OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Přesně tak, Klipper je ve výchozím stavu obyčejná schránka s historií, s ničím tě neotravuje – to je přesně přístup KDE: ty funkce tam jsou, ale když je nechceš využívat, nemusíš.
To se nedělá přes schránku, ale můžeš si to nastavit jako klávesovou zkratku v KDE – je tam i příklad (viz příloha).
neb to obvykle obsahují nástroje textových procesorů či …
Jenže jen některých. To bych musel instalovat stejné doplňky do všech prohlížečů, editorů… nebo používat od každého jen jeden. Vice viz odpověď pod článkem.
Já ty specializované funkce a programy nezavrhuji, jen se prostě někdy hodí, mít tu funkcionalitu dostupnou globálně, pro všechny aplikace. Byť to znamená prohnat text přes schránku (tzn. navíc: vyjmout + vložit), i když při podpoře v konkrétní aplikaci by na to stačila jedna klávesová zkratka.
Prostě Ctrl+C a Ctrl+V kdekoli a kdykoli.
Jsem zásadně proti. Na terminálu by Ctrl-C měl zůstat ten význam, který tako kombinace kláves odpradávna měla.
Já to mám namíchané napůl: Ctrl+Shift+C a Shift+Ins
A výběr samozřejmě taky – on funguje i třeba v mc
, ale s tím Shiftem (označování i vkládání).
V článku není zmíněna jedna málo známá vychytávka Klipperu:
Když po zobrazení historie začnete psát na klávesnici, zafunguje vyhledávání napsaného a historie se zúží pouze na vyhovující položky. Rovněž doporučuji si nastavit klávesové zkratky na procházení historie, tj. další/předchozí položka.
Upřímně, bez Klipperu si už nedovedu představit práci na PC. Cokoliv přejedu myší, není už nikdy zapomenuto (historii mám nastavenu na 1000 záznamů).
Když musím někdy náhodou dělat ve Windows nebo v Gnome, bez Klipperu trpím jako zvíře.
Když po zobrazení historie začnete psát na klávesnici, zafunguje vyhledávání napsaného a historie se zúží pouze na vyhovující položky.
Díky, to jsem neznal.
ArsClip jsem dříve na pracovním PC ve Windows také používal, ale později jsem našel myslím mnohem promakanější variantu, která se jmenuje Ditto. U ArsClip mě tehdy štvalo, že se nedalo rolovat více záznamy nebo filtrovat, musel jsem mít nastaveno maximální množství uchovávaných záznamů na počet, který se vešel na výšku obrazovky. Nevím, jak to má ArsClip teď, ale tehdy mi to nešlo. Navíc jsem tehdy měl s ArsClip nějaké problémy na Win 7 (někdy se hodnota do schránky nezkopírovala).
Ditto mi přijde možnostmi blíže Klipperu
Tady je nástřel skriptu pro počítání normostran, řádek, slov a znaků:
#!/bin/bash normostrana="1800"; data="`cat`"; pocet=(`echo "$data" | wc`); # LANG=C protože bc vypisuje desetinnou tečku a prinf počítá s lokalizovaným oddělovačem (v češtině čárka) text="`LANG=C printf '<span font_family=\"monospace\"> stran: %8.2f řádek: %8d slov: %8d znaků: %8d </span>' $(echo -e \"scale=2 ${pocet[2]}/$normostrana\" | bc) ${pocet[0]} ${pocet[1]} ${pocet[2]}`" zenity \ --info \ --title="Počty" \ --text="$text";
Akorát nevím, jak do toho dostat oddělovač řádů (tisíců).
# printf "%'.0f\n" "123456789"
123 456 789
LANG=en_US printf "%'.0f\n" "123456789"
123,456,789
LANG=de_DE printf "%'.0f\n" "123456789"
123.456.789
To jsem zkoušel, ale nefungovalo to, protože bc
vypisuje desetinnou tečku, zatímco printf
čeká lokalizovanou čárku.
$ printf "%'.2f\n" "123456789.111" bash: printf: 123456789.111: chybné číslo 0,00 $ printf "%'.2f\n" "123456789,111" 123 456 789,11
A co na to uživatelé/zákazníci? Ptal ses jich?
Tiskni
Sdílej: