PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »hustodémonskou vlastnost KWinu - tabování libovolných oken k soběJůů, oni už tohle konečně dodělali i kwinu? To je totiž jedna z věcí, které jsem naprosto zbožňoval na Fluxboxu...
Pekne.
Hnusné
Ovsem mne pripadlo (mam zatim KDE 4.3.98), se je nejake pomalejsi.
Doteď se mi nechtělo věřit, že KDE 4 může být pomalé, protože mi lítalo jako z praku. Teď je to humus pomalý. Třeba při resize okna je vidět překreslování, což mi doposud dělalo jen GTK.
Kontact mi po spusteni tuhne a kdyz necham neco spustit v krunneru, tak trva roky, nez aplikace nabehne.
Kontakt nepoužívám, ale problému se spouštěním skrz krunner jsem si nevšiml (akorát krunner se neobjeví hned :-/). A konqueror se mi zasekl na wikipedii.
Mám pocit, jakoby s každou další verzí přidávali bugy. Zatím nejvíc jsem byl spokojený s KDE 4.1 a 4.2. Ve 4.3 mi jednou spadla plasma. Kde 4.4 v ohledu stability hodnotit nemůžu, protože jsem na něj updatoval někdy kolem poledne.
i tak stačí promazat konfiguráky aplikací které dělají problémy.dobrá rada nad zlato ... a ty, co je třeba promazat, se v těch stovkách blbostí pod ~/.kde poznají jak?
S tím souvisí i velká nepříjemnost chystaného KDE 4.4 – uživatel Akonadi bude muset mít spuštěné dva databázové servery – Virtuoso a MySQL/PostgreSQL. Což je bohužel daň za poněkud rychlý a překotný vývoj, nicméně vývojáři Akonadi mají v plánu přidat i podporu pro SQL část databáze Virtuoso.http://www.abclinuxu.cz/clanky/recenze/kde-4.4-akonadi-a-ostatni-novinky#pouzivani
Tiskni
Sdílej: