Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
zlepšení odezvy desktopu při vysokém I/OŽe by? Konečně, bylo by na čase, snad ta změna opravdu pomůže (více informací zde).
Do diskuze na mnoha listech se lze korektně (se zachováním vláken) zapojit tak, že daný post vyhledáte na GMANE.org (http://gmane.org/).
GMANE totiž umožňuje i vytažení původní zprávy v zdrojové podobě MBOX.
wget "http://download.gmane.org/$GROUP/$MSGID/$[MSGID+1]"
Doufám, že prozrazení tohoto "tajemství" nezačnou hned zneužívat nějaká místní dítka od skript (script kiddies), která si dokumentaci ke GMANE v angličtině nepřečetla. Byla by škoda, kdyby tento nesmírně užitečný server měl zkolabovat nebo musel měnit politiku.
kterej že to systém je známej tím, že nemá funkční ovladače na starší HW?, Nebo nemá nějaký ovladače vůbec a podobně?
Starsi HW funguje perfektneněkdo holt štěstí má, někdo nemá ...
Nemůže to být bnc#731452? I když tam se jen vyoopsoval driver a zbytek systému fungoval dál.
Jinak z toho popisu toho nikdo moc nevyzkoumá. Chtělo by to buď půlením intervalu zjistit, co přesně to rozbíjí (nebo naopak opravuje) nebo udělat crash dump poté, co se to stane (pokud bude fungovat aspoň Alt-SysRq-C). Případně můžete zkusit projít commity do rt2x00 driverů, jestli tam není něco, co by odpovídalo vašemu popisu (pokud to tedy opravdu je v tom driveru, což není vůbec jasné).
cat /proc/sys/kernel/sysrq
, musí vám to vrátit hodnotu 1).
Jedině snad při kernel panic nic nenaděláte
To by nevadilo, protože pak by tu kombinaci Alt-SysRq-C ani nepotřeboval. :-)
Doporučuji na starším jádře (třeba 2.6.39) pustit dejme tomu kopírování filmů z jiného disku na ten "systémový" (ne nutně partišnu se systémem). To se pak místy seká i scrollování v prohlížeči, obzvlášť na NO_HZ kernelu.
Tiskni
Sdílej: