Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Mně kvalita přišla na dobré úrovni - osobně bych našel hodně přednášek, které bych ocenil - obecně od lidí od Red Hatu/Fedory nebo Petra Krčmáře mi vždy přišly hodně dobré, předloni se mi zase vybaví přednáška o FEL Adama Přibyla (a teď bych nerad křivdil ostatním, tyhle se mi jen vybavily jako první).
Jen lokace mi přišla nešťastná. Suma sumárum jsem se ale letos dost těšil :-/
Doufam, ze nasi oblibeni prednasejici si najdou misto na jinych akcich (LinuxALT, apod.). Idealni by bylo, kdyby nekdo zorganizoval jinou podobnou akci. Ale nedelam si velke iluze.To se dá nejlépe zajistit tím, že se na přípravě takové konference budeš podílet.
Doufam, ze nasi oblibeni prednasejici si najdou misto na jinych akcich (LinuxALT, apod.). Idealni by bylo, kdyby nekdo zorganizoval jinou podobnou akci. Ale nedelam si velke iluze.
K tomu pouze: +1
Idealni by bylo, kdyby nekdo zorganizoval jinou podobnou akci. Ale nedelam si velke iluze.Přinejmenším jedna akce letos v Praze bude.
Kupodivu bych z toho Microsoft ani moc nepodezíral. Spíš všeobecné chudnutí, kterému se ještě před pár měsíci říkalo krize. Prostě nejsou peníze.Já bych z toho takzvanou krizi už vůbec nepodezíral. S nedostatkem peněz to nemá nic společného. Spíš už linuxáky přestávala bavit Microsoftí konference.
Neřekl bych, že je to kvůli všeobecnému chudnutí. Firmy jen prostě do podobných akcí již nechtějí dávat peníze. Po roce 2000 nastal kolem Linuxu boom a firmy jako IBM to nechtěly prošvihnout. Tak docela mohutně podporovaly podobné akce, ani ne tak kvůli přímým výsledkům, ale kvůli dlouhodobějšímu PR. Na tom se svezlo i LinuxExpo. Ten přístup se ale změnil. Dnes už z tohoto firmy vystřízlivěly a podporují hlavně akce, kde můžou "prodávat", nebo můžou působit na vývojáře, protože právě kvalitní lidí jsou v IT čím dál víc cenění.
Bohužel LinuxExpo nesplňovalo ani jedno. Lidí, kterým by mohly firmy něco prodat, tam bylo minimum, a konference pro vývojáře to taky nebyla. Poslední roky to tak financoval Microsoft. Pro něj to zase nebyla taková částka a místní manažeři si mohli udělat čárku, že v rámci globální strategie otevřenějšího vztahu k open source podpořili open source akci.
Ten trend ale podle mně nesouvisí s krizí, ten započal už někdy tak kolem 2005. Zlaté odbobí měly akce typu LinuxExpo mezi lety 2000-2005.
Proč by měl jít do linuxu?Třeba aby ušetřil čas a nervy příbuzným?
Linux je sice zadarmo, ale nezřídkakdy potřebujete experta, aby vám s vaším hardwarem fungoval.Zadruhé: Linux zpravidla *funguje* když nefunguje (a i to se děje v menším procentu případů než u Windows) tak s tím můžu něco dělat. U Windows můžu zkusit reinstall ovladačů, reinstall systému a napsat si na support, kde mi poradí reinstall ovladačů nebo reinstall systému. Super, co?)
Jsem troll, který používá linux na všech svých počítačích a (dobrovolně) ho používám i v práci.Těší mě. Ale takových je tu vícero.
Nepíšou ovladače.Jestli píšou nebo nepíšou ovladače nemusí být rozhodující. Rozhodující je specifikace a následná existence OSS ovladačů. Faktem je, že Linux je zřejmě v této době OS s nejširší podporou hardware vůbec. Windows se v tomto ohledu můžou jít zahrabat.
Kvantita ovladačů < kvalita ovladačů. To jen tak mimochodem.Kvalita konkrétního ovladače a kvantita těch ostatních jsou dvě naprosto nezávislé veličiny. A podpora hardware se dá posuzovat i podle toho na jaké množství hardware existují kvalitní ovladače. Linux v podpoře široké škály hardware prozatím vyhrává s takovým přehledem, že na tom toto nic nezmění. A navíc se situace i zlepšuje, protože už teď jsem koupil několik nových periferií, které měly na krabici napsanou verzi kernelu, od které je zařízení v jádře podporované. Takže výrobce či dodavatel věnoval podpoře určité úsilí. A hlavně, dělají to správně, ne že uživateli vnucují instalaci nějakých binárek pro jednu či dvě architektury.
Sobecky mě zajímá jenom to, co ovlivňuje mě, což je situace na desktopech a laptopech. Nevidím v blízké době nic, co by mohlo situaci zlepšit, proto jsem skeptický.Mno... jedna věc je být skeptický, druhá věc je být slepý. Zajímavé, že jedna skupina uživatelů linuxu má velká očekávání a pak je zklamaná... Sebe považuju celkem za skeptika, ale v poslední době bývám příjemně překvapen. Viz ty verze kernelu, kde je HW podporován na krabičkách.
Opravdu bych se jednou nerad dostal do situace, kdy třeba na pracovním počítači z hardwarového důvodu nebudu moci linux použít.To já taky, musel bych si koupit nový pracovní počítač. Teda jako OSVČ, ve firmě bych si ho samozřejmě nechal koupit.
Asi sem opravdu nepatřím. Naivně jsem doufal, že se ozve někdo, kdo to cítí stejně. Místo toho tady čtu perly jako "bez linuxu by nebyl Google".Brečíš na špatném hrobě. Moje perla to není.
My máme ve firmě na výběr mezi konkrétními modely od Dellu a Applu. Už to vidím, jak dostanu nový počítač a po pár dnech ho vrátím s tím, že mi nejede s linuxem ať mi koupí jiný.Ale já psal o sobě a o své práci. Nemůžeš všecko vztahovat na sebe. Jestliže ti v práci koupí počítač od Applu a jestliže bude pro tvoji práci použitelný s dodávaným OS, tak já v tom nevidím až takový problém. Konec konců máš možnost volby, můžeš se s tím smířit, zkusit s tím něco udělat, nebo odejít.
Prostě žiju v jiném světě.Každý žijeme v trochu jiném světě. Alespoň v tom pracovním. Já popisoval svoji situaci.
Neměl bych chodit sem a šířit blbou náladu do míst, kde je vše zalité sluncem.Já holt bohužel nezastávám životní styl založený na „hospodském“ stěžování si na všechno to, co více či méně dobrovolně snáším. Jako jistěže si občas stěžuju, ale to jen abych nevyšel z formy :).
Tiskni
Sdílej: