Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
normalny je priemer vsetkych nenormalnych
To je vyhra teda .....
obcani USA musi dodrzovat jejich zakony i mimo USA, pokud nejsou v kolizi s tamnim pravem ;)Ale totez plati i o nasich zakonech, takze predpokladam, ze povinnost dodrzovat zakony sve zemne, nejsou-li v kolizi se zakony statu, ke se pohybuji bude platit vsude.
libdvdcss
a rtmdump
... kdyz se nekomu znelibis, tak te zavre bez padnych dukazuA v USA jako ne? Jinde si vymyslí zákon, aby tě měli podle čeho zavřít. (Nutnost vydání klíčů v Británii). Jinak co DMCA, softwarové patenty?
Soudi se tam ve smyslu prava, tedy nesoudi se, zda byl podvod legalni, ci nikoliv, ale zda to byl podvod, nebo ne.Co prosím? Tak buď ten údajný podvodník porušil zákon, nebo ho neporušil. Pokud se soudce/porota rozhoduje podle toho co se jim nelíbí, tak viz kdyz se nekomu znelibis, tak te zavre bez padnych dukaz
V nasi zemi je problem udelat si ridicak (v USA behem nekolikati hodin)To jako v USA nemají povinnou autoškolu? Jinak, po absolvování autoškoly mi získání ŘO trvalo dohromady asi hodinu (a to počítám i cesty na nejbližší úřad: vyplnit žádost a přijet si ho vyzvednout).
pokud vam napr. nekdo proda visilacku, co ma v manualu, ze operuje na volnych vlnach a bude operovat na jinych, pokutu v USA dostane prodejce, v CR ji dostane zakaznik ... ted by me ale zajimalo, jak to muze zakaznik sam zjistit ..Pokud si jako zákazník koupíš vysílačku bez toho, aniž bys k ní měl papír, že splňuje normy, tak si tu pokutu zasloužíš. A pokud ten papír máš, můžeš přehodit odpovědnost na prodejce/výrobce :)
Jinak co DMCA, softwarové patenty?DMCA? Patenty? PATRIOT Act!
USA je svobodnesji zeme, nez si dokazete predstavit, kdo tam zil, potvrdi.Tak to jo. Doporučuju probudit se a podívat se na kalendář.
Tiskni
Sdílej: