Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
Po téměř pěti letech od vydání verze 1.1 byla vydána nová verze 1.2 s DOSem kompatibilního svobodného operačního systému FreeDOS (Wikipedie). Z novinek lze zmínit například nástroj FDIMPLES (FreeDOS Installer - My Package List Editor Software), pomocí kterého lze instalovat i odinstalovat další programy.
Tiskni
Sdílej:
Ale niekto tu tvrdil že "originální DOS" alebo aj MS DOS sú lepšou voľbou. Rád by som si pozrel v čom je ten komerčný abandonware od MS lepší od produktu ktorý sa stále vyvíja aby zohľadňoval súčasné požiadavky.
To bude asi ten důvod.Windows 3.x releases, which had support for i386 processors, can not fully be run in 386 Enhanced Mode except partially in experimental kernel 2037. Undocumented structures used by Windows make the DOS box unreliable.
Problems running Windows result from Microsoft's efforts to prevent their products running on non-Microsoft DOS implementations.
Windows 95, 98 and ME use a stripped down version of MS-DOS. FreeDOS cannot be used as a replacement because of undocumented interfaces between MS-DOS 7.0-8.0 and Windows 4.xx not emulated by FreeDOS;
Nemyslím si však že by stařičký MS-DOS vůbec na moderním 64-bitovém HW byl schopný nabootovat.
Osobně občas použiju DOSový debug.exe, když si potřebuju rychle šáhnout na I/O porty. Třeba nedávno jsem potřeboval zafidlat dvěma bity v LPT (něco ovládat na dílně z ASM) - zmastit to v NASM v DOSu je ještě o něco jednodušší, než totéž v Linuxu, a debug.exe mi pomohl předem ověřit, že to funguje cca jak zamýšleno, ještě než jsem začal smolit asm.Jo, jo. To zní dobře. Existuje vůbec nějaký moderní operační systém, jednoduchý jako DOS (žádný šílený kernel) a přitom použitelný i v moderní době na moderním HW?
Možno to nepochopíš...Mám za to, že to byla velmi dobrá a velmi praktická otázka a nebylo potřeba na ni reagovat hned útočně.
Takže ja som podľa teba idiot...Není to tak dlouho, co jsem někde psal, že jsou případy, kdy člověk volí mezi respektem a upřímností. Asi se vrátím zpět k tomu respektu. Vše nejlepší do nového roku a ať na mě v diskuzích narážíš co možná nejméně. :)