Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Realisticky viděno konverzní nástroj je jen nástroj, který si občas vyláme zuby na existujících RPM balíčcích. V článku to takticky není vysvětleno, ale při té konverzi se neberou existující binární RPM balíky. Ve skutečnosti se berou zdrojové RPM balíky, ty se znovu překompilují a tyto nové binární balíky se pak instalují dovnitř flatpacku.
A problém je právě ta překompilace. Ona to totiž není obyčejná kompilace, ale mění se při ní nastavení prostředí RPM. Konkrétně se mění umístění souborů z prefixu / na /app. A to ne vždy funguje. Mohlo by se zdát, že je to pár chybně napsaných SPEC souborů. Jenže realita je tragičtější.
Některé balíky mají své soubory přesunout a jiné ne. To vnáší do balení vnitřní rozpor, protože najednou máte soubory dvou kategorií. A umístění souborů tvoří ABI a prosakuje do závislostí mezi RPM balíky. Takže pak vznikají neřešitelná dilemata, který soubor má patřit do které kategorie. V čemž nejen že není jasno, ale v podstatě je to ekvivalentní problém softwarových kolekcí (taktéž technologie pro přemístění souborů v RPM balících), kteréžto byly z důvodu zahnojení SPEC souborů ve Fedoře zakázány a ve světě RHELu jsou kolekce nad kolekcemi (o což se snaží flatpacky) věc čistě teoretická, protože prakticky trpí stejným problémem.
Že něco není v pořádku, ukazuje fakt, že problém dělení souborů do svou kategorií se nepodařilo za celý rok vyřešit.
Tiskni
Sdílej: