Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
:=
, přiřazení je pořád =
).
Definice metod je trochu zvláštní, ale jinak zrovna objektovej model se mi na Go hodně líbí Dvacátá pozice na Tiobe indexu není pro nový jazyk zas tak špatný výsledek. Nechává za sebou Luu, Scheme, Fortran, VisualBasic.NET, D, Cobol, Haskell a další.
Já osobně věštím Go velkou budoucnost. Syntax je celkem podobná C a tam, kde se liší, pro to autoři měli dobré důvody. Je to celé pouze o zvyku - nedělat etalon z toho, na co jsem zvyklý a zkusit se nad jazykem zamyslet bez předsudků.
Znáte dnes nějaký jiný moderní jazyk použitelný pro systémové programování než C/C++ ? Co když budu chtít napsat něco operujícího blízko HW, bez nutnosti mít nainstalovaný obří runtime/VM, budu chtít úlohu paralelizovat a bude mi záležet na rychlosti běhu i kompilace ? Existuje vhodnější jazyk než Go ?
OpenCL
Znáte dnes nějaký jiný moderní jazyk použitelný pro systémové programování než C/C++ ?"Moderní" a "C/C++" v jedné větě?
C/C++ možná moderní není - jazyk který si klade ambice ho nahradit, by však moderní být měl.
Rust: "No supported releases yet nor defined release schedule / plans."
BitC: Kde jsou nějaké standardní knihovny ? Bez nich je to jen vědecký experiment.
Clay vypadá zajímavě, postrádám však podporu multithreadingu.
Tiskni
Sdílej: