Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Vyšlo GNOME 3.10. Podrobnosti i s náhledy v poznámkách k vydání, v přehledu změn a vylepšení v ovládání, v přehledu nových a aktualizovaných aplikací a v poznámkách pro vývojáře, správce systému a správce distribucí. Nová verze experimentálně zavádí podporu pro Wayland, přináší integrovaný stav systému, hlavičkové lišty, nový geolokační systém nebo nové aplikace Hudba, Fotky, Poznámky, Software a Mapy.
Tiskni
Sdílej:
forever { // zpracovávání zpráv pro okna while (PeekMessage(/*...*/)) { TranslateMessage(/*...*/); DispatchMessage(/*...*/); } // nějaký blokování Sleep(1s); }
Kde blokování je dost krátké na to, aby systém stále považoval aplikaci za odpovídající (řádově sekundy), ale na uživatele to působilo sekaně kvůli blokování, aplikace v takovém případě reaguje, ale pomalu, 'ghost' window se nepoužije.
Pokud se však bude jednat o zacyklení a v cyklu se nezpracovávají zprávy, tak v tom případě se objeví ono 'ghost' okno a je možné přesouvat a mačkat na něm čudlíky.
forever { Sleep(50s); } // bez zpracování zpráv okna neodpovídají na ping
pomocí Windows api (nemusí ručně, tím, že posílá určité zprávy do DefWindowProc() je to zařízeno) a pokud aplikace neodpovídá (tj. nečte zprávy z fronty, kde se posílá ping), je okno nahrazeno ghost oknem a lze jím pak manipulovat a zavřítROFL, možná tak teoreticky, v praxi to ještě nikdo nepozoroval
Robi to aj mutter (pripadne ina podcast gnome-shellu). Detekcia je celkom rychla (do par sekund od zamrznutia okna).
Toto celkom pekne riesi aj v starsich verziach gnome-shell zmena temy (pripadne rozsirenie Maximus). V teme je mozne relativne jednoducho vypnut listu okna. Tiez je mozne listu vypnut napr. len pre maximalizovane ci polomaximalizovane okna.
pokud jich je stovka, tak je asi něco špatněTak vzhledem k tomu, že se Gnome s každou verzí vzdaluje konfiguraci, kterou chci používat, tak předpokládám, že za chvíli jich stovka bude, ale tou dobou už Gnome jistě používat nebudu nebo v něm budu mít některé komponenty nahrazené něčím z komunity.
Rozhodně kvůli tomuhle nebudu přece měnit celou distribuci a říkat, jak je pro mě Fedora nepoužitelná, protože jsem lempl, co si to neumí nastavit.Proč to sem taháš?
Já mám jen trackpoint a výchozí nastavení ho neumožňuje používat k rolování ;). GUI pro konfiguraci trackpointu Gnome nedisponuje. Ani tweak tool. Mám dojem, že to nejde smysluplně poladit ani v settings z příkazové řádky. Takže používám skript složený z příkazů xinput jako u toho nejprimitivnějšího window manageru. Mimochodem při suspend to disk Xka nastavení neudrží, pak pouštím skript ručně.Tohle je už samozřejmě problém.
Tak vzhledem k tomu, že se Gnome s každou verzí vzdaluje konfiguraci, kterou chci používat, tak předpokládám, že za chvíli jich stovka bude, ale tou dobou už Gnome jistě používat nebudu nebo v něm budu mít některé komponenty nahrazené něčím z komunity.Ano, to se samozřejmě může stát, potom změna prostředí je oprávněná, když ti nevyhovuje v mnoha směrech, proč se trápit.
To měla být analogie k výměně prostředí kvůli blbosti.Rozhodně kvůli tomuhle nebudu přece měnit celou distribuci a říkat, jak je pro mě Fedora nepoužitelná, protože jsem lempl, co si to neumí nastavit.Proč to sem taháš?
To měla být analogie k výměně prostředí kvůli blbosti.To mi nepřišlo úplně zřejmé. Nicméně vyměnit prostředí X za prostředí Y mi za předpokladu, že Y vyhovuje lépe, vůbec nepřijde jako špatný nápad. Slova typu nepoužitelné je lepší brát ve většině případů jako nadsázku.
[pavlix@dragon ~]$ cat autostart.sh #!/bin/bash xinput set-int-prop "TPPS/2 IBM TrackPoint" "Device Accel Profile" 8 3 xinput set-float-prop "TPPS/2 IBM TrackPoint" "Device Accel Velocity Scaling" 30 xinput set-int-prop "TPPS/2 IBM TrackPoint" "Evdev Wheel Emulation" 8 1 xinput set-int-prop "TPPS/2 IBM TrackPoint" "Evdev Wheel Emulation Button" 8 2 xinput set-int-prop "TPPS/2 IBM TrackPoint" "Evdev Wheel Emulation Timeout" 16 200 xinput set-int-prop "TPPS/2 IBM TrackPoint" "Evdev Wheel Emulation Axes" 8 6 7 4 5
sudo pm-hibernate
by měl stále fungovat.
Doplnek ceho? Tohle je vec XSettings a gtk.
Ne, to vazne ne Kazdy toolkit si to implementuje po svem a v tom je prave ta krasa, ze se doposud vsichni dokazali domluvit a respektovat zvyklosti (nepsane standardy). Navic gnome-shell ma vlastni, jiny toolkit.
V Gtk+ (rev. 3) je to reseno momentalne pres GtkSettings property, zatim. Pridano relativne nedavno: https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=665243
Vice o planovanych zmenach napr. zde: https://wiki.gnome.org/GnomeOS/Design/Whiteboards/Selections
Kazdy toolkit si to implementuje po svem a v tom je prave ta krasa, ze se doposud vsichni dokazali domluvit a respektovat zvyklosti (nepsane standardy)Ono je to někde i sepsané do jednoho dokumentu.
To je docela mozne, ale zjevne neni zavazny. Jestli ho najdes, dej mi link prosim, pouzil bych to pak jako protiargument, az prijde cas