V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Gervase Markham z Mozilla Foundation přináší report o webech, které přemlouvají neznalé uživatele k zakoupení volně dostupného softwaru, v tomto případě prohlížeče Mozilla Firefox. Mozilla Foundation s provozovateli těchto webů vede spory o ochranných známkách.
Tiskni
Sdílej:
Kdo ke škodě cizího majetku sebe nebo jiného obohatí tím, že uvede někoho v omyl, využije něčího omylu nebo zamlčí podstatné skutečnosti, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoli nepatrnou, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti nebo peněžitým trestem nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty.…§ 250 trestního zákona.
Nic ve zlém ale tyhle pravidla bohužel neznám.Stačí si přečíst GPL FAQ.
Proto jsem psal že mi to přijde divné (ať už se jedná o ff nebo cokoliv jiného) a že se to může týkat všech projektů, nejen otevřených.Proto se rozlišuje Open Software a Free Software.
Jen podle selského rozumu se mi to zdá nezákonné, ale v tomhle bych se už nedivil ničemu.Vždyť u normální licence by také bylo. Ale toto právo GPL výslovně uděluje. Stačí mrknout do FAQ. Je to jedna z těch svobod.
PS: Lanžhot? To máme asi 2kmKdepak. Do Kotěholí je to přesně 1.2Km a vím to tak přesně, protože jsem tzv. Lanžhotská naplavenina, jinak 100% pure-old-fashioned, homegrown Kostický rodák i s kořeny.
Proto se rozlišuje Open Software a Free Software.Jak to s tím souvisí?
Kdepak. Do Kotěholí je to přesně 1.2Km a vím to tak přesně, protože jsem tzv. Lanžhotská naplavenina, jinak 100% pure-old-fashioned, homegrown Kostický rodák i s kořeny.Ale jinak se na to stačilo zeptat na letošní brigádě v RME. Teda pokud platí, že je tvoje matka Dana Rehortová a ještě nemáš bráchu.(Jména si moc nepamatuju)
Stačí si přečíst GPL FAQ.
Proto se rozlišuje Open Software a Free Software.
Kdepak. Do Kotěholí je to přesně 1.2Km a vím to tak přesně, protože jsem tzv. Lanžhotská naplavenina, jinak 100% pure-old-fashioned, homegrown Kostický rodák i s kořeny.
Pokud by byl relevantní překlad tak si ho moc rád přečtu.Co třeba Google "gpl faq cs"?
Tím jsem myslel i komerční projekty, jde o to že nemůžu prodávat cizí produkt jenom takV případě svobodného softwaru ano. To však neznamená, že by nebylo nutné respektovat pravidla využívání registrovaných ochranných známek. A také to neznamená, že pokud to někdo praktikuje uvedeným způsobem, tak to není sviňárna.
gpl faq csA, díky moc. O existenci tohoto jsem neměl nejmenší ponětí a aspoň se konečně odhodlám si to přečíst celé.
To však neznamená, že by nebylo nutné respektovat pravidla využívání registrovaných ochranných známek.Tak to přejmenují na IceWeasel, 3x lepší prohlížeč než Firefox. A nebo si vymyslí vlastní jméno a ještě si ho registrují.
A také to neznamená, že pokud to někdo praktikuje uvedeným způsobem, tak to není sviňárna.To je docela otázka. Myslím si, že kdyby je někdo zažaloval, tak by měl docela šanci, protože dost velkou váhu má názor a slovo soudce a v licenci nic takového výslovně povoleno není. Ale je možné, že by to bylo dost na hraně.
MPL neumožňuje software prodávat?Umožňuje. Zde jde ovšem o to, že pod uvedenou licencí nejsou dostupné ochranné známky jako je jméno produktu a jeho logo. Jejich používání se řídí určitými pravidly, které jsou v těchto případech porušeny.
Mozilla Foundation s provozovateli těchto webů vede spory o ochranných známkách.Predám lacno web browser. Kvalitný, bezpečný, spoľahlivý. Obmedzená ponuka, neváhajte! 100% garancia legálneho programu, plne v duchu filozofie Open Source. Zn.: Iceweasel.
legali zadarmo. A ještě teda tak, že týpkovi/kamarádovi tím vznikli nějaké závazky.
Nebo alespoň levněji. Je to jako když někdo koupí v místním maloobchodě sekačku 2x dráže než třeba přímo od Mountfieldu. Je to sice kapánek nemorální, ale určitě ne nelegální.legali zadarmo
Tezce nemoralni, ale asi bohuzel legalni.Nemusí vždy být.
Chapu to takto, vezmu OOo, vyhodim vsechny loga, znacky, zkompiluji. vypalit a "jsem cisty".Ne, není třeba ani odstraňovat loga, ani značky, ba dokonce není třeba ani znova kompilovat. Tak jak se to na CD vypálí je možno dále libovolně ihned rozprodávat, protože GPL zajišťuje uživateli některá práva stejně jako autorovi a mezi nimi je i právo na prodej. Teda jen pod tou podmínkou, že dalšímu uživateli, který si výsledný produkt koupí nebude toto právo odepřeno, protože to co uživatel dostane patří už jen uživateli a může si s tím dělat co uzná za vhodné(mínus teda některé restrikce z licence). Do sporu s logy a známkami by mohlo dojít páve buď u přivlastnění produktu, což je ale bohudík jaksi díky GPL už z principu nemožné a nebo právě při rekompilaci ze zdrojových kódů a vydáváním to za jejich produkt(viz třeba spor právě s Mozillou o známku Firefox). Ale v tom případě stačí postupovat jako v případě projektu Iceweasel a vše je zase čisté jako lilie. Jen upozorňuji, že neseznámením kupce se všemi skutečnostmi by mohla být naplněna skutková podstata trestného činu
Podvodo kterém je řeč výše.
To stejny muzu udelat s Ubuntu, Firefoxem, popr. uplne od zacatku si splacat vlastni distro a to prodavat.Ano, viz třeba distribuci Elive. A nebo stejně tak to v minulosti dělal i RedHat. Jen musí být dodrženy některé náležitosti.
Pokud toto neudelam, ale jen povypaluji na CDs, tak tim neporusuji licenci ale ochrane znamky, nicmene vysledek je: "neni to cisty".Je, vysvětlení o dva odstavce výše.