Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Přímo na ARMuTo bych cekal, vzhledem ke stavu cross kompilace.
hw od Calxedy.Tahle kategorie ARMv7/ARMv8 HW je pro vetsinu uzivatelu Fedory v praxi nedostupna.
ARMv8 ještě na trhu neexistuje (64bit),Zatim, ale mam takove tuseni, ze tohle je ten pravy duvod onoho armiho cviceni.
ten ARMv7 máte ve všech těch zařízeních, co se o ně jedná (Cortex-A8, A9, A7, A15...).Jiste, jenze na nich genericky nenabootujete a to jde.
Což mi nevysvětluje, jestli chtějí nějak genericky řešit bootstrap na ARMu atd.Pokud nebudou cilit na nekolik dostupnych HW platforem a nebudou pro ne bootovatelne image, bude jen hracka pro par skalnich fandu ochotnych si hacknout nejaky Allwinner netbook ci tablet za par babek a na tom se primarni architektura asi stavet neda.
I pokud máte BareBox/u-boot bez podpory device-tree, tak se to na začátek dá obejít. V jádře lze zvolit
Boot options -> [*] Use appended device tree blob to zImage (EXPERIMENTAL) [*] Supplement the appended DTB with traditional ATAG informationPoté lze stáhnout data do RAM přes TFTP a přidat si vlastní startup helper, který správně nastaví registry před skokem do jádra
tftp vmx53/zImage zImage tftp vmx53/lnx-start-helper.bin lnx-start-helper tftp vmx53/atags.dat atags.dat memcpy -s zImage 0x0 0x70008000 4182973 memcpy -s lnx-start-helper 0x0 0x70007000 36 memcpy -s atags.dat 0x0 0x70000100 4096 go 0x70007000Zdroják helperu
.text .code 32 .global _start _start : ldr r0, .LC_r0_val ldr r1, .LC_r1_val ldr r2, .LC_r2_val ldr r3, .LC_jump_val mov pc,r3 .LC_r0_val: .word 0x0 .LC_r1_val: .word 0x298 .LC_r2_val: .word 0x07000100 .LC_jump_val: .word 0x07008000 .end
R1 je machine ID a pro DT může být 0xffffffff, ale zdá se, že je alespoň pro náš build ignorované. R2 by mělo ukazovat na začátek ATAG, ty se dají vykopírovat z nabootovaného původního jádra/systému. Nejsou ale kritické. Kritická je adresa v R2, která musí ukazovat na start RAM+0x100. Z hodnoty se určí start RAM pro dekompresor a startovací minimální stránkovací tabulku. Zbytek si již jádro vytahá z přibaleného DT.
Optimální řešení to není, ale minimálně umožní odzkoušení nového jádra bez (s minimalizací) rizika pokažení loaderu ve FLASH.
Problém je, že Android a další mají vlastní zprasená jádra a na mainline neběží a mainline nemají snahu o udržbu mainline.Coz je problem i mnoha HW vyrobcu, i ten bezny Allwinner neni v mainline a misto DT pouziva svuj proprietarni format.
Další možnost je DT do/za konec zImage přidat a tak to kombinovat pro různé desky i s tím embedded DT.Myslím, že by možná nebylo špatné mít možnost sestavit jádro se všemi možnýmy DT (nejlépe s možností vyprat je už během konfigurace jádra) a předat mu identifikátro toho správného až v okamžiku zavádění bootloaderm skrz parametr jádra, stejně, jako kdysi dávno u před-PnP ISA sběrnice na x68 šlo vnutit jádru porty, IRQ a DMA hardwaru (pokud nefungovala jeho autodetekce). Soubory
.dtb
(přeložené binární DT) mají rádově kilobyty až několik desítek kilobitů, takže zas tak moc by to soubor s jádrem nezvětšilo.
Tiskni
Sdílej: