Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
WoW. Tu krabičku chci. Už jen sehnat nějakou s evropským konektorem do elektriky.
No právě. Projel jsem ty stránky a je tam psáno 110/230V. A nepoužívají oni i náhodou jinou frekvenci?
Jo, a dáš na to $100?
To má i spousta ATX...
Pred casem se myslim nekde objevil jeste mensi ARM jen v krabicce velikosti usb klicenky a jen s ethernetovou zasuvkou.. nebylo to taky od Marvellu?
Mam doma neco podobneho s atmega128, RTL8180 a SD kartou :)
hm... tak schemata nemam u sebe, mam je doma a tam ted delsi dobu nebudu :) jinak jsem se spletl... cip pro sit je rtl8019... Je to postavene na procyon avr-lib, kde jsou ty drivery v podstate napsane, jen to chce zapojit a odladit :). No a samozrejme napsat ten SW pro http
Ježiš, proč?
Vidím, že každý si najde to svoje. Ale k podobným účelům budou určitě určeny jiné zařízení.
Super hračka! A co ten chip všechno umí.. SATA II, PCIe 1x, USB 2.0... Škoda že spousta těch věcí nemá v tomhle plugcompu svůj konektor.
Nevím zda-li zrovna přímo ten čip co je v tom plugu.
Ale i tak to je adept na ultra-nízkopříkonovej domácí server..
Na LinuxDevices by se jich dalo najít víc, ale tenhle je takový první určený přímo pro domácí bastliče, kteří si jej také mohou dovolit. Teda alespoň co já vím.
Za $99... To by mě zajímalo, kdo to tu bude prodávat a za kolik. Btw nevíte někdo, kolik by tak stála doprava týhle hračky? Že bychom se třeba složili na víc kousků a nechali si to poslat?
Tady se dá dokonce v předprodeji celý kit získat za $79. Celá parád vyjde až na začátku března. Pokud se podaří nějak vyřešit problémy s příkonem, tak si mě určitě piš do seznamu. I když docela váhám, jestli si nepočkat do toho května na tu 2Ghz parádu s příkonem 2W.
I když docela váhám, jestli si nepočkat do toho května na tu 2Ghz parádu s příkonem 2W.Hm, to je jenom čip, s napájecíma obvodama a nějakýma serepetičkama to zase dá okolo 5W. Ale i to je nádhera. Nějak na tom marvellskym webu nevidím tu dokumentaci, nebo tu člověk dostane, až to koupí? chtěl bych vidět plošňák, abych věděl, jak moc to půjde hackovat. Kdyby to tak mělo vyvedený nějaký GPIO a/nebo I2C... Až vylovim a projedu tu dokumentaci, tak se definitivně rozhodnu, jestli to chci. A kdyby jo, udělám blog-mega-hec-akci, sehnat další lidi co by to taky chtěli a hurá na nákup.
Na těch Marveláckejch stránkách je i kontakt na obchodní zastoupení ve Vídni. Pak by clo nebylo třeba řešit. Jiná věc je, že to dost možná bude přepočteno v kursu +- 1EUR:1USD.
Tady se dá dokonce v předprodeji celý kit získat za $79nn, je to se stejným návrhem, a snad i stejná hlavní deska, ale chybí tomu přídavná deska s SDIO a miniUSB (->RS232 přes převodník)
ARM9 je super, moc mu fandím a doufám, že dá Intelu/AMD na frak.To určitě... Myslíš tak na frak, jako třeba procesory od Transmety?
Tiskni
Sdílej: