OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
...to zjevně byl už v době svého vzniku.
od začátku bylo jasné, že to je tvrdohlavá pitomost, která zdržuje vývojJe vážně pozoruhodné s jakou jistotou mluvíš o věcech kterým zjevně moc nerozumíš. Ty dva citované úryvky jsou prokazatelně nepravda. Býval jsem vývojář libav, teď přispívám to ffmpegu, takže docela vím o čem mluvím. Situace byla a stále je dost složitá a nejednoznačná.
Libav je mrtvý, ale to zjevně byl už v době svého vzniku. Mohli si tu několikaletou hloupou anabázi, zejména v Debianu a odvozených distribucích, ušetřit, od začátku bylo jasné, že to je tvrdohlavá pitomost, která zdržuje vývoj.
V době vzniku měl Libav větší dynamiku a víc vývojářů, prostě ti "secesionisti" na tom byli líp, spíš všichni říkali, že to má zabalit FFmpeg. Nakonec se Libav o několik let později oslabil/rozhádal/lidi odešli/ztratili zájem nebo tak nějak všelijak, kdežto FFmpeg vydržel a tím zvítězil, i když to pár let pro něj vypadalo blbě.
Pokud vím, tak část lidí z toho Libav nakonec v něm skončila zpátky, na druhou stranu tam zdá se pořád mají hádky mezi lidma, co se nemaj rádi... holt komplikovaná story.
... v porovnání s největšími multimiliardovými firmami ...Kde by byl ffmpeg (v rozšířenosti/použitelnosti), kdyby na své cestě respektoval IP(patenty) související s řadou dnes jím podporovaných formátů? Hledisko, které u žalovatelných subjektů není z důvodu přežití bráno na lehkou váhu.
Tiskni
Sdílej: