Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Nedlouho poté, co Gregory Maxwell vypustil do Bittorentu archiv 18 592 historických vědeckých článků, se rozhodl JSTOR sám bezplatně zpřístupnit články vydané do roku 1923 v USA a do roku 1870 jinde ve světě. Dá se tak hovořit o určitém malém vítězství v boji proti parazitismu některých firem na vědeckém bádní.
Tiskni
Sdílej:
Dá se tak hovořit o určitém malém vítězství v boji proti parazitismu některých firem na vědeckém bádní.to je dost optimistické tvrzení ... mě by zajímalo, ve kterém oboru vědy jsou dnes k něčemu poznatky skoro 100 let staré? - tedy míním z hlediska nového vývoje, je jasné, že základními kameny jsou mnohde věci i mnohem starší, třebas s matematikou se můžem hodně obracet ke starověkým Řekům ... ale třebas informatika, když pomineme srandy typu Pascalova kalkulačka nebo toho co páchal Babbage, tak vše dnes užitečné začíná někdy okolo druhé světové ...
to je dost optimistické tvrzení ... mě by zajímalo, ve kterém oboru vědy jsou dnes k něčemu poznatky skoro 100 let staré?Já bych řekl, že skoro ve všech.
- tedy míním z hlediska nového vývojeMno zhlediska nového vývoje jsou zajímavé nové výsledky, z definice, takže to je naprostá neinformace a nejspíš důkaz nepochopení toho, na co reaguješ.
Laplaceova tranformace, Furieruv rozvoj, Speciální teorie relativity, Maxwellovy rovnice... všechny tyhle věci máš v malíčku, já vím :-/nevím jak kolega, já nejsem Bůh, takže to v malíčku nemám, nicméně zkusím to na příkladu jedné věci, co mi říká nejvíc - ta Fourierova řada ... seš například firma, co chce vyrábět digitální ladičky - a teď mi pověz, bude ti užitečnější originální článek z roku 1807, anebo půl roku starý článek o algoritmu optimalizovaném pro celočíselné výpočty na novém levném a úsporném čipu, na kterém by se ti hodilo tu ladičku postavit?
seš například firma, co chce vyrábět digitální ladičky - a teď mi pověz, bude ti užitečnější originální článek z roku 1807, anebo půl roku starý článek o algoritmu optimalizovaném pro celočíselné výpočty na novém levném a úsporném čipu, na kterém by se ti hodilo tu ladičku postavit?Jak tohle souvisí s tím, jestli budeš moci parazitovat na tom článku?
Tak například v historii, archeologii, filologii apod. je to naprosto běžné...ano, to jsou typické oblasti, kde firmy parazitují na vědeckém bádání ...
Skutečnost, že v oblasti IT množství informací zastarává extrémně rychle
Nezastarává. Všechny dnešní "brutální novinky" jsou často 40 let staré a za tu dobu se mnohokrát recyklovaly.
A máš zájem?ale jo, z diskuse okolo mám dojem, že ty paraziti nějak nejsou jasný kdyby pisatel zprávičky nebyl tajemnej jak sfinga a místo "určitém" a "některých" napsal o čem mluví, tak ... by se tu nedalo tak zajímavě flejmovat
JSTOR je not-for-profit a to, že má nějaký obsah k dispozici, neznamená, že je povinna jej dávat zdarma. Třeba taky protože ty články někdo (JSTOR) musel naskenovat, oindexovat, atp.Tak proč je prodával za stejnou cenu, jako články copyrightem chráněné?
Připadám si trochu jako v absurdní grotesce, protože si myslím, že citace, na kterou reagujete, odpovídá Vaši otázku, ale budiž... Těch důvodů může být několik:to, že má nějaký obsah k dispozici, neznamená, že je povinna jej dávat zdarma.Tak proč je prodával za stejnou cenu, jako články copyrightem chráněné?