Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
apt show intel-ipu6-dkms
presneji any jela 24bit/192kHz je treba driver, i kdyz umi treba i 24/512 - bezneji 24/256 a nebo az 32/256 ci 32/512?? parametry 512 a 256 se používají u DSD, ale tam mi zase nedává smysl to 24/32... poněkud hodně zmatené... Pokud to výrobce DACu zásadně nezmrví, implementace UAC2 XMOSu zvládá v pohodě nativní ovladač ve windowsech https://learn.microsoft.com/en-us/windows-hardware/drivers/audio/usb-2-0-audio-drivers. Samozřejmě je potřeba přistupovat přes WASAPI Exclusive. ASIO je dnes obvykle nutné jen pro DSD. Samozřejmě custom driver pro windows je potřeba pro update firmwaru...
Windows XMOS zvukovku/DAC zvlada ale mrvi zvuk - windows rad zvuk roztahne - interpoluje, sice nevim proc, ale to jeste muziku tolik nemrvi, ale pak kdyz je zarizeni jine, tak to misto interpolace natvrdo usekneWASAPI exclusive je funkčně velice podobné alsímu hw:XX. Tipnul bych si, že se v MS alsou inspirovali, když to navrhovali (to už alsa existovala). Je to přímá cesta do driveru, dokonce může aplikace rovnou zapisovat do DMA bufferu zvukovky, pokud to driver podporuje (tedy úplně stejně jako alsa).) - proste windows je na zvuk shit, vlastne ve windows skoro nic nefunguje poradne a musi se to vsemozne ohybat, kazda profi apka si taka svoje knihovny a casto i svoje drivery
)
Napr. pro windows existuje hudebni prehravac, ktery vse obejde a umi uplne vse, vcetne jinych syntez nez PCM (napr. SACD) - ale stoji hezkych 500 USDAno, foobar + wasapi exclusive plugin je téměř bit-perfect (až na interní zpracování ve 24 bitech (zřejmě float32), ale prakticky je 32bit ve většině případů nepotřebný).) - jini pouzivaji Foobar2000
ale co nechapu, default je to nastaveno pro CD kvalitu a musis se prejmenovat soubor pro hifi - s kecy aby nezatezoval CPU atd. nebo to tam dopsat, fedora ma samle inkrementalni soubor a tim se povoli vice bit a vetsi frekvnece, zajimave tez je, ze zvuk v tehle kvalite vubec nejde do DAC, pokud je zdroj horsi, povoluje se maximum a kdyz je prehravane mene kvalitni zvuk, jde to tam kline i 16/44 - tedy CD kvalitaJak si nastavíš PA/PW, tak to máš. Nebo můžeš přehrávat rovnou do alsy, pokud to umí tvůj přehrávač a ty si to umíš donastavit.
linux umi i SACD, kvili testu jsme si par souboru v tomto vzorkovani stahl.Alsa API podporuje DSD formáty. Protože UAC2 s DSD nepracuje, musí být podpora nativního DSD v modulu snd-usb-audio natvrdo zapnutá pro dané zařízení (VID/PID) příslušným quirkem. ASIO DSD umí. WASAPI ne.
XCMOS - pred zvukovky a FW, pred mnoha lety jsme mel jeden DAC, co na tu dobu byl top a podproval az 600ohm sluchatka + utahl i bezne regalove hifi bedny (vyhodil jsem tak i sveho pioneera) - mel jsme v tom 300 ohm a pak 360 ohm - ted uz mam FIIO na sluchatka - no a k tomu byl kdysi odkaz na nejake zdrojaky, v te dobe jeste souceforge a git + binarni FW - ze se to updatuje pres ne, ze oni s tim nemaji nic spolecneho. Ted se uz to nesleduji, ale vim, ze primo XCMOS ma github: https://github.com/xmos pak maji devkity a SDK, na jednom foru jsme nasel oznameni, ze vydali novy openFW a ze ma clovek XMOS primo kontaktovat https://www.xmos.com/dev-kits-and-debug-adapters/ neco je tez tady: https://xcore.github.io/repo_index/index.htmlHm, nic z toho není hotový firmware, tedy to, o čem jsi předtím mluvil. Zřejmě to nelze brát až tak vážně...
Tiskni
Sdílej: