V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Pokud jde o šíření svobodného softwaru, proč složitě podporovat různé linuxové distribuce, když linuxové distribuce mohou implementovat GNOME OS?A proč proboha implementovat nejake GNOME OS, když o něj nikdo nestoji? Ti chlapi z GNOME Dev jsou naprosto odtržení od reality. Postavit ke zdi a zastřelit.
těm, kdo KDE nechtějí
Tady samozřejmě mělo být "nepoužívají", aby to bylo stejně jako v původním příspěvku.
cat - >NewProgrammingLanguage.tar.bz2
Postavit ke zdi a zastřelit. Jasne, takhle by mela fungovat svobodna kultura podle Stallmana, kdyz neci tvorba komunite nevyhovuje, mela by se s nim razantne vyporadat!dovolil bych si poznamenat, že v tomto případě jsou to právě lidi od GNOME, kteří jako první začli chtít "střílet" to, co není v jejich linii; zatím sice ještě nikoho ke zdi nestaví, ale kód už przní (ne ve smyslu chabých programátorských schopností, nýbrž ve smyslu odstavení všeho mimo to své jediné správné řešení) ... takže reakce kolegy je naprosto adekvátní jinými slovy, je rozdíl, pokud něčí tvorba komunitě nevyhovuje, takže to nikdo nepoužívá a on si svobodně hraje na svojem písečku v koutku komunity, nikomu nepřekáží, nikoho nepomlouvá etc., a je rozdíl, kdy něčí tvorba "nevyhovuje" tím, že sabotuje tvorbu ostatní, a navrch tento tvůrce tvrdí, že vše ostatní je špatné a že ostatní "nemají právo" tvořit to co oni sami chtějí
Úkolem distribucí je distribuovat váš kód.Mozna bych zmenil "Ukolem" na "Praci" (v originale je "Job"). Bohuzel, nezapomnel na konci zminit systemd. A taky jaksi zapomnel, ze GNOME by mozna radi pouzivali i mimo Linux. :-/
GNOME by mozna radi pouzivali i mimo Linux. :-/O tom pochybuju. :)
A taky jaksi zapomnel, ze GNOME by mozna radi pouzivali i mimo Linux. :-/Díky naprosté ignoranci vývojářů řídících se radami falešných proroků už ho nepoužívá ani spousta těch, co na něj dříve nedali dopustit.
Balík Má Používa gnome-panel 1924439 62875 unity-greeter 283521 81618 xfce-panel 238688 10165 openbox 64898 4824 lxde 29589 1375 fluxbox 27631 354 fvwm 7893 129 awesome 6575 254U tych menej znamych ale bude podla mna problem v tom ze casto su od zdroja lepsie a vacsinou ked je tam nejaky problem tak po dohode z autorom promptne vyda opravu ktora kym sa dostane do ubuntu tak to dlho trva. Aj ja si vacsinou WM kompilujem najnovsi zo zdrojakov. Ale lepsie nejake udaje ako nejake. Pri dlhodobejsom sledovany tychto statistik najme pre gnome by odlev pouzivatelov mal byt zrejme jasne viditelny.
And if they are just there to spread free software I think we should ask ourselves: Is it more effective to have it the way it was or could we join forces and do it better?No, pokazde kdyz ctu neco podobneho o distribucich a spojovani sil, tak se mi vybavi K. H. Borovsky:
Svornost Takto svornosti té vaší tajný smysl zní: „Dělej ty, co chceme my.“ U mne tedy zase svornost znamená: „Dělejte vy, co chci já.“Co se tyce inovaci Lennarta Poetteringa, tak to v mnoha pripadech vystihuje toto:
Originálnost Není nad původnost, každý po ní touží, lidé chodí přes most, to já půjdu louží.
Eduard Bass - Drahota (1913) SLÁDCI KLEJÍ - ZATROLENĚ CHMEL UŽ ZASE STOUPL V CENĚ CHCEME-LI JEN SKROMNĚ ŽÍT PIVO MUSÍ PODRAŽIT MOUKA DRAŽŠÍ VIZTE CENY KŘIČÍ PEKAŘ USTRAŠENÝ CHCEME-LI JEN TROCHU ŽÍT HOUSKY NUTNO PODRAŽIT ALE NÁM SE NEJHŮŘ DAŘÍ NAŘÍKAJÍ UZENÁŘI CHCEME-LI JEN SKROMNĚ ŽÍT BUŘTY NUTNO PODRAŽIT PAN DOMÁCÍ HNED SE STRAŠÍ MASO, PIVO, CHLÉB JE DRAŽŠÍ CHCEME-LI JEN SKROMNĚ ŽÍT ČINŽI NUTNO PŘIRAZIT KDOPAK BY SE TOHO NELEK STÁT TÍM TRPÍ JAKO CELEK ABY MOHL VYJÍTI NUTNO DANĚ ZVÝŠITI KONSUMENTU NELZE VÍCE NEŽLI JÍT A OBĚSIT SE UČIŇ TO VŠAK NEPRODLENĚ DOKUD ŠPAGÁT NESTOUP V CENĚ
Mě se zase nelíbí ta spousta scrollbarů co KDE používá.
Nevím jak je tomu teď ale cca v 4.2, v okně Power Managementu se nedala moc přispůsobit. Vypadalo pak okno, jak dlouhá nudle, aby bylo všechno vidět.
Naopak, v podokýnku, kde bylo za textem prázdné místo, už nešlo vertikálně zarolovat.
Mohl bych poprosit o ukázku Power Managemtu současného KDE4, jestli už se tvůrce po napsání kódu, podíval co vytvořil, a opravil to?
U Gnome3 se mi nelíbila v menu spousta ikon, které jsou všechny vidět. Nezdálo se mi to moc přehledné.
Myslím, že by tam mohly být vidět jen nejpoužívanější.
A pak ta lišta dole co se skrývá, a funguje jako tray v horním panelu Gnome2, a panel ůloh.
Firefox v tom místě má umístěné addony, a nejednou se mi stalo že jsem chtěl spustit addon, a místo toho, jsem připojil externí disk.
Kéž by panel ůloh, fungoval do ikon v postanním panelu, jako to má Unity. A ten automount byl jen v Nautilu.
$ rpm -qf /usr/bin/systemsettings
kde-workspace-4.8.5-2.fc17.x86_64
U Gnome2 zase nejdou moc zarolovat ale vidět je vše, aniž by vypadaly jak nudle, nebo se muselo přepínat do plného.
Gnome 3 jde okno krásně přispusobit, umí zarolovat okno až do 1cm kostičky.
Tak vzdy muzete nazev tematu zapsat primo do konfiguracnich souboru, pokud se s tim chcete parat. Skutecnost, ze Gnome neposkytuje klikatka na zmenu motivu, nevidim jako nejaky problem. Bezny uzivatel, na ktereho Gnome cili, asi nebude mit potrebu menit barvicky. Pro pokrocileho uzivatele ale neni problem nainstalovat si „Tweak Tool“. Přijde mi to jako rozumnější přístup, než tvořit příliš velké, nepřehledné a často obsáhlé konfigurační dialogy, jako má KDE. Snad ještě lepší způsob jsem viděl v projektu Elementrayos, kdy jednotlivé položky v „control panelu“ (switchboard) fungovaly jako moduly, takže do control panelu šli přidávat další položky nastavení poskytnuté další stranou.
Na druhou stranu chápu obavu, že by se Gnome v budoucnu mohlo snažilo zabránit změnám tématu v GTK úplně.
Bezny uzivatel, na ktereho Gnome cili, asi nebude mit potrebu menit barvicky.
Ne. GNOME necílí vůbec na nikoho. Na korporátní sféru se vysrali, když dost nehezkým způsobem odřízli GNOME Panel. Schopné uživatele odradili svým arogantním vystupováním a odstraňováním funcionality. GNOME 3 pro „běžné uživatele“ nikdy nebylo ať už vzhledem ke změně paradigmatu, což si možná může dovolit Microsoft s Windows 8 vzhledem ke svému monopolu, nikoliv však GNOME s naprosto zanedbatelným podílem na trhu, nebo k filosofii „one size fits all“ (zde bych připomněl McCannův výrok, že chce, aby GNOME používali všichni).
Na korporátní sféru se vysrali, když dost nehezkým způsobem odřízli GNOME Panel.Panely jsou k dispozici, nekolik, treba zde. Krom toho, muze se stat ze v RHEL7 postavenem na F18 bude i MATE.
McCannův výrok, že chce, aby GNOME používali všichniV nedavnem rozhovoru rekl ze cili na uzivatele notebooku a korporatni pracovni stanice, a ze si nemysli, ze Linux/Gnome muze byt vaznym konkurentem Windows na desktopu.
změně paradigmatu, což si možná může dovolit Microsoft s Windows 8 vzhledem ke svému monopoluWindows 8 a Gnome 3 meni paradigma stejnym smerem, tedy plus pro Gnome.
nebo k filosofii „one size fits all“V kontextu konfigurovatelnosti Gnome Shellu to zni smesne. Zakladni verze nemusi vyhovovat vsem, od toho jsou extension to upravit.
S těmi rozšířeními si děláš srandu? Vždyť pro ně není ani stabilní API.
Něco citací, kterými se vyznamenal McCan't:My goal is to put free software into the hands of basically everybody on the planet. So if we really believe in free software we have to believe that everyone has the right to it. Not just developers, not just currently active users.
They (Linux Distros) might even want to rethink why they have to differentiate at all, what their specific purpose is. And if they are just there to spread free software I think we should ask ourselves: Is it more effective to have it the way it was or could we join forces and do it better?
S těmi rozšířeními si děláš srandu? Vždyť pro ně není ani stabilní API.Nedelam. JS je integralni soucasti Gnome Shell jiz od sameho pocatku, soucast designu a cela rada komponent je v nem primo napsana. Oni celkem racionalne napsali casti majici velky dopad na vykon v C s GObject, zbytek v JS. V realu jsou skripty jen tenka vrstva nad Clutterem, jadrem Shellu ci Gtk, tedy stabilnimi API, viz treba AltTab zde.
Něco citací, kterými se vyznamenal McCan't:S necim nesouhlasim, s necim souhlasim, tak to v zivote byva.
když dost nehezkým způsobem odřízli GNOME PanelGnome Classic funguje a obsahuje velmi výraznou většinu funkcionality Gnome2...
Tiskni
Sdílej: