Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
a) "740-based cards": failed to load module; i740 (module does not exist, 0); no devices detected
b) "Intel Poulsbo US15W (GMA500)":
PBDEV(0): FB atd. succeeded but modified
FBDEV(0): mode initialization failed
c) "Intel 810 and later": No devices detectedaž nakonec: d) uspěl jsem nějak (nic moc to při testu nevypadalo, že by to byl úspěšný test, ten bych si představoval jinak, vlastně úspěch je v tom, že to jede) až s poslední možnost: "Vermilion based cards" - Tahlo volba vede k tomu, že vidím, co na obrazovce je, ale nedaří se mi vynutit to správné rozlišení. Text je trochu rozplácnutý, roztažený. Nastavení monitoru v KDE zná jen dvě rozlišení: 1024 x 768 a 800 x 600, které je ochotné nastavit. Přes MCC nebo hned při instalaci jsem zkoušel nastavit 1366 x 768 (to jsem viděl ve specifikaci modelu E 527), ale zdá se, že to nezabírá, že se prostě nic nezmění - asi protože, jak říká detekce hardware: ten monitor prostě nezná. Když jsem se v MCC díval na detekci hardware, tak si Mageia pořád myslí, že: Grafická karta: Mobile 4 Series Chipset Integrated Graphics Controller -> Modul: Card: Intel 810 and later, tedy to, co vždycky při instalaci zjistila a co nefungovalo, jak by mělo (skoro černá obrazovka, jen tušení textu, když se náhodou objevil přímo tam, kde se člověk velice pozorně díval). Tento problém se, jak se zdá objevil někomu i ve Windows, ale řešení ke stažení je k dispozici, jak jsem se u toho případu díval, zřejmě jen pro Windows. Ale abych skončil pozitivně, všechno jede, jen snímky obrazovky nemají podle mě ten správný poměr ke "skutečnosti": kolečko je tu nakresleno spíše oválné... Ale vzhledem k tomu, že s nejnovějšími distribucemi jako Fedora, openSUSE atd. jsem se nedostal ani tak daleko (nebo jsem se tolik nesnažil), tak to ujde. Třeba to souvisí s něčím v jádře Linuxu a časem se to opraví.
Uwe Drachsel k tomu před třičtvrtě rokem postupně napsal:
--What's the output of lspci -nn ?
--
On Fri, Sep 16, Pavel Fric wrote:
> linux-brp5:/home/pavel # lspci -nn
> 00:00.0 Host bridge [0600]: Intel Corporation Mobile 4 Series Chipset Memory Controller Hub [8086:2a40] (rev 09)
> 00:02.0 VGA compatible controller [0300]: Intel Corporation Mobile 4 Series Chipset Integrated Graphics Controller [8086:2a42] (rev 09)
> 00:02.1 Display controller [0380]: Intel Corporation Mobile 4 Series Chipset Integrated Graphics Controller [8086:2a43] (rev 09)
--
> T 3300 Intel Celeron
> 15,6" HDLCD
> Intel GMA 4500M
> 2GB DDR 3 Memory
> 250 GB HDD
--
--you have Intel GM45, which is still pre-Ironlake. It should work well in 11.4. Sorry, don't know what's going wrong there.
-Uwe
#!/bin/sh -e
#
# rc.local
#
# This script is executed at the end of each multiuser runlevel.
# Make sure that the script will "exit 0" on success or any other
# value on error.
#
# In order to enable or disable this script just change the execution
# bits.
#
# By default this script does nothing.
setpci -s 00:02.0 F4.B=00
exit 0
touch /etc/pm/sleep.d/screen.brightness
chmod +x /etc/pm/sleep.d/screen.brightness
nano /etc/pm/sleep.d/screen.brightness
I´ve copied, pasted and saved in nano editor:
#!/bin/bash
case "$1" in
thaw|resume)
/usr/bin/setpci -s 00:02.0 F4.B=00>/dev/null
;;
*)
;;
esac
exit $?
Tiskni
Sdílej: