Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Amlogic Video Engine 10 Decoders VP9 P2 1080P30 H.265 MP10@L4.1 1080P60 H.264 HP@L4.2 1080P30 JPEG / MJPEGBohužel ta deska ještě není běžně v prodeji a až bude v prodeji, tak určitě nějakou dobu potrvá, než se pro to vydají image některých ARMových distribucí. https://www.kickstarter.com/projects/librecomputer/la-frite-open-source-fries/posts/2357367 Ono třeba i to LePotato se dá koupit za cca 40 dolarů, jenže k tomu ti česká pošta narazí DPH (+20% + mainpulační poplatek cca 90 kč), dalších cca 10 dolarů dáš za poštovné, takže skončíš na 2000 kč. Ale zas je dobré, že stačí opravdu koupit jen tu desku a všechno ostatní je RPi kompatibilní (od krabiček, přes USB napájení, atp.). https://libre.computer/products/boards/aml-s905x-cc/ Bohužel, doporučit na základě osobní zkušenosti ale nemůžu, žádné z těch SBC jsem v ruce neměl. Pokud nechceš SBC, ale chceš TV box, kam by se dal CoreElec (nebo jiné distro) nahrát, tak mrkni na geekbuying, mají tam i sklady v EU a vyhneš se tak placení daní a mají většinou shipping za pár korun. Například: https://www.geekbuying.com/item/TANIX-TX3-MINI-KODI-17-3-S905W-2gb-16GB-4K-TV-Box-399850.html Pro tento TV box je k dispozici oficiální CoreElec: https://discourse.coreelec.org/t/which-dtb-do-i-use/389 CoreElec se nakopíruje na SD kartu, zkopíruje se "device tree" a pak se se zasunutou kartou to zařízení restartuje a automaticky naběhne CoreElec. Přes speciální skript se dá CoreElec nahrát i přímo do vnitřní eMMC paměti toho daného zařízení (toto je trošku riskantní). Pokud se má cena tlačit dolů, tak už to nebude hned plug/play ale chce to trošku práce, nicméně pro 1080p by tohle zařízení mělo BEZ problemů zcela stačit.
Tiskni
Sdílej: