Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
To, že chyby se snaží najít a odstranit už tvůrce je pochopitelné a tak nějak se to předpokládáObvykle mylně.
Výkonný ředitel FSF John Sullivan říká: Proprietární software jako Windows je už z principu nedůvěryhodný, a to ne z důvodu zásad ochrany osobních údajů, ale prostě proto, že zdrojové kódy softwaru nejsou dostupné uživatelům, jejichž zájmy má software chránit. Řešením je přejít na svobodný operační systém jako je GNU/Linux.Zajímalo by mě, na jakém počítači by mi pan Sullivan doporučil ten GNU/Linux používat.
Hehe tam jsem byl na exkurzi, ale přímo do cleanroomu nás bohužel nepustiliJo, já taky :).
Zdrojáky „do kterých se můžeš podívat“ jsou ti na nic, když pak dostaneš binárku, u které nejsi schopný ověřit, zda byla zkompilovaná z těch zdrojáků, které jsi viděl.
Nemluvě o tom, že svobodný software není jen o dívání se do zdrojáků, ale i dalších právech.
Jen ho nedávají k dispozici každému jenom za hezký očiDo čeho se nemůže podívat každý nezávisle na barvě pleti, sociálním statusu, náboženského vyznání, politickém názoru, atd. je mi úplně, ale úplně k ničemu.
aby se do nich každý mohly vych...Tak to věřím, v případě zdrojáků třeba 95 bych se asi neudržel
The Official Microsoft Blog
The following post is from Brad Smith, General Counsel & Executive Vice President, Legal & Corporate Affairs, Microsoft.
Many of our customers have serious concerns about government surveillance of the Internet.
Tiskni
Sdílej: