Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »kquitapp plasma-desktop
a uvidíš, jak svižné dokážou KDE být :)
Jak jinak si např. vysvětlit nechutný pokles FPS ve všech hrách (a dalších na vykreslování náročných aplikací) při aktivním composite.Třeba tak, že renderovat nějaké prostředí do textury a tu ještě nanášet na vertexy a renderovat je a až teprve pak vykreslovat (a bůh ví jestli se to nevrací po sběrnici ještě zpět) není nic moc.
jestli bude fungovat TrinityJenže kioslaves v kde3 byly pěkně zabugovaný, ani samotný konqueror si s nimi nebyl pořádně schopný poradit a pokud jste šel např. do system:/home, tak v menu chyběli položky, co se jinak v /home/xxxxx zobrazovali, některé aplikace si např. videa z CD kopírovali do dočasné složky, protoče media:/ považovaly za vzdálený "adresář",... mizerná podpora s ne-kde aplikacemi, kde3 asi už nepřestane používat HAL, ... mě by stačil přepis KDE3 do Qt4 a nemuseli vymejšlet super nový desktop, jehož použitelnost je skoro nulová. Zlatí koncept ikony na ploše a panel, na co kraviny jako plasmoidy ... to je tak možná pro hračičky, vyparádit si desktop, chlubit se s ním, pro práci je to však nepoužitelné.
Jenže kioslaves v kde3 byly pěkně zabugovanýKdyž pominu velice sporadické smb://, nepoužívám, nevadí.
kde3 asi už nepřestane používat HAL
# cat /etc/init.d/hal #! /bin/sh ... do_start() { log_daemon_msg "... HALu nasrat! " true }Závislost na HALu mi taky nevadí, zjevně to funguje i bez něj
Jenže kioslaves v kde3 byly pěkně zabugovanýStav ohledně kioslaves a Krusaderu v KDE4 je takový, že staré chyby zůstaly a nové byly zavedeny. S hlášením mě ani nenapadne se obtěžovat, pamatuju si, jak to dopadlo, když jsem hlásil, že si ten šmejd v některých situacích nepamatuje heslo k FTP a furt se na něj dokola ptá.
Kdyby to bylo jednoduché to odstranit tak už to dávno udělali.ROFL! ... máš nějaké zkušenosti s KDE bugzillou, tušíš trošku co všechno tam hnije?
Tiskni
Sdílej: