Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Byla vydána nová verze vývojového prostředí Lazarus pro FreePascal. Obsahuje spoustu vylepšení (nativně v GTK2 pro Linux a BSD, upravené IDE atd.). Více najdete changelogu.
Tiskni
Sdílej:
Ale to, ze Pascal (aspon ten z BP7) neumi dynamickou alokaci pameti a uplne cokoli dynamickeho se musi resit pres spojaky
On nemá procedury New
a Dispose
?
už ta jediná věta odporuje sama sobě
Když by bylo třeba, šlo by realizovat spojový seznam v poli (dostatečně velkém), takže by se pak nemusela používat dynamická alokace paměti
Co ale neumi je dynamicka alokace pole
Ale to také umí. Třeba takto:
type
TCisArr = array[1..HorniMez] of integer;
PCisArr = ^TCisArr;
var
pole : PCisArr;
A pak na vhodném místě zaalokovat pamět pro prvky, které jsou skutečně třeba:
GetMem(pole, zadanyPocetPrvkuPole * sizeof(integer));
Já v helpu mám jak GetMem
tak FreeMem
.
Nechci rozpoutat flame, ale rikat o Pascalu, ze je to pekny jazyk, no nevim. Pred mesicem jsem musel zapasit s BP7.0, kdyz jsem tehdejsi kamaradce (a nynejsi pritelkyni) pomahal se zapoctakem a bylo to fakt utrpeni.Uděláš nejlíp, když se budeš namísto Borland Pascalu věnovat přítelkyni.
Spis nez ale na Pascal se zlobim na ceske skolstvi (spatnych/zastaralych jazyku je ostatne hodne) - lez, ze Pascal je jazyk vhodny pro ucebni ucely atp. To mozna plati ve srovnani s Ceckem, ale to je tak vsechno. No a ze Pascal je stale uvodnim ucebnim jazykem na MFF, to uz je neodpustitelne.A já si zase myslím, že Pascal (třeba zrovna ten Borland Pascal) je skvělý pro výuku. Podle mě je mnohem lepší než Delphi. Tuším, že to byla verze 6, kde hoši začali motat typy a pointery. Škoda. Nebo třeba klíčové slovo
packed
. No já nevím. Zletej Borland Pascal.
Stale doufam, ze Borland Pascal vymre, ale zatim se ke mne stale vraci ...Vidíš. A mě třeba osobně mrzí, že umřel. Turbo Vision bylo nádherné prostředí. Dodnes neexistuje tak pěkná a elegantní alternativa. Osobně mi Pascal přijde mnohem více čitelnější než C/C++ a jejich deriváty. Ještě tak ta Java, ale i ta je trochu kryptická. Možná tak PL/SQL, které vychází z Ady… Je to holt smutný…
Object Pascal toho umi celkem dost, ale je to na nej doslova naroubovano silou (treba ta dynamicka alokace pole - nejprve se deklaruje pole s konstantni delkou, pak se na nej vytvori pointer a pak se prikazem rekne, ze pole ma mit jinou velikost)V Borland Pascalu jo, v Object Pascalu (Delphi) ne. Object Pascal má dynamická pole, tím si jsem celkem jistý, protože jsem je používal
- dualita PChar versus StringDomnivam se, ze PChar vznikl jen pro programatory v C, aby se jim zjednodusilo prepisovani kodu do Pascalu. Sam jsem PChar ani jednou nepouzil, nebyl duvod, a to jsem toho programoval docela dost.
- nutnost deklarace promennych v hlavicce funkce/proceduryTo je nahodou skvela vec. Deklarace promennych na ruznych mistech je akorat zdroj castych chyb. Ja dodnes (v jinych jazycich) vetsinu promennych deklaruju na zacatku, i kdyz je pouzivam az daleko pozdeji, to by si mel navyknout kazdy, kdo ma rad "uklizeny" kod.
Jinak, jakym zpusobem to muze byt zdrojem chyb?Jednoduse z duvodu neprehlednosti u dlouheho kodu, promenne jsou pak ruzne rozhazene pres nekolik stranek, hrozi zamena promennych apod. Kdyz se uz na zacatku udela souhrnna deklarace, tak je v tom jasno. Samozrejme pokud se nejaka promenna pouziva jen napr. ve smycce
for
apod., tak souhlasim, ze je to spis otravne ji deklarovat nekde uplne jinde a naopak to zneprehlednuje centralni deklarace zbytecne dlouhym kodem.IMHO by mela byt promenna deklarovana nekde pred prvnim pouzitimNe! Představte si kód:
void bla() { if (blablabla) { char pole[2048]; int pole2[4096]; //blablabla } else { char pole[1024]; long long pole2[6000]; // blablabla } }V případě pascalu byste to deklaroval ve "var" všechno, musel byste to pojmenovat jinak a žralo by to zbytečně cca 2x tolik paměti, nebo byste musel alokovat dynamicky a mít tam režii navíc.
strip nazevsouboru
Velikost se sníží dost postatně. Můj program má po kompilaci nějakých 30MB a po strip to sleze na 8MB.