OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Vím, že Air je pasivně chlazený, ale zase Air není plnohodnotná náhrada za notebook, tím je až čistokrevný MacBook / MacBook Pro.S 16 (nebo 24) GB RAM a dostatecne velkym diskem je to urcite plnohodnotny pracovni stroj pro hodne velkou cast uzivatelu. Vykon M1 je hodne vysoky a buildy probihaji velice rychle. Mimochodem, nic jako MacBook se nevyrabi a neprodava uz X let a i tehdy to byla spis kalkulacka (mensi nez Air, s jednim USB-C portem a extremne slabym procesorem). Podle me si pletes prave Air a MacBook.
nedokazem si predstavit kod, ktoremu by pri kompilacii nestacilo 16GB pre viac threadovLibreOffice, Firefox/Chromium...
na rychlost kompilacie ma viac vplyv rychlost disku, a procesora..Cely build tree je pochopitelne v tmpfs, kdy by to proboha tahal z pomalych ulozist... Coz ti dal navysuje potrebnou kapacitu RAM. Navic nechces mit na pocitaci jen a pouze build, ale paralelne behem cekani delat neco uzitecneho, treba psat dokumentaci.
a naco Linux ked mas vyborne odladeny Unix?treba kvuli UI/UX ktere ma macOS ve vzoru "vime co je pro tebe nejlepsi a nemuzes to zmenit"
Tak aktualizuj na MacOS a budeš překvapento ti nevyslo... MacOS je predchudce OSX, asi si myslel macOSOS X už má něco za sebou, no.
Tiskni
Sdílej: