Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
Co jsem si tak zatím zběžně přečetl, formální verifikace s vztahuje jen na jednu konkrétní konfiguraci na jednom ARMu - a např. také za předpokladu, že se nepoužívá DMA. A odpověď
On x86, seL4 can be configured to support multiple CPUs. Current multicore support is through a multikernel configuration where each booted CPU is given a portion of available memory. Cores can then communicate via limited shared memory and kernel supported IPIs. This configuration is highly experimental at the moment.
nezní v roce 2016 moc lákavě. Na nějaká malá a výkonově nenáročná embedded zařízení by to asi použít šlo (pokud tedy někdo dopíše drivery, které jsou PNJ). Ale už na nějaký router, firewall nebo fileserver to bude problém.
Když už mikrojádro, tak proč ne raději seL4, které je formálně verifikované?Přísně vzato, Hurd není mikrojádro, ale multiserver, který běží nad mikrojádrem Mach. Zatím se Hurd nepodařilo naportovat na žádné jiné mikrojádro, a proto tedy nelze použít kombinaci Hurd nad seL4. Pak by tu ještě byla možnost použít mikrojádro seL4 bez Hurdu, ale tam by zase chyběla netriviální multiserverová vrstva (IMO to nejzajímavější na Hurdu), která řeší věci jako networking, souborové systémy, autentikaci, rozšiřitelnost atp.
Licencované je také pod GPL a bezpečností se mu žádný jiný kernel nemůže rovnat (pokud vím jiný formálně verifikovaný opensource kernel ani neexistuje, jen nějaké proprietární)Viz microkernel.info a tam třeba heslo The Muen Separation Kernel.
hyběla netriviální multiserverová vrstva (IMO to nejzajímavější na Hurdu),+1
Tiskni
Sdílej: