Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Ten se taky v podstatě integroval do systemd.Byt jsem zastance systemd, tak tohle mi vadi. Ja chci systemd jako modul, bez nejz bude mozno OS provozovat.
podivejte se do toho baliku, je to gazilion malych modulu, ktere jsou navrzeny UNIX in mindTo si představuju trochu jinak.
DBus, ktery miri do kerneluD-Bus může mířit třeba na měsíc, ale neříká to nic o tom, jeslti se tam dostane. A ani D-Bus není zrovna „unix in mind“, i když by být mohl.
jen je to v jednom velkem balikuZrovna v Gentoo by to díky use flagům mohlo jít ještě používat, za předpokladu, že se bude dlouhodobě udržovat patchset, který vrátí funkcionalitu, kterou vývojáři systemd odstraní.
DBus, ktery miri do kernelu btw.Uvidime.
+1
Ale kdo to má furt kompilovat...
Udev byl dosud považován za klíčový software nezávislý na init systému a spoléhají na něj distribuce včetně Gentoo. Takže chápu, že se jim to nelíbí.Udev je stale nezavisly na systemd, ne?
Pokud používáš na serveru pouze statickou konfiguraci, jsou nadbytečné i network skripty, ale na ty se nikdo neptá, že.Ale ptá. Jenže network scripty jsou zcela tupé a na jakoukoli změnu reagují tak, že ji ignorují a dělají přesně to, co dělaly vždycky už patnáct let. Takže boj s nimi je snadný. NetworkManager, to je naproti tomu mnohem zákeřnější soupeř.
Takže boj s nimi je snadný. NetworkManager, to je naproti tomu mnohem zákeřnější soupeř.O tom se nepřu. Nicméně všem bojovníkům s NetworkManagerem nabízím spojenectví na půdě bugzilla.gnome.org, kde na produktu NetworkManager, komponentě general sleduju bugreporty až několikrát do týdne. Takže všem, kteří z nějakého důvodu nechtějí nebo nemůžou žít bez NetworkManageru říkám, ať využijí toho, že je Red Hat ochotný platit někoho, kdo má dost podobné smýšlení a přitom pracuje na takto ošklivém projektu.
$ ls -ld /dev/dvd-ram_drive_* lrwxrwxrwx 1 root root 3 Nov 13 19:05 /dev/dvd-ram_drive_A -> sr4 lrwxrwxrwx 1 root root 3 Nov 13 19:05 /dev/dvd-ram_drive_B -> sr3 lrwxrwxrwx 1 root root 3 Nov 13 19:05 /dev/dvd-ram_drive_C -> sr2 lrwxrwxrwx 1 root root 3 Nov 13 19:05 /dev/dvd-ram_drive_D -> sr1 $
Tam jde o neco jineho a to ze zmeny se delaji unilateralne, bez diskuze s ostanimi.To je velmi častý problém. Ale zrovna v případě systemd a udevu se zdráhám to hodin jen na „ty druhé“.
Pokud meli treba pocit, ze drivery loaduji firmware ve spatny cas, meli pockat dokud se to nevyresi na strane kernelu a ne to hodit na uzivatele pak zaskocenych tim, ze jim system na 30s zamrzne.?
Systém "vytvoříme problém tam kde není" ∧ "obhájíme vágními důvody zastaralosti, okrajovými případy vydávanými za běžné" ⇒ "budeme ho řešit od nuly a nezůstane kámen na kameni, spotřebují se (zbytečně) čas+energie+peníze". Zdaleka se netýká jen IT.
Nevím jak u jiných, ale v případě jistých němců si myslí, že oni tomu, co dělají do jisté míry věří. A hlavně věří ve svou jedinečnost a úžasnost. Tudíž kdokoli, kdo je kritizuje, prostě a jednoduše nemá pravdu. K čemuž přispívá to, že je kritizuje spousta hlupáků, které si oni pak můžou vybrat jako příklady toho, že kritika vůči nim je nesmyslná.Diky za tuhle informaci.
Dobře, ale i Lennart má přece svého šéfa.Co jsem k tomu řekl, to jsem k tomu řekl. Podrobněji už se ze své pozice nemůžu k tématu vyjádřit a nechám diskutovat jiné.
ten text zpravicky je zavadejici...Takze po precteni odkazaneho threadu mi chcete tvrdit, ze oni nic takoveho nezvazuji? Nic jineho totiz ve zpravicce netvrdim.
.ve skutecnosti v gentoo neni zadne rozhodnuti v tomto smeru.Tvrdim snad ze nejake rozhodnuti bylo ucineno?
ta uroven zpravicek tady je zoufala...a uroven diskuteru taky. stravit 5 minut zjistenim si informaci je asi moc...ironii je, ze plno lidi tu furt mele o tom, ze "bezny" lidi jsou ovce. a pritom oni sami se daji manipulovat az komicky snadno...S ohledem na interpretaci zpravicky mam urcite pochybnosti o vasi urovni, diskuteri nahore jsou OK.
Na druhou stranu, a myslím že populární termín je „robustnost“, takže je to robustní — když se během bootu něco pokazí, vyskočí konzole, díky jednoduchosti BASHe se dá chyba snadno (relativně proti Céčku) najít, opravit a v bootu pokračovatŘekl bych, že při správné implementaci konceptů SystemD-like initu je výsledek stokrát robustnější než initskripty.
buď prostě nabootuje nebo ne — že by to při startu někdo lepil v GDBčku si moc iluze nedělámJá si zas nedělám iluze, že by se někdo běžně hrabal v těch interních skriptech, ze kterých se initscripty volají. Dle mého názoru je potřeba srovnávat srovnatelné, tedy initscript versus unitfile. Já jsem osobně rozhodnutý pro koncept buď ve stylu SystemD (deklarativní konfigurační soubory) nebo OpenRC (skriptování za pomoci předpřipravených funkcí). Jedno je založené na binárce a konfigurácích, druhé na skriptech a initskriptech (a minimalistické binárce ze sysvinitu). A přitom mají podle mě k sobě daleko blíž než OpenRC initskripty a klasické initskripty.
rychle něco lepí v BASHových init skriptech (se systemd už to prostě nepůjde),V SystemD to jde úplně stejně, jen se to ještě nenaučili. Tedy pokud se pokazí ta část, které odpovídají initscripty. Nesmí se pokazit ten zbytek, ale to se v initskriptech neopravilo ani dosud.
SystemDsystemd. Ne SystemD nebo System D nebo bůh ví co.
Řekl bych, že při správné implementaci konceptů SystemD-like initu je výsledek stokrát robustnější než initskripty.Tož až to bude vyladěné, tak asi jo (Céčko a konfiguráky jsou prostě Céčko a konfiguráky).
Já si zas nedělám iluze, že by se někdo běžně hrabal v těch interních skriptech,Se tam do toho nějaké lamky zasahují.
Dle mého názoru je potřeba srovnávat srovnatelné,No ty si srovnávej co chceš…
V SystemD to jde úplně stejněAle houby. Některé pokud nemají proměnou tak jinak než rekompilací nepřelepíš.
systemd. Ne SystemD nebo System D nebo bůh ví co.Pardon.
No ty si srovnávej co chceš…Budu. Srovnatelné, ne nesrovnatelné :).
Ale houby. Některé pokud nemají proměnou tak jinak než rekompilací nepřelepíš.Nechtěl bys to zkusit podložit nějakým konkrétním příkladem, ať mají i ostatní šanci zjistit, o čem že to vlastně mluvíš? :)
BTW: Uživatelé by do svých init skriptů rýpat neměli vůbec. Maximálně tak u Gentoo, kde je předpoklad že tomu uživatel rozumí, určitě ne u binárních distribucí kde má v merku init skripty balíčkovací systém.U Gentoo je to úplně stejné jako všude.
Však jak se nadávalo na GRUB2, když přešel z uživatelem editovatelných konfiguráků na jakýsi skoro polo-binární bastl.GRUB 2 pokud vím nikdy z uživatelem editovatelných konfiguráků nepřešel. Máš nějaké zprávy o tom, že by se něco takového chystalo? Spletl sis ho s něčím jiným, nebo převádíš svou nechuť ke GRUBu 2 v úmyslné lži?
V Gentoo to je udělané jinak (z mého pohledu lépe).Lépe je to opravdu jen z určitého pohledu. Gentoo má a priori na svého správce podstatně větší nároky než Fedora nebo Debian. To lze vnímat jako daň za mnohé výhody a nebo jako podstatnou nevýhodu.
Takze staticky /dev je na desktopu pouzitelnyMně nepřijde zrovna OK používat statický /dev na něčem, k čemu se běžně připojují zařízení za běhu. Přece nemůžu předpokládat, co vše může uživatel připojit.
"bordel v /dev" je popis vlastniho pristupu ke sprave systemu predpokladamHezký pokus :).S tim nepomuze zadny daemon, kdyz clovek co necemu nerozumi hrabe do toho cemu nerozumi a pak si tam udela bordel
To konci katastrofou kdekoliv. S tim pristupem jde zaneradit jakykoliv OS na planete
a dvakrát využil i síťovou transparentnost PAVe své době jsem chtěl použít PA jako síťový soundserver, tedy jako systémového démona. Na wiki stránce tomu věnované autor psal, že na něco takového PA nebylo nikdy určeno a že mé použití je špatné a že správně ho mám používat jen jako session démona.
To že zcela neodpovídají unixové filozofii je sice možné, ale ta je sakra stará a potřebujeme se pohnout dopředu.Podle mě bychom měli unixovou filosofii vyvíjet, updatovat, ale ne zatracovat. Tím myslím třeba to, že filesystém /dev je hezká a užitečná věc. Ale statický /dev už je prostě outdated a neodpovídá dnešnímu způsobu práce s počítačem.
Myslim to naprosto vazne a rad bych vedel konkretni priklady v cem VYRAZNE udev prispel oproti statickemu /dev a hlavne POCETNI vyuziti za poslednich 5 let.Početní využití je denně na hromadě strojů na světě, takže na to doufám podrobněji odpovídat nemusím. A výrazné přispění oproti statickému /dev je už i v tom, že /dev může obsahovat seznam zařízení v počítači místo seznamu zařízení, které by kernel zvládl teoreticky naadresovat. Statický /dev považuju za věc natolik odkloněnou od reálného (dynamického) světa počítačů, že je vůbec nemůžu pojmout myšlenku, že by mohl být dnes reálnou alternativou k dynamickému.
Na Fedore jedu od sameho pocatku (Fedora Core 1) a jsou s ni asi tak 100 x mensi problemy nez s OpenBSD.Hloupy argument. Muzu vratit podobnou minci, Arch byl naprosto bezproblemove distro dokud nezacal prejimat veci z Fedory. Diky tomu zacal odliv uzivatel.
Arch byl naprosto bezproblemove distro dokud nezacal prejimat veci z Fedory. Diky tomu zacal odliv uzivatel.Veci z Fedory prejimaji od sveho vzniku, na tom neni vubec nic noveho, ostatne jako temer jako kazda jina distribuce. Ale jen casto to neumi poradne naintegrovat/otestovat, a pak je to "zabugovane" a clovek se musi smat jak je mozne, ze to co mi uz chodi dva roky, jinde ani neznaji.
stranku Fedora NetworkManager jsem se malem potrhal smichy co vsechno to neumi,Vy si ale koledujete
Já mu hlavu neutrhnu. Dlouho jsem čekal, kdo mi jako první dá sežrat, že se snažím sepisovat skutečné informace a prezentovat věci tak, jak jsou :).stranku Fedora NetworkManager jsem se malem potrhal smichy co vsechno to neumi,Vy si ale koledujete.
Ja bych s tema opicema hodne opatrne, protoze pri pohledu na stranku Fedora NetworkManager jsem se malem potrhal smichy co vsechno to neumi, co je rozbite a co se teprve planujeTu stránku jsem sepisoval já osobně jakožto vývojář NetworkManageru, aby byl přehled o tom, jak to skutečně je.
kdyz jinde tyhle veci jsou davno.Zjišťoval jsem si informace a žádný network démon, na kterého jsem narazil jaksi na NetworkManager nemá. Byla o tom řeč v Praze na LinuxDays, kde jsme měli i moderovanou debatu s vývojáři Wicked. Nemám žádné zprávy o tom, že by kdo na *BSD provozoval třeba démona, který zvládá automatickou konfiguraci IPv6, a to není zdaleka všechno, co v tuto chvíli NetworkManager umožňuje. Ve své době chtěli NetworkManager portovat na FreeBSD, aby se i tam dotáhla funkcionalita, která tam tak trochu chybí, ale z důvodu návrhu NetworkManageru to moc nešlo.
# ls -F
asm/ dm-14 dm-33 indc mpath/ ram1 rtc sdar sdbj sdg sdz sg25 sg42 sg6 sg9 tty19 tty36 tty53 urandom vcs3
autofs dm-15 dm-34 initctl| net/ ram10 sda sdas sdbk sdh sg0 sg26 sg43 sg60 shm/ tty2 tty37 tty54 usbdev1.1_ep00 vcs4
bus/ dm-16 dm-35 input/ null ram11 sdaa sdat sdbl sdi sg1 sg27 sg44 sg61 snapshot tty20 tty38 tty55 usbdev1.1_ep81 vcs5
casr dm-17 dm-36 js0@ null0 ram12 sdab sdau sdbm sdj sg10 sg28 sg45 sg62 stderr@ tty21 tty39 tty56 usbdev2.1_ep00 vcs6
cciss/ dm-18 dm-37 kmsg nvram ram13 sdac sdav sdbn sdk sg11 sg29 sg46 sg63 stdin@ tty22 tty4 tty57 usbdev2.1_ep81 vcsa
ccsm dm-19 dm-38 log= ofsctl ram14 sdad sdaw sdbo sdl sg12 sg3 sg47 sg64 stdout@ tty23 tty40 tty58 usbdev3.1_ep00 vcsa1
cdt dm-20 dm-39 loop0 oldmem ram15 sdae sdax sdbp sdm sg13 sg30 sg48 sg65 systty tty24 tty41 tty59 usbdev3.1_ep81 vcsa2
cecc dm-21 dm-40 loop1 oracleasm/ ram2 sdaf sday sdbq sdn sg14 sg31 sg49 sg66 tty tty25 tty42 tty6 usbdev4.1_ep00 vcsa3
cevt dm-22 dm-42 loop2 parport0 ram3 sdag sdaz sdbr sdo sg15 sg32 sg5 sg67 tty0 tty26 tty43 tty60 usbdev4.1_ep81 vcsa4
console dm-23 dm-43 loop3 parport1 ram4 sdah sdb sdbs sdp sg16 sg33 sg50 sg68 tty1 tty27 tty44 tty61 usbdev5.1_ep00 vcsa5
core@ dm-24 dm-44 loop4 parport2 ram5 sdai sdba sdbt sdq sg17 sg34 sg51 sg69 tty10 tty28 tty45 tty62 usbdev5.1_ep81 vcsa6
cpqhealth/ dm-25 dm-6 loop5 parport3 ram6 sdaj sdbb sdbu sdr sg18 sg35 sg52 sg7 tty11 tty29 tty46 tty63 usbdev6.1_ep00 VGu02/
cpu/ dm-26 dm-7 loop6 port ram7 sdak sdbc sdbv sds sg19 sg36 sg53 sg70 tty12 tty3 tty47 tty7 usbdev6.1_ep81 VolGroup00/
crom dm-27 dm-8 loop7 ppp ram8 sdal sdbd sdbw sdt sg2 sg37 sg54 sg71 tty13 tty30 tty48 tty8 usbdev6.2_ep00 X0R@
disk/ dm-28 dm-9 MAKEDEV@ proc ram9 sdam sdbe sdbx sdu sg20 sg38 sg55 sg72 tty14 tty31 tty49 tty9 usbdev6.2_ep81 zero
dm-10 dm-29 fd@ mapper/ ptmx ramdisk@ sdan sdbf sdc sdv sg21 sg39 sg56 sg73 tty15 tty32 tty5 ttyS0 usbdev6.2_ep82
dm-11 dm-30 full mcelog pts/ random sdao sdbg sdd sdw sg22 sg4 sg57 sg74 tty16 tty33 tty50 ttyS1 vcs
dm-12 dm-31 hpet md0 ram@ rawctl sdap sdbh sde sdx sg23 sg40 sg58 sg75 tty17 tty34 tty51 ttyS2 vcs1
dm-13 dm-32 hpilo/ mem ram0 root sdaq sdbi sdf sdy sg24 sg41 sg59 sg8 tty18 tty35 tty52 ttyS3 vcs2
Zkusebne man casr, ccsm, loop, rawctl, dm(obzvlaste vtipne) ani jedno nema manualovou stranku. Z nazvu jakztakz neco mohu odvodit, ale to mohu snadno i na BSD. Tam to ma ale navic manualovou stranku kde se dozvim co a k cemu to je a dalsi odkazy cim to treba nastavit.
Ktere konzistenti API pro zjistovani informaci mate na mysli? /proc filesystem? ls -F /proc je jeste horsi pohled nez ls -F /dev , ale neco se tam najit da. Na druhou stranu na BSD je dmesg stale perfektne citelny a jednoduchy pro info o tom co je v PC (/var/run/dmesg.boot pro verzi pri startu bez pridani veci nasledne za chodu). Kdyz udelam sysctl hw.disknames, tak je to jeden ze zpusobu jak zjistit co mam v PC pak muzu jit treba man sd, ioctl, scsci, fdisk, disklable atd. az do systemovych volani, knihovnich funkci a spoustu dalsiho co je poradne dokumentovano vyvojari, protoze ti to potrebuji, tak je jejich prace aby to usnadnili i dalsim vyvojarum. Pro uzivatele jsou tady veci jako usbdevs (lsusb), pcidump (lspci), acpidump atd. pro reportovani vyvojarum nejakych detailu.
Vyvojari Gnome kaslou i na Linux, ale Linux zacina kaslat na ne a uzivatele taky State of Gnome, firmy co prispivali sli pryc taky. Nekteri vyvojari utikaji taky . Ale jinak to RH vede dobre na Fedore a problem bude zcela jiste v BSD a ne Gnome/RH a protoze BSD ma problem, tak se to posledni dobou vsude resi? Ktere konzistenti API pro zjistovani informaci mate na mysli? /proc filesystem?Napriklad libudev.
jde zjistit co je aktualne pouzivanoNe, to jsem nerekl.
ktere realne na serveru nejsouudev vam umoznuje vytvorit a pouzivat i staticke device a pak tu mate virtualni device.
# man libudev
No manual entry for libudev
#
Fakt takovy strasny problem tohle dat do libudev(3)?
V mem vystupu nejsou zadne staticke device vytvorene. Virtualni bych napred musel mit jednoduchy zpusob zjistit ktere to jsou. Jiste nektere znam, ale mohou tam byt dalsi, ktere neznam, man stranku to nema a hledat do na webu je pro mne ztrata casu dost casto, protoze clovek velmi casto narazi na zastarele informace. To je problem toho "Mame Internet, proc psat dokumentaci".
Velké množství souborů tty* jsou právě pozůstatkem statického přístupu, stejně jako některé další.Kdyz uz tedy neco menili, tak proc to neudelali poradne a nedotahli? Opet je to jen dalsi nedodelek ktery zustal nekde napul cesty.
Vznik udev listopad 2003, v roce 2010 to umelo konzistentni pojmenovani devicesJen jste si musel napsat prislusne rules.
dokumentace k devices jeste v listopadu 2012Jak Fedora, tak RHEL to maji dokumentovane od zacatku. Zacnete treba referencnimi manualy RHELu.
konzistejntni pojmenovani neni zavedeno napric distribucemi (neznalost, spatna dokumentace)?To je problem jednotlivych distribuci, Fedora sve features deklaruje 6 mesicu dopredu a byl toho plny web.
Jen jste si musel napsat prislusne rules.Presne tohle mi vadi. Nic navic krome problemu a hledani workaroundu.
Jak Fedora, tak RHEL to maji dokumentovane od zacatku. Zacnete treba referencnimi manualy RHELu.Uz zminene casr, ccsm, loop, rawctl, dm - dokumentace je kde?
To je problem jednotlivych distribuci, Fedora sve features deklaruje 6 mesicu dopredu a byl toho plny web.To je cast toho problemu. Trvalo to prakticky 7 let nez se s udev default nastavenim zasahu admin dokazali vratit k funkcionalite pred rokem 2003?
Nic navic krome problemu a hledani workaroundu.Udev rules jsou jen konfiguracni soubor jako kazdy jiny.
Uz zminene casr, ccsm, loop, rawctl, dm - dokumentace je kde?Man pages a referencni manualy. Dokumentace dodavana se zdrojovymi balicky, ostatne i zdrojove kody. Tohle jsou low level veci vyzadujici slusnou znalost systemu a stejne jako u cehokoliv pokrocilejsiho je doba k nauceni dlouha. Pokud chcete uceleny studijny material, pak i zde se vyplati nelitat po netu a skladat utrzky informaci, ale koupit si knihy. Ostatne on i Red Hat nevydelava na kurzech a certifikacich zas tak nahodou.
Trvalo to prakticky 7 let nez se s udev default nastavenim zasahu admin dokazali vratit k funkcionalite pred rokem 2003?Nestraste, pred 2003 bych se vratit v tomhle nechtel. To ze to bylo predtim vyreseno byla v rade pripadu jen virtualni iluze. Jak chcete treba u USB sitovek zajistit aby mapovaly stale ve stejnem poradi, kdyz startuji v nahodne posloupnosti, pricemz poradi urcuje minor cislo a to bez navazujicici vyssi logiky?
udevadm info -q path -n /dev/hidraw0 /devices/pci0000:00/0000:00:1d.7/usb1/1-5/1-5.3/1-5.3:1.0/0003:046D:C52E.000D/hidraw/hidraw0Z toho lze vycist topologii - kde a jak je to pripojeno - zde pres PCI na USB, vcetne id, portu a slotu. Informace o driveru, pripojne sbernici etc., ze /sys/:
tree /sys/devices/pci0000:00/0000:00:1d.7/usb1/1-5/1-5.3/1-5.3:1.0/0003:046D:C52E.000D/hidraw/hidraw0 /sys/devices/pci0000:00/0000:00:1d.7/usb1/1-5/1-5.3/1-5.3:1.0/0003:046D:C52E.000D/hidraw/hidraw0 |-- dev |-- device -> ../../../0003:046D:C52E.000D |-- power | |-- async | |-- autosuspend_delay_ms | |-- control | |-- runtime_active_kids | |-- runtime_active_time | |-- runtime_enabled | |-- runtime_status | |-- runtime_suspended_time | `-- runtime_usage |-- subsystem -> ../../../../../../../../../../class/hidraw `-- ueventZde vidite, ze driver je hidraw a dokumentaci lze nalezt zde a zde, nebo primo v nainstalovane dokumentaci kernelu. U rady driveru necekejte lehkou odpoved. Dluzite mi pet minut spanku.
Vystup z udevadm toho bohuzel moc neosvetluje a neni moc citelny pro vetsinu lidi.Je citelny pro kazdeho, kdo vi cosi o kernel driver modelu.
k vasemu objahovani RHKde?
ze davate odkaz na dokumentaci nekam uplne mimo RH.Mozna jste si ani po letech nevsiml, ale Linux kernel je online projekt sdileny mezi distribucemi. Opet stary argument - Linux neni OS, ale "jen" kernel, ze.
A taky kdyz se divam do Linuxu, tak 'man usb', 'man hid', 'man hidraw' nevraci vubec nic a treba pro admina co s tim nedela casto a pracuje s vice OS je to fakt "prinosne" litat nekde po webu, kdyz to ma byt v systemu primo od vyvojaru.Dokumentace kernelu v Linuxu nema tradicne formou man stranek a ve vetsine distribuci se instaluje jako samostany balicek. Nic noveho. Co je hlavni, pro zajemce o danou problematiku je k dispozici cela rada [i volne dostupnych] knih. O architektukture kernelu a driveru najde mnohem vice zdroju nez u *BSD, od zacatecniku po pokrocile, nemluve o zivejsich [i specializovanych] mailing listech.
pro adminaPokud admin na OpenBSD potrebuje studovat drivery, aby zajistil zakladni funkcionalitu, je to spise jen smutne, a co vice, podle dostupnych benchmarku mu to ani nepomuze. Extremne zdokumentovany bobek je stale bobek. Zacinate se uchylovat k argumentaci, kterou jiz slycham patnact let a cas ukazal, ze je v praxi naprosto irelevantni.
$ usbdevs -dv -a 2 -f /dev/usb5
Controller /dev/usb5:
addr 2: low speed, power 100 mA, config 1, DELL Laser Mouse(0x4d51), Primax Electronics(0x0461), rev 7.17
uhidev1
$
nebo tohle:
$ usbctl -a 2 -f /dev/usb5 | more
DEVICE addr 2
DEVICE descriptor:
bLength=18 bDescriptorType=device(1) bcdUSB=2.00 bDeviceClass=0 bDeviceSubClass=0
bDeviceProtocol=0 bMaxPacketSize=8 idVendor=0x0461 idProduct=0x4d51 bcdDevice=717
iManufacturer=0() iProduct=2(DELL Laser Mouse) iSerialNumber=0() bNumConfigurations=1
CONFIGURATION descriptor 0:
bLength=9 bDescriptorType=config(2) wTotalLength=34 bNumInterface=1
bConfigurationValue=1 iConfiguration=0() bmAttributes=a0 bMaxPower=100 mA
INTERFACE descriptor 0:
bLength=9 bDescriptorType=interface(4) bInterfaceNumber=0 bAlternateSetting=0
bNumEndpoints=1 bInterfaceClass=3 bInterfaceSubClass=1
bInterfaceProtocol=2 iInterface=0()
HID descriptor:
bLength=9 bDescriptorType=cs_device(33) bcdHID=1.11 bCountryCode=0 bNumDescriptors=1
bDescriptorType[0]=cs_config(34), wDescriptorLength[0]=64
Report descriptor
Usage Page(1)
Usage(2)
Collection (Application)
Usage(1)
Collection (Physical)
Usage Page(9)
Usage Min(1)
Usage Max(5)
Logical Min(0)
Logical Max(1)
Report count(5)
Report size(1)
Input (Data, Variable, Absolute, No wrap, Linear, Preferred state, No null position, Bit field)
Report count(1)
Report size(3)
Input (Constant, Variable, Absolute, No wrap, Linear, Preferred state, No null position, Bit field)
Usage Page(1)
Usage(48)
Usage(49)
Logical Min(63489)
Logical Max(2047)
Report size(12)
Report count(2)
Input (Data, Variable, Relative, No wrap, Linear, Preferred state, No null position, Bit field)
Usage(56)
Logical Min(129)
Logical Max(127)
Report size(8)
Report count(1)
Input (Data, Variable, Relative, No wrap, Linear, Preferred state, No null position, Bit field)
End Collection
End Collection
ENDPOINT descriptor:
bLength=7 bDescriptorType=endpoint(5) bEndpointAddress=1-in
bmAttributes=interrupt wMaxPacketSize=5 bInterval=10
current configuration 1
----------
$
kdyz si to jde prodlouzit.
To neni pro mne nic noveho jakym zpusobem se vyviji kernel, ale to mela byt vymluva na chybejici dokumentaci nebo poukazani na to, ze distribuce nejsou schopne se dohodnout na vytvoreni dokumentace?
LOL - "O architektukture kernelu a driveru najde mnohem vice zdroju nez u *BSD", BSD to ma pochopitelne v man strankach, knihy jsou take, dale hromady prezentaci a technickych dokumentu z BSD konferenci, mailing listy atd.
Ze Linux "tradicne" nepouziva man stranky bych se zrovna moc nechlubil Ze Linux "tradicne" nepouziva man stranky bych se zrovna moc nechlubilNic takoveho jsem nerekl, opet vase dalsi dezinterpretace. Psal jsem:
Dokumentace kernelu v Linuxu nema tradicne formou man stranek a ve vetsine distribuci se instaluje jako samostany balicek.A to jste me obvinil nekolikrat z neschopnosti analyzovat psany text.
jestli chce clovek stabilni o neco pomalejsi system, ktery zvladne moderni praci i na starsim HWLOL. Asi si koupim v bazaru nejaky stary srot, aby si to mohl konecne vyzkouset, KVM neni ono.
Takze kde to vazne s tolika tisicovkama vyvojaru a hromadou firem co prispivaji na rozvoj? Tam uz mel byt prece davno poradek a zobrazovano jen to co opravdu na serveru je.Jo tak odtud vítr vane. Já bych se někdy chtěl bavit s těmi ostatními BSDčkáři. Tedy s těmi normálními přátelskými lidmi, jejichž diskuze není řízená závistí.
a takova man stranka od ip to je posusnanickoManuálové stránky. Ne manuálová stránka. Od března tohoto roku vypadá dokumentace k příkazu ip podstatně jinak.
Tim naznacuji, ze kdyz uz neco, tak radeji mene, ale poradne nez se snazit o kdeco a vysledkem je hruza.Kritizovat z venku je sice možná příjemné a naplňuje to ego, nicméně mě spíš baví kritizovat zevnitř. Protože když kritizuju zevnitř, tak to dělám proto, aby se projekty, které používám nebo se na nich podílím, zlepšovaly. Ne proto, abych si nahonil ego. Ale každému, co jeho jest. Kdybys takovýhle elán do nadávání na linux použil ve formě konstruktivní kritiky, ideálně na projekt, který tě skutečně zajímá, a ještě k té kritice občas přidal trochu toho kódu, tak bychom se mohli bavit na úplně jiné úrovni.
