Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
A jak si nainstaluju minimal?Stačí jít do "Software" a vybrat prostředí "minimal".
A jak si udelam kompletne vlastni partitioning (napriklad sifrovany / a nesifrovany /usr)?Jo, o by mělo jít v custom partitioningu naklikat. Stačí vybrat cílový disk/disky, kliknout na "hotovo" a vybrat "chci změnit rozdělení disku". A pak už jenom přidat mountpointy, vybrat pro ně velikost, souborový systém, šifrování, atd. A pokud to nestačí, tak je tu vždy kickstart. A tam už do udělat hodně velké srandy. :)
Toto pomoci spinu nejde (ten minimal teda jo, ale uz by byla nainstalovana anaconda a plno balastu.Tak Anaconda má na starosti všechny instalace Fedory. Ale pokud vím neměla by být po instalaci nainstalována ve výsledném systému (není taky moc důvod Anacondu instalovat na normální systém, pokud člověk nechce Anaconda vyvíjet nebo testovat).
Nebo bude neco jako Gentoo handbook? Nad tim premyslim uz delsi dobu udelat na Fedoru, nijak slozity by to byt nemelo.Něco jako Fedora installation guide ?
Na uvod. Mluvil jsem o absenci DVD (a podle aktualniho smerovani Fedory pochopil tak, ze budou jen spiny). Neuvedomil jsem si, ze porad by snad bylo boot.iso a tak by sla instalace ze site (to bych potom ovsem pokazde delal rsync na released a to bych nerad).
Neplati pro instalaci z Live alias Spinu.A jak si nainstaluju minimal?Stačí jít do "Software" a vybrat prostředí "minimal".
Anacondu testuju v praci dnes a denne, takze vim co a jak ;) Uprimne, dnes je kickstart jednodussi na partitioning nez soucasna anaconda.A jak si udelam kompletne vlastni partitioning (napriklad sifrovany / a nesifrovany /usr)?Jo, o by mělo jít v custom partitioningu naklikat. Stačí vybrat cílový disk/disky, kliknout na "hotovo" a vybrat "chci změnit rozdělení disku". A pak už jenom přidat mountpointy, vybrat pro ně velikost, souborový systém, šifrování, atd. A pokud to nestačí, tak je tu vždy kickstart. A tam už do udělat hodně velké srandy. :)
Live system obsahuje i anacondu a instalace live probehne tak, ze se zkopiruje image co byl na instalacnim mediu na disk (coz mi pripomina, ze / musi byt ext4), a nasledne se fs zvetsi na velikost partition. Pokud se nejakym hackem anaconda potom i neodinstalovava, tak tam je. Jo a anaconda je dnes v default instalaci pritomna diky initial-setup (neplest s gnome-initial-setup), ktery pozaduje anacondu.Toto pomoci spinu nejde (ten minimal teda jo, ale uz by byla nainstalovana anaconda a plno balastu.Tak Anaconda má na starosti všechny instalace Fedory. Ale pokud vím neměla by být po instalaci nainstalována ve výsledném systému (není taky moc důvod Anacondu instalovat na normální systém, pokud člověk nechce Anaconda vyvíjet nebo testovat).
Ale vubec ne, Installation guide popisuje, jak si clovek nainstaluje pomoci anacondy. Gentoo handbook popisuje instalaci rucni, tj. od vytvoreni partition, instalaci zakladnich balicku pomoci portage (v pripade Fedory yum), instalace a konfigurace bootloaderu a tak. To momentalne neni ani zdaleka podporovany zpusob instalace Fedory pokud vim.Nebo bude neco jako Gentoo handbook? Nad tim premyslim uz delsi dobu udelat na Fedoru, nijak slozity by to byt nemelo.Něco jako Fedora installation guide ?
Ale vubec ne, Installation guide popisuje, jak si clovek nainstaluje pomoci anacondy. Gentoo handbook popisuje instalaci rucni, tj. od vytvoreni partition, instalaci zakladnich balicku pomoci portage (v pripade Fedory yum), instalace a konfigurace bootloaderu a tak. To momentalne neni ani zdaleka podporovany zpusob instalace Fedory pokud vim.Před časem jsem to zkoušel. Gentoo je na tohle ideální, ale i Debian se dá, stejně jako některá odvozená distra, s tím rozdílem, že pro binární Debian je praktičtější a flexibilnější instalace po balíčcích než stage3-style. Nasazoval jsem Fedoru i do OpenVZ, ale out of the box to nikdy nechodilo. Už je to tak negeekovské distro, že se to z kontejnerů vůbec nechtělo rozjet. Ale nechci křivdit, třeba má unstable Debian stejné problémy.
Ale vubec ne, Installation guide popisuje, jak si clovek nainstaluje pomoci anacondy. Gentoo handbook popisuje instalaci rucni, tj. od vytvoreni partition, instalaci zakladnich balicku pomoci portage (v pripade Fedory yum), instalace a konfigurace bootloaderu a tak. To momentalne neni ani zdaleka podporovany zpusob instalace Fedory pokud vim.To je nepodporovaný způsob instalace. Na to jsem přišel po týdenním válčení s instalací Rawhidu na USB Flashku (kde první polovinu týdne jsem strávil válkou s rozbitou anacondou v Rawhidu). Kupodivu post-inst úkony včetně toho zavaděče anaconda zvládla na jedičku. A ještě by mě zajímalo čí nápad bylo to asynchronií textové rozhraní anacondy.
Uprimne, dnes je kickstart jednodussi na partitioning nez soucasna anaconda.To tazko. Neviem co vsetci maju proti anaconde. A pritom je to uplne genailne! Staci jeden cheat a UI sa prepne do expert rezimu:
Ctrl-Alt-F2
. Po prepnuti spat kliknut na Kolotoc (tlacitko so znackou pre psy prikazany smer za chvostom) a zostava uz iba naklikat mountpointy. Neplati pro instalaci z Live alias Spinu.Ajo, jasně - na live je to celkem omezené. V zásadě se akorát rsyncne obsah live na cílový systém. Ale při použití instalačního média nebo netinstu to samozřejmě de. :)
Anacondu testuju v praci dnes a denne, takze vim co a jak ;) Uprimne, dnes je kickstart jednodussi na partitioning nez soucasna anaconda.Tak řada věci se dá prostě z principu mnohem jednoznačněji definovat několika kikstart příkazy na pár řádků. Udělat GUI co to všechno zvládne je už o dost složitější. :)
Live system obsahuje i anacondu a instalace live probehne tak, ze se zkopiruje image co byl na instalacnim mediu na disk (coz mi pripomina, ze / musi byt ext4), a nasledne se fs zvetsi na velikost partition. Pokud se nejakym hackem anaconda potom i neodinstalovava, tak tam je. Jo a anaconda je dnes v default instalaci pritomna diky initial-setup (neplest s gnome-initial-setup), ktery pozaduje anacondu.Tak sem kouknul, jak to vlastně je s Initial setupem:
boot.kernel.orgCo to je?
Preci jen Fedora je male distro, par lidi a zjistujeme, ze podporovat vse, vsude, pro vsechny je nad nase lidske sily.Nechcu rýpat nebo tak předsedo, ale hlavně že na takovéto ptákoviny se místo vždycky najde.
čo ma večšiu buducnosť MATE alebo XFCE ? prosim nechcem vyvolať žiadny glame len som dlhe roky pouzival XFCE a teraz vydim a citam vsade rastucu oblubenost MATE, ktore som tiez par krat vyskusal a pozdavalo sa mi. fakt ze vyvojary pracuju na portacii GTK3 je pekny fakt ktory len pridava k vahe zvolit si MATE.
yum --enablerepo=updates-testing update fedup
). Nebyl to produkční počítač, ale příruční X61s, kterou používám jako pokusného králíka, tahám po hospodách apod. S Fedorou si zatím jenom hraju, takže si netroufám říct "jdi do toho".
Tiskni
Sdílej: