
Sdílej:
Ma microsoft moznost ten podpis revokovat a zrusit boot stavajicim instalacim nebo aspon nove vyrobenejm strojum?AFAIK, Secure Boot firmware muze obsahovat list neplatnych klicu.
No ale v čem je ta slibovaná bezpečnost?V tomhle pripade nejde o bezpecnost, ale zavest nejaky operacni system. Jinak, jakmile Secure Boot natahne podepsany OS, jeho prace konci a zbytek je na OS a ze na to ted Linux kasle je vec jina.
No ale v čem je ta slibovaná bezpečnost?v podstate zadna bezpecnost navic tam neni. Jmeno 'secure boot' je jenom newspeak spravne by se to melo jmenovat 'restricted boot' protoze hlavni ucel je znemozneni bootu systemu ktery ti m$ / government nepovoli...
nijak nezabrání běžně a mnohem častěji používaným způsobům útokuTo je hloupy a stale opakovany argument Jisteze Secure Boot ma omezeny rozsah pusobnosti a nemuze cele rade utoku zabranit, stejne jako vetsina dalsich bezpecnostnich opatreni. V pripade Windows, ktere jsou v teto oblasti v cele rade veci dale, to ke zvyseni bezpecnosti pomuze.
jako porad ale nechapu, co mi bude branit v tom, abych odpajel FlashkuTreba to ze mas obe ruce levy?
odpajel FlashkuOno i vymenit EEPROM v SOJ/SOP neni zadna sranda, nemluve o BGA.
ono staci, pokud po zapnuti bude umet sahnout na disk a spustit boot sektor,Tomu predchazi velke mnozstvi HW a board specifickych inicializaci, takze zadna sranda.
Ono i vymenit EEPROM v SOJ/SOP neni zadna sranda, nemluve o BGA.Je to zvládnutelné, nemusím do dělat sám, ale svěřím to někomu, kdo na to má vybavení a skill, že jo.
Tomu predchazi velke mnozstvi HW a board specifickych inicializaci, takze zadna sranda.Tak.
a nedal tam normalni bez secure bootuTohle mi není jasné - kde tu "normalni bez secure bootu" jako vezmu? Vždyť zásadní funkcionalitou BIOSu je právě řešení inicializace všech HW komponent, což je těžce závislé na konkrétním typu desky. Viz projekt LinuxBIOS / Coreboot a jejich těžkosti s vývojem a množství podporovaného HW. - Jinak na rozdíl od mnoha jiných vidím Secure Boot jako krok správným směrem. Momentálně možná nic zásadního pro bezpečnost nepřinese, a u linuxu už vůbec, ale bezpečnost nestojí na jednom bodě. Byla tu velmi trefná poznámka, že je třeba se smířit s tím, že většina HW třídy o které se bavíme je "designed and tested for Windows 8 / 7 / XP". Pak máme jiné třídy HW, jako embedded / workstation / servery, na kterých je zas provoz linuxu často výrobcem podporován, nebo alespoň výrobce geklaruje "generickou" shodu s nějakými standardy (ACPI ...).
Je to zvládnutelné, nemusím do dělat sám, ale svěřím to někomu, kdo na to má vybavení a skill, že jo.BGA mohout byt fakticky neopravitelne, to skutecne muze byt jednorazova operace, vicevrstve PCB na to nejsou designovane a termalni profily mohou byt proti vam. Vybaveni k dispozici mame, vcetne X-ray mikroskopu od treti strany a pokud nam na prototypech odejde velke BGA je ekonomictejsi to hodit do kose a vyrobit novy kus.