Ja se bavim uplne normalne.To je ovšem spíše smutné.
Jen nemam potrebu si nechat omlatit o hlavu nesmysly jako vyvojari z RedHat rikaji, ze nemaji lidi delat BSDA nemohl bysis své problémy vyříkat s těmi, kterých se týkají? Mně jsou popravdě tvé spory s nimi u řiti a mediátora vám dělat nebudu.
Bavime se tady celou dobu o konkretnich problemech, potvrzuji je i jini Linux uzivatele, je to videt i z ruznych clanku od vyvojaru Linux systemu, Slashdot, The Register a hromady dalsich. Ale nekteri budou porad mlit svoji vysnenou pohadky.Máš snad namysli mé pohádky, na které se ty sám odkazuješ v diskuzi jako na zdroj? Jako tu wiki stránku o NetworkManageru, kterou jsem vlastnoručně sepisoval? Trochu schizofrenie, ne?
Neprijde ti divne, ze s tolika tisici vyvojari a tolika firmama zapojenyma do vyvoje Linuxu nebo specificky RH/Fedora jsi pouze ty udelal tu Wiki stranku?Zvykl jsem si :). Viz mé další pokusy.
Ktera znovu rikam, ze je super. Ja vytykal chybejici zakladni funkcnosti v NetworkManageru i po tolika letech vyvoje. Ne ze je to uplne na nicTady je akorát problém v tom, že odlišný přístup má i spousta lidí z linuxového světa. Tudíž nemá smysl používat NetworkManager jako argument pro nadřazenost *BSD. Zajímavější jsou všemožné network-related bugy třeba i v kernelu a klíčových nástrojích. A tady bych si zdalena nebyl jistý zda všechny tyto věci zvládá některé z BSD lépe. Linuxový kernel taky funguje pro statický přístup.Sve pouziti to ma a to ze ja davam prednost jinemu pristupu na to nema vliv.
Kdyz uz tedy neco menili, tak proc to neudelali poradne a nedotahli? Opet je to jen dalsi nedodelek ktery zustal nekde napul cesty.Nevím jistě, ale tipoval bych to tak, že nechtěli rozbít stávající software.
Taky nevim proc rozbijet tradicni Unix postupy, kdyz je staci jen vylepsit devd(8)Ne, devd neni ekvivalentni nahrada udev.
OpenBSD zvlada tyto veci i se statickym /devOpenBSD nezvlada ani spolehlive odpojeni unmountovaneho usb flashdisku, aniz by hrozil pad systemu, natoz neco pokrocilejsiho.
OpenBSD nezvlada ani spolehlive odpojeni unmountovaneho usb flashdisku, aniz by hrozil pad systemu, natoz neco pokrocilejsiho.Nějaký odkaz by nebyl ?
Nemusi to opisovat kdejakou blbost.Kterou funcionalitu u udev povazujete za blbost?
A jestli je myslen nedavny problem u JEDNOHO konkretniho uzivatele a specificke verze externiho disku, tak se jednalo o to, ze to byla novejsi revize ses (SCSI enclosure services) coz je pridavna vec k beznemu USB rozhrani a ne tak zcela spravne to reportovalo udaje z citel. System nepadal, ale zatuhl a po restartu byl normalne pouzitelny.Ne. Narazim predevsim na to, ze problemy souvisejici s USB na OpenBSD jsou chronicky problem. Posledni OpenBSD, kterou jsem mel nainstalovane na fyzickem PC byla verze 4.7 a tu jsem nahodne sestrelil prostym pripojenim Sansa prehravace k USB portu. Dalsi metoda jak system tehdy znestabilnit bylo kopirovani velkeho souboru - ISO image na externi USB disk a odpojeni kabelu za chodu - system sice nepadl, ale musel se restartovat. Ja vam pevne verim, ze OpenBSD funguje v 99% spravne, ale kvalita OS pozna predevsim v tom jak se chova v krajnich situacich a pripojeni neznamejho nebo novejsiho USB device je to nejmensi co se muze stat, zejmena pokud vetsina vami vyjmenovanych zarizeni pouziva genericky interface typu USB mass storage. Ja neznam detaily implementace USB stacku v OpenBSD, uprimne vzato necitim potrebu s tim systemem jiz ztracet cas, ale zadna robustnost z toho nekouka - i FreeBSD mela postaven stack take na modifikovane libusb a takovehle problemy nemela. Schvalne jsem otevrel mailing list a zadal ctyri slova - usb storage kernel panic - a prvni mail, ktery jsem dostal je jen tyden stary:
When using current, USB storage devices are not recognized after the machine has been woken from suspend (zzz). If the storage device is mounted at the time of suspend and is type ffs, then it becomes unavailable and cannot be remounted. When the machine is restarted, the storage device is considered unmounted uncleanly. If the storage device is mounted at the time of suspend and is type ext2fs, then the kernel panics and drops to ddb. There appears no way to reboot using 'boot dump', 'boot crash', or 'boot reboot' and the power must be cycled to reboot. This happens every time. Prior to suspending (zzz) the storage devices can be mounted or umounted as normal regardless of whether ffs or ext2fs.Takze stale stejne. OpenBSD ma nektere veci mozna hezky udelane, specificke pripady pouziti, ale obecne je v pouzitelnosti daleko daleko za Linuxem.
Ja neznam detaily implementace USB stacku v OpenBSD, uprimne vzato necitim potrebu s tim systemem jiz ztracet cas, ale zadna robustnost z toho nekoukaVerzi bych musel tahat z paty, ale z jiného soudku mě na OpenBSD nefungoval spráně binat (obousměrný nat 1:1), ale vyžadoval pingnutí z jednoho směru pro oživení toho druhého. Takže ani jako síťový router+firewall se mi nakonec OpenBSD neosvědčilo. Byl tam ještě další problém, na který si nemůžu vzpomenout. A flexibilita netfilteru oproti pf mě přesvědčila definitivně.
In fact, as our hope is to continually improve OpenBSD, the goal is that -current should be more reliable, more secure, and of course, have greater features than -stable. Put bluntly, the "best" version of OpenBSD is -current.
Most users should be running either -stable or -release. That being said, many people do run -current on production systems, and it is important that people do so to identify bugs and test new features. However, if you don't know how to properly describe, diagnose and deal with a problem, don't tell yourself (or anyone else) that you are "helping the project" by running -current. "It didn't work!" is not a useful bug report. "The recent changes to the pciide driver broke compatibility with my Slugchip-based IDE interface, dmesg of working and broken systems follow..." might be a useful report.
There are times when "normal" users may wish to live on the cutting edge and run -current. The most common reason is that the user has a device which is not supported by -release (and thus, not -stable), or wishes to use a new feature of -current. In this case, the choice may be either -current or not using the device, and -current may be the lesser evil. However, one should not expect hand-holding from the developers.
Za poslednich 5 let na current se mne jen jednou stalo, ze zmena v kodu zpusobila kernel panic pri velkem vytizeni systemu, ale stacilo jen aktualizovat a chyba byla opravena. Jiste, jini mohou mit vetsi problemy, ale to je dost vyjimecne.
Jde hlavne o to, ze spousta lidi ma zkreslene predstavy o tom jak vlastne co funguje a proc to tak funguje a pomeruji to pohledem bud z davne minulosti nebo neznalosti platformy jako takove. To je sice pochopitelne, ale zbytecne to mate ostatni.
1) Chovalo se to stejne i na v tehdejsi dobe current? 2) Byl probel reportovan? 3) Byl ten konkretni prehravac podporovan? (sam vite, ze tyhle veci se deji vsude, neni to systemu, na Win/Apple/Lin/Solaris takovych hororovych historek mam taky spoustu), jen na BSD jsem se naucil peclive vybirat HW, predtim jsem to tak neresil 4) Kdyz se divam tady Sansa na Ubuntu, tak je to presne ten priklad ne zrovna povedeneho prehravace, ktery misto aby se choval jako USB pouziva proprietarni MTP, i kdyz to je rozsireni k PTP, tak zadna slava a OS to moc ke slovu nepusti,Byla to Sansa C200, ktera se chova jako USB mass storage nebo volitelne MTP pokud je na Windows. V podstate stejny problem byl jiz nahlasen dva mesice prede mnou, vcetne obdobneho trace, problem byl umass driveru. Mel jsem z toho pocit nevyzralosti implemantace USB stacku, protoze bez ohledu na to co na USB pripojim to nesmi sestrelit kernel. Jaka je situace ted nevim, ale skutecne tech reportovanych problemu kolem USB je stale plno, obecne u vsech BSD, ale mozna jsem jen rozmazlen pomerne dobrou implementaci v Linuxu.
Je to mozne, ale z tech duvodu bylo USB prepsano (a to i na jinych BSD).Zadni div, ze je to pytel plny problemu, kdyz to stale prepisujete, navic s ohledem na malou testovaci bazi.
Drtiva vetsina "problemu" je ve stylu pridani spravneho ID do spravneho konfiguraku aby to system detekoval.Tady jsme se bavili o generickych driverech. U zarizeni na USB, ktere se deklaruji jako mass storage zadne specialni ID nepotrebujete. A kdyz uz to vyrobci podelaji, od toho jsou udev rules - ta odporna komplexni obluda, ze.
pripadne Linux dlouhou dobu nektere kamery od Logitech atp.Kazda kamera kompatibilni s Win Vista/7/8 musi byt kompatibilni s generickym UVC driverem, ktery je ted na Linuxu lepsi nez ve Windows, Logitech do nej prispival a jako jedna z mala firem sve kamery s Linuxem skutecne testuje.
To je legracni, tak proc Linux prepisuje init?Je rozdil prepisovat neco porad dokola nebot predchozi verze byla zvrtana a nahradit neco necim, nebot to nove prinasi novou funkcionalitu, coz je bez debaty pripad systemd.
Tiskni
Sdílej: