V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Myslím, že nikde jinde už nebude víc na místě zeptat se na dvě obligátní abíčkové otázky:
Potrebujem k tomu Pro licenciu Windows 10 alebo mi postačí home edícia mám jeden pc na skúšanie s Windows ale mám na ňom legal krabicu win 10home a ďalšia otázka dá sa do toho nahodiť LAMP web server? Možno by to naslo u mňa využitie na odladovanie statických web stránok.
Ešte tretia: už to má wayland?Ano, ale toto je nieco co IMO iplementovali az od Windows 11. Pouzivaju Wayland aby sa dali spustit graficke aplikacie z WSL. Tento blogpost to pomerne detaile vysvetluje vratane vsetkej tej magie co robia na pozadi aby to fungovalo tak nejak transparentne. Za mna osobne to este nefunguje idealne (hlavne co sa spravy okien tyka) a pride mi pouzitelnejsie mat X11 s tym ze X server bezi priamo na Windows a pripaja sa k nemu cez socket prostrednictvom wsld. Znie to zlozito, ale funguje to naozaj dobre.
To je dobře nebo špatně?Pokusim sa na to odpovedat z mojho pohladu - cloveka co z nejakeho dovodu potrebuje prevadzkovat na niektorych strojoch Windows 11 napriek tomu, ze inde pouzivam vylucne linux uz desiatky rokov. WSL2 ako take je v zasade velmi slusne integrovana linuxova virtualka. Vo vela ohladoch je ten rozdiel medzi tym, co bezi na Linuxe a co vo Windows velmi nepatrny. Napriklad:
http://localhost:port/atd/etc..
.apt install docker.io
, ale potom zistim, ze docker daemon nebezi.
Riesi sa to rozne, momentalne riesenie je, ze docker spustis cez wsl.conf nastavenie v sekcii boot
. Co jednak znamena, ze musis nastavovat nieco extra, ale tiez potom riesis veci typu "Ako korektne restartovat takto spustenu sluzbu?" Po novom so zapnutym systemd by sa vsetko malo spravat tak ako si zvyknuty z Linuxu - sluzba sa spusti automaticky a vies ju spravovat cez systemctl
, pozerat logy cez journalctl
, atd..
Ci je to dobre alebo zle asi zalezi od toho kde stojis. Vela ludi povazuje Windows za najvacsie zlo (to dokazem pochopit Jedou na tom Bulánci?Ano, bulanci.exe spustis uplne bez problemov priamo z linuxoveho shellu. Akurat z toho tak trochu beha mraz po chrbte.
Tiskni
Sdílej: