Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Přímo na ARMuTo bych cekal, vzhledem ke stavu cross kompilace.
hw od Calxedy.Tahle kategorie ARMv7/ARMv8 HW je pro vetsinu uzivatelu Fedory v praxi nedostupna.
ARMv8 ještě na trhu neexistuje (64bit),Zatim, ale mam takove tuseni, ze tohle je ten pravy duvod onoho armiho cviceni.
ten ARMv7 máte ve všech těch zařízeních, co se o ně jedná (Cortex-A8, A9, A7, A15...).Jiste, jenze na nich genericky nenabootujete a to jde.
Což mi nevysvětluje, jestli chtějí nějak genericky řešit bootstrap na ARMu atd.Pokud nebudou cilit na nekolik dostupnych HW platforem a nebudou pro ne bootovatelne image, bude jen hracka pro par skalnich fandu ochotnych si hacknout nejaky Allwinner netbook ci tablet za par babek a na tom se primarni architektura asi stavet neda.
I pokud máte BareBox/u-boot bez podpory device-tree, tak se to na začátek dá obejít. V jádře lze zvolit
Boot options -> [*] Use appended device tree blob to zImage (EXPERIMENTAL) [*] Supplement the appended DTB with traditional ATAG informationPoté lze stáhnout data do RAM přes TFTP a přidat si vlastní startup helper, který správně nastaví registry před skokem do jádra
tftp vmx53/zImage zImage tftp vmx53/lnx-start-helper.bin lnx-start-helper tftp vmx53/atags.dat atags.dat memcpy -s zImage 0x0 0x70008000 4182973 memcpy -s lnx-start-helper 0x0 0x70007000 36 memcpy -s atags.dat 0x0 0x70000100 4096 go 0x70007000Zdroják helperu
.text .code 32 .global _start _start : ldr r0, .LC_r0_val ldr r1, .LC_r1_val ldr r2, .LC_r2_val ldr r3, .LC_jump_val mov pc,r3 .LC_r0_val: .word 0x0 .LC_r1_val: .word 0x298 .LC_r2_val: .word 0x07000100 .LC_jump_val: .word 0x07008000 .end
R1 je machine ID a pro DT může být 0xffffffff, ale zdá se, že je alespoň pro náš build ignorované. R2 by mělo ukazovat na začátek ATAG, ty se dají vykopírovat z nabootovaného původního jádra/systému. Nejsou ale kritické. Kritická je adresa v R2, která musí ukazovat na start RAM+0x100. Z hodnoty se určí start RAM pro dekompresor a startovací minimální stránkovací tabulku. Zbytek si již jádro vytahá z přibaleného DT.
Optimální řešení to není, ale minimálně umožní odzkoušení nového jádra bez (s minimalizací) rizika pokažení loaderu ve FLASH.
Problém je, že Android a další mají vlastní zprasená jádra a na mainline neběží a mainline nemají snahu o udržbu mainline.Coz je problem i mnoha HW vyrobcu, i ten bezny Allwinner neni v mainline a misto DT pouziva svuj proprietarni format.
Další možnost je DT do/za konec zImage přidat a tak to kombinovat pro různé desky i s tím embedded DT.Myslím, že by možná nebylo špatné mít možnost sestavit jádro se všemi možnýmy DT (nejlépe s možností vyprat je už během konfigurace jádra) a předat mu identifikátro toho správného až v okamžiku zavádění bootloaderm skrz parametr jádra, stejně, jako kdysi dávno u před-PnP ISA sběrnice na x68 šlo vnutit jádru porty, IRQ a DMA hardwaru (pokud nefungovala jeho autodetekce). Soubory
.dtb
(přeložené binární DT) mají rádově kilobyty až několik desítek kilobitů, takže zas tak moc by to soubor s jádrem nezvětšilo.
Tiskni
Sdílej: