OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
zdravim,
bohuzel se mi stale pouze potvrzuje muj erudovany odhad, tedy ze cpu tredripper rady 3970x jsou dobre leda pro neziskove pracovniky, zebraky a socialni pripady. Skutecny programator ktery neco vi nebo umi si dokaze vydelat na kvalitni CPU behem pouheho jedineho pracovniho tydne. Pokud programator nedokaze nezbytnou sumu penez behem uvedene doby vydelat takovou pocitacovou sestavu si stejne nezaslouzi protoze ji nebude umet naplno vyuzit.
Mozna Vam to zni krute ale tak to v zivote zkratka funguje, IT je velmi tvrdy business a pro slabe jedince v nem neni misto. Sam bych mohl vypravet. Nicmene jsem nepodlehl vabeni levnych ubytoven a azylovych domu, tvrde jsem sel za svym cilem a pred par tydny jsem si zakoupil novy a nepouzity AMD tredripper 3990x. Kazdy ma zivotni uspech na dosah ruky, staci chtit ruku natahnout , uspech pevne uchopit a nepustit.
gf
Pokud programator nedokaze nezbytnou sumu penez behem uvedene doby vydelat takovou pocitacovou sestavu si stejne nezaslouzi protoze ji nebude umet naplno vyuzitAko vtip dobre, ale z mojej skusenosti ludia ktori naozaj slusne zarabaju v IT potrebuju nieco mobilne s prikonom tak do 20W aby to vedelo zobrazit powerpoint, kalendar, emaily a tabulky.
Takto nevykonny pristroj neni pouzitelny pro smysluplnou praci, ta u me zacina na 2000-3000W. Ovsem AMD tredripper umi opravdu vse a pokud se s obchodnim parterem domluvite aby Vam za uplatu poskytl svuj socket muzete byt mobilni i s 3990x. CPU neni problem z materske desky citlive vypacit malym sroubovackem, opatrne vlozit do plechove krabicky po caji a nosit stale s sebou.
Pokud nejste socialni pripad muzete si u vietnamskeho obchodnika zakoupit malou osobni tasku ktere se rika ledvinka a krabicku s procesorem do ni vlozit. Snizite tak riziko ze krabicku nekde zapomenete odlozenou nebo vam cestou vypadne z kapsy.
Take doporucuji cajovou krabicku vystlat vatou nebo bunicinou aby CPU pri chuzi nezvonil o plechove steny krabicky a tudiz nepoutal nezadouci pozornost pripadnych zlodeju z rad neuspesnych programatoru, zamestnancu statni spravy a jine chudiny.
gf
Budete moc zapomenout na linu/windows na ARM Macboocich a desktopech...IIRC explicitně má být podporována virtualizace, takže… Samotná podpora jablečného hardwaru v Linuxu dlouhodobě není velká sláva, takže zase taková změna to nutně není, když dneska virtualizace může mít docela dobrý přístup k hardwaru.
Um, I read email. I read email, I write email, I do no coding at all any more. Most of the code I write, I actually write inside my mail reader. So somebody sends me a patch, or more commonly they send me a pull request or there's a discussion about the next pull request, and there's something I react to and say, 'No, this is fine, but...' And I send out pseudocode, or — I'm so used to sending out patches that I sometimes edit patches and send out the patch without having ever compiled it, ever tested it, because I literally wrote it in the mail reader, and saying 'I think this is how it should be done.' But this is what I do. I'm not a programmer any more.
Tiskni
Sdílej: