Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
LGPL samotná je ale o dost starší - viz třeba LGPL verze 2.0 z roku 1991. A všimněte si také toho, že původně to první "L" znamenalo "Library". Přejmenování na "Lesser" přišlo až právě ve zmíněném roce 1999 s verzí 2.1 právě proto, aby se zdůraznila její "méněcennost".
Ale souhlasil bych s tím, že ve skutečnosti nešlo o nějakou změnu směřování nebo filosofie, spíš jakési přitvrzení nebo zvýšení agresivity.
jako když se svezete autem po silnici, tak prostě budete jinde a nemusí se vám líbit kam vás GNU auto dovezlo respektive kam vám ještě dál poveze
Z toho důvodu také mnozí odmítají poskytnout ten bianco šek skrytý za "or any later version".
Pro toto všechno jsem nebyl nadšen z nápadu který by mohl vést ještě k dalšímu dělení podle toho zda někdo podepsal nebo nepodepsal.
Pokud v tom seznamu vidím jména jako Adobe, VMware nebo NVidia, nic podobného bych od toho neočekával. Spíš naopak, odhadoval bych, že je to reakce na aféru s Patrickem McHardym (a možná další podobné) a snahu ujistit další velké firmy, že tohle byl exces zúčastnění k podobným účelům (vymáhání a vydírání peněz místo snahy dosáhnout dodržování podmínek) GPL zneužívat nebudou. To se ostatně píše i v odstavci What is the GPL Cooperation Commitment tady.
Tiskni
Sdílej: