Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
HP začalo prodávat 500dolarový mini-notebook s předinstalovaným SUSE Linuxem. Má 8,9" displej, 4 GB úložiště, 512 MB RAM a 1 GHz procesor VIA C7. Nazývá se HP 2133 Mini-Note PC a má relativně velkou klávesnici (92 % plné velikosti). Více na DesktopLinux.com.
Tiskni
Sdílej:
s předinstalovaným SUSE LinuxemAž to dorazí do České republiky, to zas budou plné blogy příběhů, jak chtěl někdo vrátit peníze za nechtěnou licenci na předinstalovaný SUSE Linux.
Není problém ho dodat i v ČR, české zastoupení Asusu ho oficiálně uvádí. To že to většina prodejců nedává do ceníků je jiná věc. Na požádání ho určitě dodají.
Poptával jsem 901 ve dvou velkoobchodech (ATC, EDCZ) a nenabízejí, měli jen verzi s Woknama, takže mám i XP ... no vzhledem k tomu, že to je moje první Wokenní licence od dob W98, tak to není tak zlé = není až tak zcela úplně zbytečná, už jsem je za těch několik týdnů nabootoval nejmíň 3x (minimálně proto, abych je zmenšil a nezabíraly 8GB SSD ).
OpenSuse 11.0, grafika (i s nějakou 3D akcelerací) a zvuk ok, ethernet velmi problematické shánění, ze zdrojáků, které jsou dostupné snadno se mi ovladač zkompilovat nepodařilo (po pár hodinách jsem to vzdal), ale našel jsem někým zkompilovaný modul přímo pro tohle distro a stejnou verzi jádra, webkameru, WiFi a BlueTooth jsem neřešil, zatím nepotřebuju, ale minimálně pro WiFi a webkameru jsem ovladače našel. Takže do budoucna je slušná naděje, že pojede vše a bez problémů.
Zdrojáky k ethernet kartě nabízí Asus na svém webu, ale ne pro EEE 901, ale k nějaké základní desce, kde je stejný čip. Nepamatuji si model desky, dá se dohledat v diskuzích podle typu čipu a výpisu lspci z EEE 901.
Btw. EEE 901 potřebuje pro ethernet modul atl1e, starší verze 700 - 900 potřebují atl2.
Zajímavé ... frekvence CPU se mi normálně přepíná mezi 800MHz a 1600MHz podle nastaveného režimu (powersave, dynamicky, výkon) a nutno poznamenat, že v powersave se skutečně míň hřeje a vydrží déle na baterky, takže tohle asi funguje, nejspíš Vám v jádře něco chybí.
Xandros jsem ještě neviděl, nemohu soudit. Já potřebuju především SSH (ethernet je pro mne životně důležitý) kvůli práci, OpenOffice, nějaký webový prohlížeč a kombinaci Kate + ASL + Fuse emulátor (bin2tap, lstrd, tap2tzx, playtzx), Mplayer a vlastně cokoli dalšího je pro mne jen příjemný bonus.