Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
No to je otázka, co se tím něco jako systemd myslí. Pokud čistě náhrada původního initu, tak proč ne. Pokud i věci jako systemd-backlight, tak asi ne, že.
+1, na zdroje Linuxu na vývoj nemá ani MS .. natoz jakekoliv BSD
přednesl Jordan Hubbard, spoluzakladatel FreeBSDTen Jordan Hubbard, kterej opustil FreeBSD uz v roce 2001 odchodem do Applu ? Kterej ma posledni commit do FreeBSD z tehoz roku a na vyvoji se uz nijak nepodili ? A stara se jen o port FreeNASu - jediny ze skoro 25000 ? Ktery prispiva do FBSD foundation ohromujici castkou $40 rocne ? Ten toho asi moc neovlivni
Par lidi z Core teamu zvazovalo pred lety alternativni pouziti svobodne varianty k launchd od Applu, ale moc se to nechytlo. Vyvoj openlaunchd sice uplne neskoncil, ale ze by se jednalo o zivy projekt se moc rict neda.
mam libvirt , LVM , rootlees X a spoustu dalsich hracek + systemd v gentoo a slape to jako hodinky ....
Já musel do zdrojáků systemd trochu šáhnout, abych ho přesvědčil, že i systém bez swap partition jde hibernovat.A to já třeba vůbec nevím.
openrc funguje dobre a nehodlam init system menit
Ja som premýšľal nad výmenou ... ale tie výhody ktoré prináša pre mňa neprevyšujú zatiaľ námahu spojenú s výmenou.
to jsem si myslel tez .. ale namaha s pojena s vymenou u gentoo prakticky neexistuje .. jeden use flag , jedno emerge -C a jednou emerge + jedna radka v etc/default/grub.conf ...
Emerge ani grub nepoužívam, ale to je irelevantné ;) Námahou som myslel nastaviť systemd tak aby robil to čo ja chcem (presnejšie povedané nerobil to čo ja nechcem). Môžte ma považovať za fanatika, môžte ma považovať za blázna ... nie som diktátor ale chcem aby aspoň môj notebook robil to čo ja chcem. Preto používam namiesto grubu lilo, preto namiesto emerge paludis ... jednoducho gentoo je pre mňa vhodná distribúcia a pán LP si môže nadávať na gentoo komunitu za to, že umožňuje voľbu koľko chce.
Tiskni
Sdílej: