V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
No koukám na rozdíly oproti Ubuntu a největší z nich je, že ve výchozí instalaci je rovnou Nethack. Jo a ještě Emacs, aby se zavděčili RMS Myslím že tohle je jednoznačný aspirant na titul "Zbytečná distribuce"
A ano, pochopil jsem, že cílem je vytvořit free software only distro. Zatím na to šli tak, že prostě vyhodili Restricted z Ubuntu.
FSF používá pojem "free software" pořád ve stejném významu už asi 20 let.
Mimochodem... není hezké, že hážete na jednu hromadu proprietární nvidia ovladač a plně svobodnou implementaci NTFS, která není ve Fedoře pouze z obavy, že Microsoft v ní najde porušení svých pochybných sw patentů.
Používám rutinně Fedoru, ze které by se možná všem těm free-kům udělá nevolno, ale po dohrání NEČISTÝCH ovladačů pro Nvidiu a NTFS si nemůžu stěžovat.Chápu, že NEČISTÝ HW je těžké prodat, ale převézt si ty data na disku na VFAT snad takový problém není... :->
FSF oznacit za mouly, to chce hodne silny zaludek. Navic myslim, ze jejich distribuce ma na rozdil od mnoha jinych myslenku (free only) a tedy i smysl.Debian je afaik tiež úplne free, non-free veci má v oddelených repozitoároch
Ještě dodatek: velké projekty potřebují komerční zázemí IMHO proto, že nedovolují jednotlivému programátorovi tolik vyniknout v očích "spotřebitelů", protože jich je mnoho a jejich jméno se sotva dostane na oči.To jako ze jeden programator vynikne a komunita se uklika k smrti na jeho tlacitku Donate?
Package: vrms Priority: optional Section: universe/admin Installed-Size: 92 Maintainer: Debian vrms Maintainers Architecture: all Version: 1.11 Depends: perl-modules Filename: pool/universe/v/vrms/vrms_1.11_all.deb Size: 10368 MD5sum: 45e6e88b0b7e7dd825dafd30fdd14885 SHA1: 47c2381554ea0342da451b4d490006f9eb490f77 SHA256: 897ee18bda5a3897cd77b31c3d9feed49c0c78bc0ba3ad9c9da1d2d5ef924c04 Description: virtual Richard M. Stallman The vrms program will analyze the set of currently-installed packages on a Debian GNU/Linux system, and report all of the packages from the non-free tree which are currently installed. . Future versions of vrms will include an option to also display text from the public writings of RMS and others that explain why use of each of the installed non-free packages might cause moral issues for some in the Free Software community. This functionality is not yet included.
Tiskni
Sdílej: