Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Tiez som to uz vzdal. 4.2.1 skusat urcite nebudem.
Já si zase pro změnu nedokáži představit návrat k 3.5. I přes ty chyby, které v KDE 4.2 jsou.
To ja taky ne! Od prvni bety 4!
Jinak v Rawhide uz 4.2.1 je, snad se do mirroru uz dostalo i Qt 4.5 final. F9/F10 soon.
Proč nejde mazat v Dolphinu adresář přes pravé tlačítko myši? Vytvořil jsem Novou složku a chtěl ji přesunout do koše a ejhle: "Soubor nebo složka /home/arnost/Nová složka neexistuje." Najet do ní jde, práva jsou OK, vždyť jsem ji vytvořil v tom samém okně, co jsem chtěl mazat ... No asi počkám na Dolphin v KDE 4.5, tento je nějakej nedodělanej.
.Už jsem chtěl odeslat bug, ale co se nestalo, po dnešní várce aktualizací už to mazat jde. Když už jsem to přelouskal do angličtiny, tak mě nejenom že někdo předběhl, ale i opravil :D .
Pouzivam KDE4.2.1 s Qt4.5 (predtym 4.2.0 taktiez s Qt4.5). Fixnute boli velmi zaujimave chybky (akregator a usporiadanie stlpcov, panel, atd...).
Cakal som na toto vydanie ako na spasenie, lenze neprislo. Napriek spomenutym zaujimavostiam, ostali krute bugy napr. v powerdevile, ktore sposobuju zatuhnutie stroja, alebo nefunkcnost DPMS (dva bugy, ktore spolu suvisia).
Taktiez sa nedostalo ani na krunner.
Je to dost skoda, nakolko bugy v powerdevile uz fixnute su a mali byt aj backportovane do 4.2.x. Preto mi je velmi luto ze 4.2.1 tieto backporty neobsahuje a zaroven nechapem preco tomu tak nie je.
Co je to za bugy? Mozna by stalo za to pridat patche do Fedory nez se pusti ven update, pokud jsou fakt tak zakerne.
powerdevil:
http://bugs.kde.org/show_bug.cgi?id=177123
http://bugs.kde.org/show_bug.cgi?id=178642
tieto dva dokazu cloveku riadne zneprijemnit zivot, najma: na laptope. Ale ako hovorim, fixnute uz su, zial nie su v KDE4.2.1
Přesně, stejný systém, stejně bitů, stejná praxe :) Hlavně to u mě jde znát u dolphinu, když mi ukáže obsah adresáře skoro okamžitě. Přešel jsem asi před 4 dny na openSuse z Kubuntu a byl jsem trošku zklamán z toho jak se v Suse KDE plouží, ale už je to OK :)
Uz se ty widgety chovaji jako widgety ve screenlets nebo to stale visi na plose a v dashboardu najednou?
Tak po upgradu mi sice fungují zvuk v KDE, ale nikde jinde (amarok 1.4, smplayer, firefox). Předtím to nefungovalo zároveň, ale když KDE zrovna nic nepřehrávalo, tak amarok a FF bez problémů přehrávali zvuky. Dokonce zároveň. Ale s KDE nikdy
Chyba amaroku: xine se nepodařilo inicializovat žádný zvukový ovladač.
Kde-testing mám, ale nakonec jsem to vyřešil: https://bugs.kde.org/show_bug.cgi?id=164104#c10
Asi ano, problém opravdu musí být jedině tam, což mi potvrdili i přátelé používající windows, kterým widle zaručeně nikdy nespadly, když jsem ale přišel k nim na kafe, pouhá má přítomnost způsobila tři pády během půl hodiny. A to jsem seděl v křesle, asi 2m od počítače .
Pro vysvětlení: nepokouším se o flame, jedu na SUSE Linuxu od 1999.
Tiskni
Sdílej: