Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Intel CEO: "We need antivirus, can someone buy me McAfee?" Few hours later: "Done." "Great, which version?" "Version...?"
Mam pocit, že McAfee dělá i ipsky a firewally, akorát tady moc nefrčí, v Čechách ...
Ale k čemu to bude dobré, když Android, iPhone, MeeGo i další systémy s linuxovým/unixovým základem nemají s bezpečnostní zdaleka takové potíže jako dříve rozšířené Windows Mobile?
Ludia, zobudte sa! Za najvacsie rozsirenie malware nemoze OS sam o sebe (nech je akykolvek) ale ten "komponent pocitaca" ktory sa zvycajne nachadza medzi stolickou a klavesnicou. Na co potrebuje malware na Linuxe roota, ked efektivne moze robit svoju cinnost aj bez prav roota? BFU ho neodhali, antivirus nema ("Naco, ved Linux je bezpecny."), takze coho sa obavat? Malware moze kludne bezat a robit svoju zaskodnicku cinnost.
A ak malware bude potrebovat prava roota, tak ich nejako od pouzivatela (ked Linux bude dostatocne rozsireny) dostane (trufam si povedat, ze viac ako 90% BFU odklikne vsetko na co sa ich malware maskovany za zaujimavu aplikaciu spyta). Ano su tu aj pouzivatelia, ktori sa vyznaju, ale taki su aj na Windowsoch.
A kedze chyby ma kazdy software (takze aj v Linuxe sa nejaka najde), tak sa moze ten malwawre dostat aj na roota a potom sa velmi efektivne skryt ale hlavne robit veci o ktorych sa pouzivatel vobec nemusi dozvediet (a ktore sa budu dost tazko odhalovat aj antivirusu). Ten malware to asi bude mat tazsie (ako na Widnowsoch), lebo je vela distribucii Linuxu, vela verzii jadra a aplikacii, chyby sa (dufam) odstranuju rychlesie ako vo Windows, ... ale kedze malware je dnes (a asi aj v buducnosti zostane) velmi vynosny business, tak sa to hladanie novych chyb a vyvoj novych exploitov asi stale vyplati.
Staci aby bol Linux viac rozsireny, aby zacnal byt zaujimavy aj pre tych zlych, a potom pouzivatelov (BFU) pravdepodobne nezachrani ani bezpecnostny model Unixu/Linuxu.
Tiskni
Sdílej: