Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
No koukám na rozdíly oproti Ubuntu a největší z nich je, že ve výchozí instalaci je rovnou Nethack. Jo a ještě Emacs, aby se zavděčili RMS Myslím že tohle je jednoznačný aspirant na titul "Zbytečná distribuce"
A ano, pochopil jsem, že cílem je vytvořit free software only distro. Zatím na to šli tak, že prostě vyhodili Restricted z Ubuntu.
FSF používá pojem "free software" pořád ve stejném významu už asi 20 let.
Mimochodem... není hezké, že hážete na jednu hromadu proprietární nvidia ovladač a plně svobodnou implementaci NTFS, která není ve Fedoře pouze z obavy, že Microsoft v ní najde porušení svých pochybných sw patentů.
Používám rutinně Fedoru, ze které by se možná všem těm free-kům udělá nevolno, ale po dohrání NEČISTÝCH ovladačů pro Nvidiu a NTFS si nemůžu stěžovat.Chápu, že NEČISTÝ HW je těžké prodat, ale převézt si ty data na disku na VFAT snad takový problém není... :->
FSF oznacit za mouly, to chce hodne silny zaludek. Navic myslim, ze jejich distribuce ma na rozdil od mnoha jinych myslenku (free only) a tedy i smysl.Debian je afaik tiež úplne free, non-free veci má v oddelených repozitoároch
Ještě dodatek: velké projekty potřebují komerční zázemí IMHO proto, že nedovolují jednotlivému programátorovi tolik vyniknout v očích "spotřebitelů", protože jich je mnoho a jejich jméno se sotva dostane na oči.To jako ze jeden programator vynikne a komunita se uklika k smrti na jeho tlacitku Donate?
Package: vrms Priority: optional Section: universe/admin Installed-Size: 92 Maintainer: Debian vrms Maintainers Architecture: all Version: 1.11 Depends: perl-modules Filename: pool/universe/v/vrms/vrms_1.11_all.deb Size: 10368 MD5sum: 45e6e88b0b7e7dd825dafd30fdd14885 SHA1: 47c2381554ea0342da451b4d490006f9eb490f77 SHA256: 897ee18bda5a3897cd77b31c3d9feed49c0c78bc0ba3ad9c9da1d2d5ef924c04 Description: virtual Richard M. Stallman The vrms program will analyze the set of currently-installed packages on a Debian GNU/Linux system, and report all of the packages from the non-free tree which are currently installed. . Future versions of vrms will include an option to also display text from the public writings of RMS and others that explain why use of each of the installed non-free packages might cause moral issues for some in the Free Software community. This functionality is not yet included.
Tiskni
Sdílej: