Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Nejpoučnější mi přišlo, že provozovatelé cloudů nenabídli postiženému obnovu dat v profilu do stavu při poslední záloze. Vypadá to, že s touto eventualitou vůbec nepočítají, záloha (pokud existuje) bude asi určena pro případ komplexního selhání (nodeM?).
Otázkou je, zda se při pokynu k vymazaní dat profilu v DB opravdu příslušné záznamy okamžitě fyzicky vymažou a ne jen na úrovni atributů označí o určitého data za vymazané (z pohledu uživatele samozřejmě nedostupné). V takovém případě by mohl být rollback (zrušení vymazání) asi snadněji proveditelný.
Tak to je mazec:
At 5:00 they used iCloud’s “Find My” tool to remotely wipe my iPhone. At 5:01 they remotely wiped my iPad. At 5:05 they remotely wiped my MacBook.
HA HA HA HA HA HA HA HA ROFL LOL atd. Nemuzu se ubranit dojmu ze dobre mu tak. Na ostatni nadsene uzivatele iCloudu to jeste ceka:
If you have an AppleID, every time you call Pizza Hut, you’ve giving the 16-year-old on the other end of the line all he needs to take over your entire digital life.
(rec je o adrese a cisle kreditky)
Nojono, kdo chce kam ... poridi si iCloud ;)
Spíše každý, kdo si myslí cloud == nemusím zálohovat, je, s odpuštěním, debil.Já bych to ještě zkrátil:
každý, kdo si myslí "nemusím zálohovat" je debil
O podrobnostech píše sám Mat
Cynik by se asi zeptal: jak vlastně víme, že to píše on?
On si nekdo bude fotit obrazovku aby si precet v QR kodu to, co ma napsany v podpisu ...To je náhodou dobrá věc. Když člověk potřebuje ten podpis (tj. kontaktní údaje) dostat do telefonu, tak ze všech možností, které se nabízejí, je nejrychlejší vzít do ruky telefon a přečíst ten QR kód. Na druhou stranu je pravda, že tohle bych spíš čekal na druhé straně navštívenky.
Data v cloudu, data v čoudu
Je nutné si položiť otázku, že čo vlastne je dôverihodné ?
Je internetová pripojka bezpečná ? Nie je v sieti stroj, ktorý sleduje prevádzdku alebo v horšom prípade loguje kompletnú prevádzku ?
Je systém, ktorý beží na PC bezpečný ? Neobsahuje keylogery ? Posiela komunikáciu zašifrovane ?
Poskytovateľ slúžby používa šifrovaný prenos dát ? Má dobré overovacie politiky ? Je support profesionálny ? Poskytuje nesfalšovatelné overovacie prvky ?
Je užívateľ dostatočne opatrný pri použivaní citlivých informácii akými su mená a hesla ?
Automatickou synchronizáciou došlo k odstráneniu dátového chaosu, rôzne verzie rovnakého súboru. Zvýšil sa komfort užívateľov. Užívatelia sa nemusia starať o to, že majú data všade synchronizované. Žiadne offline zálohy. V datacentrách je menšie riziko straty dát. Je to dostupné z celého sveta.Môžu menej rozmýšlať, veď automatika vyrieši všetky problémy.
Dont Think, The Machine will solve all your Problems
Sorry, You have been erased. Have a Nice Day
Ale potom ľudia môžu doplatiť na prepojenosť svojích zariadení a dát.
Tiskni
Sdílej: