Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Fajn myšlienka, len by to chcelo dotiahnuť tak, aby renderovacie jadro pre prehliadač a RSS čítačku bolo spoločné.
<pubDate>Sun, 06 Sep 2009 16:20:00 +0000</pubDate>
, což je prehistorický a podle mého názoru dementní formát RFC 822, kde proti jasně mluví už jen BNF specifikace:
date-time = [ day "," ] date time ; dd mm yy ; hh:mm:ss zzz day = "Mon" / "Tue" / "Wed" / "Thu" / "Fri" / "Sat" / "Sun" date = 1*2DIGIT month 2DIGIT ; day month year ; e.g. 20 Jun 82 month = "Jan" / "Feb" / "Mar" / "Apr" / "May" / "Jun" / "Jul" / "Aug" / "Sep" / "Oct" / "Nov" / "Dec" time = hour zone ; ANSI and Military hour = 2DIGIT ":" 2DIGIT [":" 2DIGIT] ; 00:00:00 - 23:59:59 zone = "UT" / "GMT" ; Universal Time ; North American : UT / "EST" / "EDT" ; Eastern: - 5/ - 4 / "CST" / "CDT" ; Central: - 6/ - 5 / "MST" / "MDT" ; Mountain: - 7/ - 6 / "PST" / "PDT" ; Pacific: - 8/ - 7 / 1ALPHA ; Military: Z = UT; ; A:-1; (J not used) ; M:-12; N:+1; Y:+12 / ( ("+" / "-") 4DIGIT ) ; Local differential ; hours+min. (HHMM)Oproti tomu Atom používá ISO 8601;
<updated>2003-12-13T18:30:02Z</updated>
, což je mnohem, mnohem lehčí generovat. A podobných rozdílů je tam víc, ať už co se týče jednotlivých prvků, tak co se týče celkové struktury, která je v případě Atomu jednodušší.
Jinak poslední dobou mě trochu zaujal ActivityPub, což vypadá jako podobná myšlenka, ovšem zaměřená na obecně libovolné informace o updatech. Přijde mi to jako takový mix myšlenek RSS/Atomu a Usenetu. ActivityPub původně vznikl jako formát decentralizovaných sociálních sítí, ale například v poslední době jsem zaznamenal snahy po koupi Githubu Microsoftem použít to jako podkladový formát pro platformu federovaných programátorských webů, které by Github měly nahradit*.
*A než někdo vyrukuje s tím, že Git samotný je decentralizovaný, tak se tu bavíme o sociální části. Komentáře, code review, Issues, Pull requesty, to vše napříč servery, které si uživatelé hostují sami u sebe, podobně jako funguje třeba email, nebo jabber.
Tiskni
Sdílej: